Citat:
Boden är en liten stad där många känner många och vad gäller KJ, han var en udda person som många vet vem han är, att han skulle vara någon mördare för VB är det nog inte många som tror på.Mordet på VB var en stor händelse i Boden och det finns alltid en djungeltelegraf, som har uppgifter som inte finns i någon förundersökning. Enligt förundersökningen fanns det ett vittne som såg VB på Lejonbacksvägen, men det är inte omöjligt att det fanns fler som såg henne där, eller kanske när hon lämnade fastigheten.
Det finns också många hundägare i Boden som åker och rastar hundarna vid olika tider i ödsliga skogsområden som finns i närheten genom att det funnits tidigare stor militära intressen finns det också obebyggda områden. Om en sådan person som rastat hunden och sett något som inte passar in den kvällen hon försvann kanske någon bil som varit parkerad, kopplas sådant lätt in till något misstänkt för honom.
Många har nog svårt att tro polisen inte använde GPS på KJ:s bil om de misstänkte honom för mordet på VB. Därför de som bor i Boden är nära naturen och det är vanligt att de använder själva GPS, exempelvis de sätter på hundarna, eller kordinerar in bra fiskeställe i någon sjö, eller bra bärställe. Jag skulle tro att de anser om polisen misstänkte KJ och inte använde GPS på hans bil för spaningen som komplement, anses det som dumdristigt.
Sedan måste man inse att en sådan där djungeltelegraf är många gånger mycket aktiv på ett mindre ställe, det går inte att jämföra med en storstad.
Den som tror att alla uppgifter till 100% blivit kända, vet inte hur ett mindre samhälle fungerar.