2014-10-30, 03:24
  #169
Medlem
Gnagarn--s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Varför skulle ingen ta henne på allvar i penisstolen, tror du att hon är den enda i riskdagen som har knullat? I och för sig verkar det som om många i riksdagen inte har fått kuk på länge, dock bör det inte spela någon roll. Att ha sex är naturligt, att en riksdagspolitiker gör det på film till allmän beskådan är ju ett gott tecken på att riskdagens ledamöter i någon mån fortfarande har en förankring i verkligheten.

Ingen vill ta i SD:s politiker med tång, de är inte ett skit värda, dock bör man nu förstå att de åtminstone duger att knulla med.

Tror du på det där själv i PK-Sverige?
Jag tror tyvärr hon i körd i politiken, även om jag själv är förespråkare för mer av den där typen av natur underhållning.
Men jag tror det kommer att bli svårt, rent av omöjligt för henne och fortsätta.
Folk vill ju ha korrekta människor att se upp till.
Stava dildo i musen, det ingår inte i PK-maffians fantasi...och defenetivt inte på film!
Citera
2014-10-30, 03:32
  #170
Medlem
nero1s avatar
Kanske inte var så konstigt att det var en SD-politiker, då filmen var av sämsta radhusporren som skådats. Dock trodde jag instinktivt mer på V eller MP, dock så är nog deras aktiva lite mer exhibitionistiska av sig och skulle förmodligen själva gå ut med det i sann Göran Vänster anda.. (En av sveriges porrlegendarer från 90-2000-talet som var aktiv kommunal politiker i Härryda utanför Gbg.)

Nu blev i och för sig Göran Vänster utesluten och blev politisk vilde i Härryda, men faktum var att när Gudrun Schyman tillfrågades av Västnytt hur hon såg på saken, så hade hon inga större invändningar, dock så tyckte hon att kommersiell porr inte var att sträva mot..

Så nu är frågan hur SD skall hantera detta. Grejen är ju den att filmen var av privat karaktär och Christina är kanske inte det minsta bekväm med situationen (som vissa V och MP politek förmodligen skulle vara) Och oavsett hur sd-ledningen agerar så kan detta vara en finne i röven för dom. Om hon fortsätter som vanligt blir hon ett sänke, då ingen kommer ta henne på allvar, då det kommer fnissas och göra sig lustigt över henne, varstans hon än är. Hade det rört sig om kommersiell porr så hade hon redan varit känd och stolt över sina alster, då folk som jobbar som porrskådisar inte tycker anonymitet inte är så stor grej, men nu är detta en vanlig film som inte var avsedd (?) att bli känd för allmänheten. Det kommer bli tufft för henne när hon stegar in i riksdagshuset i morgon.

Kommer sd-ledningen behålla henne kommer motståndare vilja cementera bilden av ett gubbigt och svennigt radhusparti som sysslar med kvinnoförakt. Typ.
Och skulle hon få kicken så kommer det ylas om hur känslokalla och fascistoida ledningen är som sparkar på en utsatt kvinna som ligger ner (i dubbel bemärkelse)

Sen undrar man ju hur det kommer sig att sd "råkar" ut för alla dessa läckor i olika videoklipp? Och varför det ofta är Nyheter24 som kommer med scoopet? Någonting är ruttet inom partiet. För detta börjar mer och mer likna ett ö-råd med intriger och bullshit inom deras partiväggar.
Citera
2014-10-30, 03:40
  #171
Medlem
Yxherrens avatar
Givetvis passar det sig inte att ha en sån person i parlamentet. Likväl passar det sig inte att ha en invandrare som tidigare blivit utvisad från landet eller en utvikningsnegress som öppet berättat att hon har bett Gud ta livet av barnen till en alkoholiserad mamma - för att deras liv inte var något värda. Det passar sig heller inte att vara en gammal alkoholiserad kärring, som tidigare pissar ner sig i en biosalong och sen kastat de nerkissade strumpbyxorna på bioduken - för att sedan återgå till Rosenbad.

