2014-12-27, 11:14
  #541
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Men inte rösta på sina egna förslag?

Ja, precis. De lägger fram ett förslag men röstar sedan inte på det.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #542
Medlem
MeanMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Bullshit. Massinvandringen fortsätter. Gettoiseringen fortsätter. Motsättningarna i samhället växer lavinartat.

SD:s resa uppåt har bara börjat.
Du hittar på.
Och ni har förlorat nu.
Endast småbarn har svårt att inse det.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #543
Medlem
Flashshits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeanME
Att lägga sin röst nu på SD är att slänga bort sin röst helt.
Vi såg hur långt SD var beredda att gå bara för att få visa sin makt.
Nu kom reaktionen, SD utesluts från all reell makt i riksdagen.

Vart exakt som jag sade det skulle bli resultatet av SDs utspel.
Det är inte kvantfysik det handlar om.
SD spelade just bort sin roll i svensk politik.

Jag håller inte med.
Resultatet efter valet 2018 kan mycket väl skicka tre partier under sträcket samtidigt som SD passerar 20% och går om pajasmoderaterna.
Då har vi ett nytt intressant läge.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #544
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Spelar ingen roll, så länge inte SD blir största oppositionsalternativ, uppåt en 35%.

BAM! Där blev SD och V duktigt överkörda.
V blev inte överkörda. Sjöstedt var mycket positiv till denna överenskommelse.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #545
Medlem
Sixts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Stefan Löfven ville bryta blockpolitiken, nu har han ingått en överenskommelse med alliansen som innebär att blockpolitiken kommer bestå en lång tid framöver.

Det är inte alls säkert. Både KD och FP ligger illa till opinionsmässigt, och det återstår att se hur Alliansväljare kommer motta den här överenskommelsen. Kommer fler proteströsta på SD nästa val kan vi återigen vara tillbaka till ett parlamentariskt kaos om några partier får lämna riksdagen.
__________________
Senast redigerad av Sixt 2014-12-27 kl. 11:24.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #546
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrepareAnus
SD växte just ganska duktigt, nyaste nytt är "jaha så nu ska mitt S sammarbeta med M?????"..

Många väljare förutom SD's känner sig nog ganska blåsta nu.
De enda trollen som tror att de kan fira är de i tråden som skriver "wohoo SD kan inte minska invandringen".. Men det är trots allt val igen om nästan 3,5år..

Såg du inte hur AKB inte ville svara på om man kommer lägga en egen budget 2015 och hur hon flera ggr nämnde att alliansen står stark inför nästa val, "när det än blir". Jag tycker det låter som om hon inte håller det för omöjligt att det blir tidigare. Om SD ökar kraftigt i opinionen nu, och det tror jag att man kommer göra helt enkelt för att luften kommer att gå ur alliansen. Moderater, folkpartister och kådisar kommer att inse att en röst på deras partier = en röst på svetsarn, frigolit och giftfärgerskan.

Det kommer att skada alliansen allvarligt och om SD springer om moderaterna i opinionen, ja då kan det hända grejer på allvar.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #547
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodorov
Revolution?

Eller kan folket misstroendeförklara sittande regering?

Folket kan bara tvinga fram en folkomröstning som dock inte är beslutande.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #548
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sius
Vad är tanken med att uppgörelsen ska gälla till 2022? Finns det några grundlagsändringar sim kräver så lång tid och som man planerar redan nu?

Det här är mycket olyckligt, man wrappar regeringen inom regeringen, som en box i en box. Man överger ett inkompatibelt system inom en wrap. En statswrappkupp.

Grundlagsändringar kräver ju stöd från två olika regeringar så ja...det är definitivt något sådant på G!
Citera
2014-12-27, 11:14
  #549
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zog Rules
De förlorade sin roll som vågmästare. De satsade högt och förlorade vilket var klantigt. De gick all in istället för att vara smarta.
De satt i riksdagen mellan 2010 - 2014 som vågmästare utan att kunna påverka något, i synnerhet inte i migrationsfrågor. Självklart kan man inte fortsätta samma ökenvandring i ytterligare fyra år. SD är inte förlorare för att S och M tvingas i samma båt, du har ett extremt dåligt politisk analysförmåga som inte ser allvaret eller misslyckandet i det.
Citera
2014-12-27, 11:14
  #550
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sius
Vad är tanken med att uppgörelsen ska gälla till 2022? Finns det några grundlagsändringar sim kräver så lång tid och som man planerar redan nu?

Det här är mycket olyckligt, man wrappar regeringen inom regeringen, som en box i en box. Man överger ett inkompatibelt system inom en wrap. En statswrappkupp.
Nej, det är bra att ha ett slutdatum. Om allt fungerar bra så förlänger man avtalet, och om det dykt upp några problem så modifierar man det, eller återgå till obstruktion....
Citera
2014-12-27, 11:15
  #551
Medlem
Då är det officiellt,

SD = det enda, riktiga oppositionspartiet.

Fascisterna från 7k kan dra åt helvete.

Hur känner ni moderater samt socialdemokrater nu? När era ledare slickar varandras ass och nu är en och samma del av den tvåhövdade draken, ni har blivit totalt blåsta av era egna ledare

Löfvén kommer aldrig vara, eller att bli min statsminister. Redan hunnit prata med några sossar som är redigt arga nu!!!
Citera
2014-12-27, 11:15
  #552
Medlem
bugulus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rosiko
Faktum kvarstår att bara ett parti gick till val på minskad invandring och fick 12.8%.

Ja och ditt tidigare uttalande har ingenting med saken att göra.
Enligt en undersökning som gjordes det här året ville enbart 10% ha mer invandrare, vilket vi kommer börja se nästa år (källa).


Det är betydligt många fler än dina 12.8% som vill se en minskad invandring därav SD:s ökningar i samtliga opinionsundersökningar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in