Citat:
Ursprungligen postat av
Vadimi
Dom hängs väl inte ut i spansk media innan dom är dömda? Men visst i aftonbladet lär det inte bli nån bild

och inte ett ord om den importerade kvinnosynen. Allt fokus ligger på alkoholen så man ska tro att det är
Svensk-johan som är gm. Får naturligtvis inte prata om elefanten i rummet.
Det fetade: Ändra från en kränkande benämning av en etnisk Svensk.
Just att de inte vill skriva ut att de är Somalier, men att kalla dem Svenskar gick fint... I dagens Borås Tidnings pappersbilaga kan man läsa om "HalvSvensk", men detta handla ju om en Amerikanska med Svensk moder .... Varför inte skriva HalvSvenska gärrningamän?
Sen ser jag det som tråkigt att många här vill ge kvinnan skulden, även om hon nu är berusad och skulle bli lovad lite marijuana så ger det inte nån rätten att våldta henne och allraminst gruppvåldta henne. Så vad är det senaste i häktningarna, är de på väg att släppas eller nån som tror att vi kommer att få se en rättegång där de fälls för de brott de begått?
Edit:
Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Nej, det är inte förenat med direkt livsfara att åka Finlandsfärja numera, du hetsar upp dig helt i onödan.
Det ska tydligen vara hela 3 miljoner resor mellan Sverige och Finland varje år senast jag kollade upp detta och det händer förvånansvärt lite ute på böljan den blå i förhållande till hur många resor som görs och med tanke på vilka mängder alkohol som förtärs.
Hur många kvinnor anser du skall bli våldtagna innan du anser att det är lite "fel", det blir inte mer legalt hur mycket passagerare du än klämmer in på dessa båtturer.