Hela Rosenbad består av empatilösa karriärister. Det är en jävla teater. Så den här kärringen passar väl in bland alla andra dårar, synd bara att hon råkade vara Sverigedemokrat.
Citera
2014-10-30, 04:15
  #172
Medlem
nero1s avatar
Hur gammal är filmen? Det känns ju som det handlar om tiden innan det var vanligt med minneskort och andra digitala moderniteter, då jag tycker det ligger en tät VHS-dimma över alltsammans. Så det kan ju inte vara många som fått ta del av deras alster om dom inte själva velat att det. Kan dom själva lagt upp det på någon amatörporr-sajt, långt innan hon var påtänkt som politiker? Eller har vi att göra om ett vänskapsdrama som gått över styr? Hon borde hur som helst (om dom själva inte aktivt lagt upp den för länge sedan), kunna luska reda på vem det kan vara, då jag förmodar att det inte hör till vanligheterna att låta random vänner ta del av privata intimiteter. Eller så är hon så porravtrubbad att hon tänder på att göra sitt sexliv offentligt....?

Själv tippar jag på att ett relations/vänskapsdrama lett till att någon girig och falsk person i hennes närhet har ringt runt till olika redaktioner för att göra en intresseförfrågan. Naturligtvis så nappade N24 och skickade över en slant och en låda öl till den skyldige. Sen har dom förmodligen själva sett till att lägga upp filmen på en porrsajt, för att därefter komma med sitt scoop.

Synd att detta inte handlade om en kristdemokrat. Tänk humorn och vilket moraldrama det hade blivit inom partiet. Dessutom så är deras kvinnliga företrädare ofta oförskämt snygga, så man hade både kunnat skratta och dra en runk på en och samma gång...
Citera
2014-10-30, 04:28
  #173
Medlem
TheBurdens avatar
Politiker är man dygnet runt, som någon sa.
Citera
2014-10-30, 05:51
  #174
Medlem
Synitizes avatar
Kan tillägga att jag har träffat denna kvinna en gång på ett SD-möte i Söderhamn..jag hade munchies men inte nu längre.
Citera
2014-10-30, 08:53
  #175
Medlem
Mr.Swedens avatar
Den här privata filmen är uppenbarligen publicerad för att misskreditera SD. Men varför just nu, frågar någon, efter valet? Jo därför att det stundar nyval (eller omval vilket är den korrekta termen) och då finns det undersökningar som tyder på att SD kammar hem någonstans mellan 16 och 20%. Kanske mer. Och i skräck för att oron i dagens samhälle ska omsättas i politisk handling bestämmer sig alltså några extra upplysta och rättskaffens människor för att lägga ut detta alster.

Eller är det så? Varje gång man sparkar på SD växer de ju tre procent till. Vilket rimligen även publicerarna vet. Av detta kanske man får dra slutsatsen att motståndet mot SD inte är politiskt motiverat utifrån ett partipolitiskt perspektiv. Valutgång i siffror, procent och mandat kanske är för abstrakt och långt borta för den här typen av människor och det hela handlar kanske mest om att djävlas, peka finger och vara smarta på nätet.

I så fall måste de riktiga politikerna vara förbannade på de som publicerat filmen och därmed ger SD ytterligare medvind. Kommunikatinsmässig kan man då tala om skott i foten.

I sakfrågan: Helt ok fitta för min del. Politiker kan tydligen se ut som vanliga sexuellt aktiva kvinnor och här finns inget att skämmas för.
Citera
2014-10-30, 09:02
  #176
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Sweden
Den här privata filmen är uppenbarligen publicerad för att misskreditera SD. Men varför just nu, frågar någon, efter valet?
Någon som har koll på om tanten ifråga satt i riksdagen även förra mandatperioden?
Citera
2014-10-30, 09:14
  #177
Medlem
William Hainess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LOVECAPSLOCK
Jag gillar hur man först klagade på media:
- "Skrivs inte om det i media.. alltså är det nog MP, V eller något. Jävla media"

*Visar sig vara SD*
- Jävla media, så jävla oförskämt att hänga ut! Häxjakt!


