Citat:
Ursprungligen postat av
Roger Rabbit
De flesta har nog haft någon upplevelse de i stunden har känt var övernaturlig, även mig själv inkluderat. Är dock en rationell människa och därför ateist.
Jag tror inte på gud, är inte hundra på att vi egentligen har en fri vilja heller, men vi beter oss onekligen som att vi har det så lika bra att utgå från det. Om gud vill att vi ska tro på hen, och enligt alla religiösa böcker jag har varit i kontakt med så är det nästan ett krav för att vi ska komma in i paradiset, så borde gud ge oss riktiga bevis för guds existens, eller hur? Bara för att gud bevisar att gud finns så tar det ju inte bort vår fria vilja att vända gud ryggen eller inte tro på gud, eller hur?
Så nej, det kan knappast ha med den fria viljan att göra. Mer sannolikt är att gud inte finns, eller inte bryr sig så mycket om vad vi tror och gör som många religioner ger sken av.
Mycket rationell människa jag med, framför allt i mitt yrke,behöver man INTE vara ateist för att vara så att säga.
Du får tro som du vill. Det gör jag. Inga problem och jag tänker inte överbevisa dig. Du har ditt liv och dina erfarenheter jag mitt.
Vi är inte samma individ och har inte upplevt samma saker. Konstigare än så är det inte.