2014-12-27, 19:00
  #2149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wheretheslimelive
Den sjuklöver du talar om består av sex partier. SD kan tycka att det är fruktansvärt att de inte kan utnyttja systemet och fälla regeringar som inte gör som de vill, det kan vi stå ut med. S och MP kan naturligtvis förhandla med andra än V och det ingår också tre områden S+MP+Alliansen ska samarbeta kring i decemberöverenskommelsen.

Det betyder INTE att de kommer att tycka exakt likadant i samtliga frågor i framtiden! Politiken kommer att bli olika på en mängd olika områden beroende på vilka partier som gör upp med regeringen. Men SD kan inte fälla en budget längre och skapa politiskt kaos. Buhuu.

Det är naturligtvis inte en "hämnd", utan en bred uppgörelse för att få politisk stabilitet i landet, så att inte ett parti med 13% av rösterna kan använda utpressning som politisk metod.

SD gjorde fel som röstade på alliansens budget och inte sin egen, eftersom de inte ens gillade alliansens budget. Alliansens budget går emot mycket av det SD gick på val på. Ändå valde SD helt själva, helt utan påverkan, att välja att fälla regeringens budget i strid mot praxis. Ingen tvingade dem att göra detta, men frestelsen att få utöva makt blev för stor för SD och deras hat mot invandrare så stor att de bara var tvungna att fälla budgeten, för det är ju den enda frågan SD, bevisligen, bryr sig om.

SD får nog stå för vad de har gjort helt själva, för en gångs skull, och växa upp. Något säger mig dock att den dagen aldrig kommer.
dom lovade en hel del till pensionärer mm.de glömde dom bort.
Citera
2014-12-27, 19:00
  #2150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kirk.Douglas
Som gato12 skrev; läs på lite om statsvetenskap. Och gärna diktaturbegreppet också. Dessutom vem är det som med fascistoida hot kommer att sänka varenda regeringsbudget som inte dansar efter deras pipa? Jo SD! Vem har då fascistoida/diktaturfasoner? Överenskommelse är demokratins fundament inte hotfullhet och hämnd vilket hör hemma i diktaturer.
Och fortfarande hade/ har SD bara 13 procent... Det/de partier som regerar Sverige skulle lätt kunna få majoritet för att slippa SD om dom försaka eller jämkade lite. Så har jubelidioten Löfven inte gjort utan han har som gammal fackpamp bara hotat och domderat. Pinsamt att ha en sån som statsminister. Men det är ju kul om alla fackanslutna kan se vad det är för kreatur som styr facken, och då inte för medlemmarnas bästa.
Citera
2014-12-27, 19:00
  #2151
Medlem
ArneIIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hash
Hitta detta inlägg på Folkpartiets Facebook-sida.




Denna uppgörelse tycks inte vara genomtänkt alls.
V är stödparti till Regeringen.
Citera
2014-12-27, 19:01
  #2152
Medlem
flipflaps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powergirl
Självklart var det bra för Sverige med överenskommelsen.
Jag vill också se en annan invandringspolitik och tror vi kan diskutera detta nu när vi minimerat sverigedemokraternas inflytande till noll och intet.
Det är tragiskt att ni inte kan inse det faktumet att SD gjort sig själva en björntjänst.
Är du fascist-rasist-nazist?

Det är till att vända kappan efter vinden och snabbt byta sida. .. Vad fick just dig till att bli invandringsfientlig?

Vad härnäst?
Citera
2014-12-27, 19:01
  #2153
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powerfulness
Så kommer sd fortfarande inte få nåot inflytande då resterande partier samarbetar och därmed skapar stabilitet utan främlingsfientligha krafter.

Om SD når 35% har övriga partiers sammarbete spruckit sedan länge.
Citera
2014-12-27, 19:01
  #2154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SugaredThoughts
Tvärtom, nu gör man SD till sin officiella meningsmotståndare. SD har aldrig varit så inne som nu.
SD kommer inte att få något att säga till om, för 51% får dom aldrig.
Citera
2014-12-27, 19:02
  #2155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Persetan
Så monumental är den inte. SD kommer inte att få mer än som mest 30% och ändå inte ha någon som helst politisk påverkan, idag har alliansen och rödgröna visat att dom kommer att låta den andre regera som får mer röster som minoritetsregering, SD är helt avhuggna.

