Citat:
Ursprungligen postat av
wakkawalla
För det första, jag röstade sd och gjort i båda senaste valen.
Din jämförelse med att spela rysk roulette och sätta en pistol laddad mot tinningen och att jämföra det ansvaret med att en kvinna väljer att följa med en man och sedan bli gruppvåldtagen är så jävla pinsam att jag blir generad.
Jag är av den uppfattningen att en kvinna ALLTID har rätt att gå och vistas var hon vill utan att män ska våldta henne.
Du är av annan åsikt.
Jag lägger aldrig skulden på kvinnan för våldtäkt.
Man är sjuk om man gör det.
Och du, hon kanske hade kort kjol med. Fan, slynas får skylla sig själv då ju.
Vore inte det bästa enligt ditt resonemang då att vi.slöjbetäcker våra kvinnor och ställer dem hemma i köket?
Då är ju risken minimal för din s.k ryska roulette.
Nej det är en utomordentlig jämförelse, i båda fallen är det ca 83% chans att det går riktigt åt helvete. I det ena fallet död och i det andra en brutal våldtäkt.
Självfallet är det inte kvinnans fel att hon blir våldtagen men hon har mer eller mindre tagit beslutet själv.
Jag tror att ditt feltänk ligger i att du jämför random svennebananer med dessa vilda negerbestar, bjuder man hem en svensk till hytten är risken nästan obefintlig att bli våldtagen, risken att han dessutom bjuder med sina sju vänner är 0% - i det fallet skulle jag inte säga något.
Nu handlar det dessvärre om negrer och då är prognosen långt sämre, sannolikt har den här kvinnan blivit felinformerad, kanske har hon läst i aftonbladet att negrer är precis som vilka som helst.
Då gör man samma feltänk som du gör och utsätter sig för stora risker. Om du nu vill stoltsera med din fina kvinnosyn, varna alla kvinnor du känner för konsekvenserna av negerumgänge och få dom att förstå att det kan vara riktigt farligt att vara i ensamhet med en eller flera negerhannar.
Det är bättre än att du sitter här och missförstår.