Citat:
Ursprungligen postat av
FreddeD
Men grejen med en demokrati är att 13 procent inte har någon makt. Som det är nu så är det 87 procent av sveriges befolkning som har fått sin vilja igenom. Är det inte så det ska vara? Ska 13 procent få bestämma trots att 87 procent röstade på något annat?
Politik i ett parlament ska ju fungera så att olika ideer stöts och blöts mot varandra i en fri och öppen diskussion. Ett 13%-parti bör över tiden ha ungefär 13% av inflytandet (över lång tid). Precis som V får igenom någon liten köttbit då och då, och MP och KD också, så borde rimligtvis SD med sina 13% få igenom en del saker då och då.
Dessutom beskylls de ju för att vara ett "enfrågeparti" som vill minska invandringen. Eftersom en majoritet av Sveriges befolkning vill det också, så borde ju rimligtvis SD få igenom någonting på det området.
Ungefär som att en majoritet av Svenskarna vill rädda Östersjön från övergödning. Vi har ett parti (MP) som driver frågan hårt (nåväl, om man bortser från språkrörets dubbelmoral kring sin egen båt), och får då igenom mycket på detta område trots att de bara har 6-7%.