2014-09-11, 17:12
  #97
Medlem
Enligt vad man kan se på bilden med däcksspåren i Corren tycker jag att det ser ut som att bilen har kommit med bakhjulen först och kraftig motsolsrotation med framvagnen när den kommit ner i diket. Utan att vara specialist så förstår jag annars inte hur framhjulets spår kan skära de två bakhjulens spår på så kort sträcka.

http://corren.se/nyheter/mjolby-boxholm-odeshog/svar-olycka-nar-lyxbil-kraschade-7325396.aspx
Citera
2014-09-11, 17:14
  #98
Medlem
DreamTwisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tzj
Fast då borde man se personal försöka lindra personens skador. Man kastar ju inte bara en filt över en som förolyckats och knallar omkring planlöst bredvid direkt.

Hur är det med sånt numer? Lägger man per automatik skadade i en sån här olycka i framstupa sidoläge eller är det "ryggplanka" för att fixera nacke/rygg som är prio?

Frågar inte dig specifikt utan bara skarvar på ämnet.
Citera
2014-09-11, 17:16
  #99
Medlem
tzjs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DreamTwister
Hur är det med sånt numer? Lägger man per automatik skadade i en sån här olycka i framstupa sidoläge eller är det "ryggplanka" för att fixera nacke/rygg som är prio?

Frågar inte dig specifikt utan bara skarvar på ämnet.

Det är nog en bedömningsfråga. Är andningen ok så fungerar väl ryggplanka, men är skadeläget oklart så blir det nog framstupa sidoläge tills man bekräftat att luftvägarna är ok. Syrebrist är värre än en bruten rygg.
Citera
2014-09-11, 17:17
  #100
Medlem
bill claytons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SpecialEdition
Däcken på en Lamborghini är gjorda för att klara timme efter timme i farter över 200 km/h.

Helt korrekt.

Citat:
Ursprungligen postat av ESS-Lund
Länka gärna till sån info. Mig veterligen lämnas bara garantier för viss hastighet under 10 minuter innan det finns risk för däckskador. Y eller Z rating går ju upp i 250-300 men det är ju för nytt däck och 10 minuter. Om dessa personer färdats i riktigt hög 200+ hastighet under längre period och däcken kanske inte var i helt perfekt skick så kommer det att påverka. De kan ju kört på nåt djur också, krävs ingen älg för att fördärva dagen vid såna hastigheter.

Däck med Y rating håller för att köra i 300 km/h i flera hundra mil.
Citera
2014-09-11, 17:18
  #101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lt.Col.Kilgore
Är det inte så att det bara är Läkare som kan formellt/juridiskt dödförklara en person. Även om personen uppenbart är avliden. Har för mig det.

Det kan vara därför som Pravda och andra blaskor inte går ut med att de/en är död.
jo det vill jag minnas att det är.
Citera
2014-09-11, 17:18
  #102
Medlem
Grudaxs avatar
För det är ju det normala vid en olycksplats att man typ:

'Oj, är du skadad? Lägg dig här på rygg och kvävs av dina egna kroppvätskor så blir det bättre. Här får du en filt så du inte fryser. Ropa om det är nåt, vi står här borta och snackar lite istället för att hålla koll på din andning och puls.'

Lite deduktionsförmåga kommer man långt med, och så slipper man dessutom att göra bort sig genom att vara oförskämd i onödan.

Citat:
Ursprungligen postat av LeonVance
Det där är skitsnack, man kan inte se att en filten ligger över någons huvud. Man kan bara se en filt över fötterna + ben och en del av överkroppen. Det innebär inte att personen är död. Även skadad brukar få filtar för att hålla värmen. Dock ligger kroppen inte i framstupa sidoläge, vilket kan indikera ett dödsfall.
Citera
2014-09-11, 17:19
  #103
Medlem
I-R-Baboons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strutsamma
Hoppas dom är jättedöda. Hoppas det var samma idiot som körde om mig senast. Hoppas gräsmattan repar sig.

Även passageraren som är helt oskyldig till hur bilen framfördes? Jag tror att 95% av de som åkt med i en bil någon gång åkt med en gasglad förare. Önskar du livet ur alla dessa också?
Citera
2014-09-11, 17:27
  #104
Medlem
Finns en grön med regnr cot700 på en martin sj*din i stockholm
Citera
2014-09-11, 17:29
  #105
Medlem
I-R-Baboons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av milf72
Finns en grön med regnr cot700 på en martin sj*din i stockholm

(FB) Lamborghini cab i våldsam olycka i Östergötland
Citera
2014-09-11, 17:30
  #106
Medlem
Hörde av en vän som blev fast i kön strax bakom där olyckan skett att det snackades bland folk på plats där att en av personerna i bilen skulle vara Mikael Persbrandt? Kan ju lika gärna vara ett falskt rykte, att någon av personerna var lik honom eller så, men det är ju annars en sådan bil som inte vemsomhelst kör runt i liksom.. vi får hoppas att ryktet inte stämmer.
Citera
2014-09-11, 17:31
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av milf72
Finns en grön med regnr cot700 på en martin sj*din i stockholm

Vet ej om regnr stämmer men namnet stämmer. Boende på Braheg*tan 12, Östermalm.
Citera
2014-09-11, 17:35
  #108
Medlem
En bild på bilen när den står på bärgaren:
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10636140_760114774046146_4389852551630817100_n.jpg ?oh=6b1d7d4bfaa3f785218caaae435d6513&oe=54894D80&_ _gda__=1419627100_b41a3d0b033729cb9c3d77bff39d1d24

Tycker det är väldigt märkligt att ingen form av "säkerhetsbåge" eller liknande skjutit upp strax bakom sätena. Så brukar det väl rimligen göra nu för tiden? Vill minnas att jag sett det på andra smällda Gallardos, men kan ha fel?
Det jag beskriver finnas iaf att beskåda på en äldre Murcielago;
http://crazycrashes.files.wordpress.com/2008/01/crash-lamborghini_pic.jpg
__________________
Senast redigerad av KexxeT 2014-09-11 kl. 17:53.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in