Citat:
Ursprungligen postat av
Passepartout
En enkel fråga. Kommer uppgiften endast från en privatperson?! Verkar en aning överspänt. Hur vet man att källan är trovärdig? Kan ju vara vilken idiot som helst som startat detta pådrag. Är det rimligt med att en person drar igång detta? Det borde finnas flera oberoende källor innan denna enorma operation "leta efter främmande föremål" sätts igång.
Jag antar att det är en person högre upp i samhällshierarkin som har "larmat", tror knappast Pelle i skärgården har hört av sig och blir tagen på så stort allvar.
Edit: Det osar katt här ...
Om det inte kommer ifrån en trovärdig källa skulle de nog inte lägga så mycket resurser på det hela. Frågan är väl om de har hittat någonting som gör att de fortsätter att söka men inte vill gå ut med det av olika anledningar?
Drar de verkligen igång en sådan här cirkus för att någon tror sig ha sett en ubåt?
Vad kan försvaret tjäna på att synas i media? Få mer kapital? Riskerar de att få sin budget sänkt om de inte spenderar allt (som i vissa företag)?
Försvaret har nog incitament att dra igång detta, medier tjänar likaså många klick när sånt här händer. Men det är ju inte direkt otänkbart att vissa länder vill spionera och reka Sverige?