Jag kan ha missat om detta varit länkat tidigare, och i sådana fall ber jag om ursäkt för detta. Men det hela är intressant, och väl värt att läsas. Det kan även förklara varför ledarredaktionen blir så putt på ledningens beslut. Stackars dom.
"Nu kan Dagens Media berätta att konflikten mellan GP och Alice Teodorescu sträcker sig långt tillbaka i tiden, närmare bestämt till i april 2011.
Bråket handlade om feminism och debatten hade bitvis mycket hård ton.
I ett inlägg på GP:s ledarblogg, som har rubriken "Timbrofeminism och chaneldräkter", ifrågasätter Malin Lernfelt att Alice Teodorescu är ett positivt exempel på liberal, eller snarare borgerlig, feminism."
http://www.dagensmedia.se/nyheter/print/dagspress/article3876224.ece
Notera särskilt detta:
"
Kan du jobba kvar med Alice Teodorescu som chef?
– Jag varken kan eller vill svara på den frågan i dag."
Hon ska alltså känna efter i plånboken först. Sedan, när hon insett att hennes åsikter är mindre viktiga än hennes lönebesked blir det till att leva på knä under nya chefen.