Det är alltid medias fel! Nu kommer SDs opinion stiga upp i skyarna! Fattas nu bara att JÅ ertappas ha jihadsex med en get, då får de majoritet i riksdagen.

Nåja, nu har filmerna legat ute i nästan två veckor och om det är ett ex som vill ha en "pay day" som har lagt ut dom så är det sannolikt att filmerna har snurrat runt inne på landets större redaktioner redan. Att det var Nyheter24, som endast överlever via klickfiske, som publicerat "nyheten" säger väl en del i alla fall.

Tror till och med de på Aftonbladet inser att en privat sexvideo kanske inte är fullt pressetiskt att peka ut, oavsett partitillhörighet.

Citat:
Ursprungligen postat av nero1
Hur gammal är filmen? Det känns ju som det handlar om tiden innan det var vanligt med minneskort och andra digitala moderniteter, då jag tycker det ligger en tät VHS-dimma över alltsammans.

Kan också vara en webbkamera av modell äldre som har använts.
__________________
Senast redigerad av William Haines 2014-10-30 kl. 09:19.
Citera
2014-10-30, 09:17
  #178
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Det behöver så klart inte vara olagligt. Eliot Spitzer gjorde inte heller något olagligt. Men han blev ett stort problem för sin stab.

Alla ni värdeliberaler verkar tro att bara för att det var en liten runk så kan det så klart inte vara så farligt.

Men sanningen är att det spelar roll. Vad har hon för relation, och hur den nyheten kan leda till skilsmässa, eller annat, kan också innebära utpressning. Alltså behöver det inte handla om något olagligt, eller ens något som man personligen tycker är moraliskt/omoraliskt.

Det räcker med att det är något som hon inte är öppen med. Och uppenbarligen är inte fallet så. Hon har inte haft någon sex-blogg där hon lagt ut klippet själv.

Nu får du ju ge dig. Alla är inte sexuellt frustrerade oskulder som du utan de flesta har ett ganska avslappnat och normalt förhållande till sex. Det kommer du också få den dagen du flyttar från mamma och blir av med din svendom.
Gissar att i princip alla i riksdagen har haft sex på mer eller mindre regelbunden basis någon gång i sina liv. Finns säkert flera som ägnat mer än en tanke åt att både filma och lägga till lite kinky detaljer.
Att du inte kan relatera till detta är inget underligt - men att du tror att ingen annan kan relatera till en sexuell relation är kopiöst naivt.
Som skrivits så kommer nog många att få lite bilder på näthinnan när de ser henne - men det kommer inte vara för evigt det heller. Så även om du råkar har dina runkobjekt för evigt etsade på dina näthinna så fungerar det normalt inte så.
Citera
2014-10-30, 09:29
  #179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Någon som har koll på om tanten ifråga satt i riksdagen även förra mandatperioden?

Det gjorde hon inte. Det som nu sker är ganska förväntat i mina ögon. Förmodligen kommer inte bara SD att drabbas utan det blir andra offer också. Jag kan i en bortre förlängning se hur enskilda kommer att utsättas för utpressning i ekonomiskt och i värsta fall politiskt hänseende.

Vi kan få se situationer såsom f.d FBI-chefen Edgar Hoover. Det är bara att läsa på och studera historia.
Skillnaden mot då och nu är att gemene man, kanske direkt kriminella, nu har möjlighet att bygga upp egna arkiv. Kanske jag målar framtiden i alltför mörka färger men det finns en direkt fara för demokratin.

http://sv.wikipedia.org/wiki/J._Edgar_Hoover
Citera
2014-10-30, 09:39
  #180
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konrad
Det gjorde hon inte.
Vilket ju i så fall förklarar varför detta inte släpptes innan valet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in