Citat:
Ursprungligen postat av
Zog Rules
Inte om Alliansen lägger ner sina röster, jag har en känsla av att det kommer vara väldigt urvattnade förslag som regeringen lägger fram.
Citat:
Ursprungligen postat av
DjPutte
Nej inte efter denna överenskommelse så kommer det blockeras för dem totalt!
Läs på nu lite nu kring det dem förhandlat om!
All diskussion har handlat om budgetarna. Här har man nu kommit överens om att det största blocket ska få igenom sin budget.
Jag pratar om alla andra omröstningar om sakfrågor där alliansen och vänstern lägger olika förslag. Här har man kommit överens om att samarbeta om exakt tre områden (försvaret, pensioner, energi), men inte övriga frågor. SD kan rösta ner regeringen i alla frågor där alliansen inte samarbetar med regeringen.
Undrar hur det kommer att låta nu när alliansen lovat samarbeta med MP om försvaret och energipolitiken?
Löfven pratar just nu om att "Sverige har en stolt tradition att samarbeta över blockgränserna". Det låter nästan ultranationalistiskt eller rasistiskt. Är det inte bra med spännande impulser utifrån?