Citat:
Ursprungligen postat av
Gefundenes F
Hur förklarar du då den stora skillnaden mellan instituten? Om det bara handlar om osäkerhet borde de bedöma den likartat. Särskilt som de vid varje val får en uppläxning av facit som gör att de kan kalibrera sina värden.
Varför glider de sedan i väg nedåt eller som i en del fall inte alls bryr sig om tillrättavisningen från väljarna?
Och vilken uppläxning skulle det ha varit som gjort klart för instituten att de ska vikta upp så mycket som det hade behövts här? Glappet har ju ökat för varje val. Innan valet 2010 var det inte jättestort (medelvärdet var 5,1, valresultatet 5,7) och vissa som t.ex. UM överskattade SD ganska kraftigt. Det fanns inget med det valresultatet som gav en fingervisning om att det gäller att vikta upp till skyarna.
Det som möjligen sände en signal om att det är nya spelregler som gäller nu var väl EU-valet, men det är ett spretigt val med lågt valdeltagande och där man gissade tokfel inte bara på SD utan i princip alla partier. Ingen kom i närheten av MP:s braksuccé. Med riksdagsvalet blev det precis tvärtom för MP. Så EU-valresultat är inget klockrent facit för hur man bör ändra viktningen när det gäller riksdagen.
Det klassiskt konspirationsteoretiska här är att man följer händelsekedjan baklänges och med facit i hand kommer med retroaktiva anklagelser och påstår att det borde ha varit så jävla uppenbart vad resultatet skulle bli, alltså "ljög" alla.
Citat:
Det har alltid varit en grupp i botten en i mitten och sedan Sentio dök upp en på topp som varit närmast sanningen redan från början utan att ha någon erfarenhet att gå efter.
Förhållanden mellan instituten har varit ganska oförändrad men med en viss fluktuation. Något institut har rört sig upp från botten, till exempel Demoskop.
En viss fluktuation? Jovars. I september 2010 låg UM högst följda av Sentio och Ipsos. Ett halvår senare störtdök SD hos Ipsos medan Demoskop och YouGov joinade UM och Sentio i toppen. Sen störtdök Demoskop för att återigen krypa uppåt. Så småningom störtdök UM och YG.
Varför detta hoppande? Rimligen för att de sneglar på varandra och börjar klia sig i huvudet när de ligger skyhögt över fältet när det gäller SD. Jag vet inte hur du brukar reagera reflexmässigt på sånt men när jag är långt ifrån resten tenderar jag att tänka att det kanske är jag som har fel, inte att alla andra har det. Varför finns inte motsvarande mekanism i andra riktningen, så att de som ligger lägst blir oroliga? Tja, naturligtvis tenderar man att gravitera till rådatan när man är osäker, hellre än att kasta sig iväg åt andra hållet. Det vore konstigt om alla hade en instinkt som sa att rådatan är en lögn man ska sträva så långt bort från som möjligt.
Citat:
Sifo var fram till hösten 2008 (om jag minns rätt kan kolla) en av de som redovisade Sd högst och mest rätt i valet 2006. Då ändrade de sig plötsligt och lade sig märkbart lägre. Varför, på vilka grunder, de var ju så nära 2006 varför ändra?
Men efter valet 2010 så justerade Sifo rejält uppåt som en följd av att de hade haft fel. Din tes om att "beställarens önskan" är drivande borde ju leda till en konsekvent undervärdering. Sifo har som regel legat i mittfältet sedan dess.
Citat:
Du påstår att svårigheterna att bedöma Sd har med väljarens bristande ärlighet eller uttalade osäkerhet att göra. Men det är en konstant, inte statisk utan relativ faktor som de har haft lång tid på sig att följa.
Men... hur kontroversiellt det är att sympatisera med SD varierar ju över tid och kan ha ganska tvära kast beroende på om det kommer någon ny skandal och hur graverande den är. Hur menar du att instituten ska simulera det? Ska de anställa en särskild "doktor SD" som dagligen uppdaterar en kontroversparameter i matrisen? "Oj nu har en SD-riksdagsman skrivit en dum sak i Avpixlats kommentarsfält, jag ger den 4 av 5 blysänken och ökar mörkertalet med 1%." "Jaha nu fick han sparken och Åkesson skötte det bra, då tar jag bort 2 blysänken".
Det där kan ju ingen bedöma. Allt man kan konstatera är att mörkertalet har ökat, tvärtemot förväntningarna.
Citat:
Så här är det instituten känner av beställarens önskan och anpassar sin kalibrering för att göra kunden glad och stanna kvar.
Om det fungerade på det sättet finns det betydligt enklare sätt att göra beställaren glad, nämligen att överdriva stödet för det egna favoritblocket. United Minds beställare är en vänstertidning där LO är delägare. Demoskops beställare är en liberal tidning och opinionschefen är borgerlig statsvetare med Timbrobakgrund. Men om du kollar på deras sista mätningar före valet ser du att Demoskop gav rödgröna en bättre prognos än UM gjorde, och UM trodde det skulle gå bättre för alliansen än vad Demoskop gjorde. Hur var det nu med att göra beställarna glada?