Och du tror att alliansen om de rasar i nästa val glatt kommer sitta kvar i sitt sjunkande skepp och agera stödparti åt S och MP?

Desperationen kommer bli påträngande, glöm inte att uppgörelsen gjordes i tron om att man kommer få styra Sverige i framtiden. När ridån rullar ner nästa val så får vi se vad det är värt att stänga ute SD. Ska då alliansen sitta 4 år till på bänken och krympa till en obetydlig nivå eller ska de agera opposition för att försöka vinna väljare? Helt nytt läge, det vet också SD
Citera
2014-12-27, 19:02
  #2156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arbetarmakten
Hur de tänkte? De kanske tänkte att de ville kunna få igenom sin politik efter nästa val och inte vara beroende av ett fascistiskt parti för det?

SD spelade, de förlorade, nu har de noll inflytande.

De hade inte fått något inflytande överhuvudtaget den här mandatperioden ändå. Alla visste det. Frågan var bara på vilket korkat sätt sjuklövern skulle hantera det. Hur skall en demokrati fungera utan opposition? Det enda oppositionspartiet är numera SD. Sug på den du.
Citera
2014-12-27, 19:02
  #2157
Medlem
Kirk.Douglass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Relay
I grunden är det ett mycket dåligt beslut dom gjort, då man gett SD Frikort att hävda att dom är det enda oppositionspartiet i Riksdagen. I sak tycker jag faktiskt dom har rätt. förra gången vi hade samlingsregering så var det krig i Europa. Händelserna vid detta valet skulle jag knappast se som tillräckliga för att man ska göra som man gjort nu.
Ja valet 2018 får utvisa hur Decemberöverenskommelsen stod sig men S och Alliansen som ställer landets väl före SD:s trofépolitik. Den ekonomiska och politiska instabilitet som kan följa vid nyval och tiden före är nu avblåst, vilket var det bästa beslutet utifrån förutsättningarna. Alla parter har betett sig oansvarigt men mest oansvariga är SD då deras trofépolitik är viktigare än ett lands stabilitet.
Citera
2014-12-27, 19:03
  #2158
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av varmluftsballong
Det där dystopiska retoriska mantrat har man ju hört till leda sedan 80-talet.
Alltså större martyrskap och ull-igare offerkofta får man leta efter.


Inte för att jag diggar A-Lööf, men håller med hennes uttalande om att; äntligen kan vi sluta tala om formen och återgå till att prata politik. Sverige mår bara bra av att statsministern får arbetsro.

Skönt att supervalåret är över.

Annie kan ju inte snacka politik utanför formen så länge hon ingår i alliansen. Situationen torde inte vara mindre begränsande inom 'partiet'.
Citera
2014-12-27, 19:04
  #2159
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SkepticsLTD
Som redan nämnts så censurerar S sin facebook sida redan frå start (vad kunde tro något annat om dem).

Nu har tydligen M börjat också massivt.

Någon roade sig med att göra screenshot som de lade upp som kommentar på M's Facebook sida:

Tänkte dela den här med flashback också Ljuvligt.

http://imgur.com/YPySFkz

Wow! Det där var verkligen talande, haha. Underbart
Citera
2014-12-27, 19:04
  #2160
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heglert
Sverige är en diktatur nu då? "är en stat som styrs auktoritärt, styrd av en diktator eller en mindre krets människor, som inte behöver ta hänsyn till befolkningsmajoritetens önskningar i allmänna val" För mig vad jag vet röstade inte majoriteten för det.

Sverige är inte en diktatur, men de facto en Demokratur.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Demokratur

Detta är ett samhälle där det rent formellt råder fria val, men där ett mycket starkt åsiktsförtryck råder gentemot folkviljan, så att den parlamentariska makten inte speglar folkets verkliga åsikter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in