2014-09-05, 22:03
  #961
Medlem
Sudersvinets avatar
Det är extremt korkat att inte vilja tillmäta folket ute i landet betydelse för valresultatet.
Där sitter den vanlige hygglige svensken som knutit näven i fickan och avreagerat sig hemma vid köksbordet inför alla jävla tokigheter Stureplansmaffian (C) och SödermalmsFi-orna velat se som normalt men som av vanligt hyggligt folk ses som fusk och osunt.
Stockholm-Göteborg_Malmö(!)-Lund är stora i Sverige men Sverige är fyra gånger större. Att Jimmie gör en bejublad eriksgata i landet Sverige betyder att verkligheten har nått i kapp och besegrat Expos lögner och falskheter. Heja Jimmie - SD 2014 !
Citera
2014-09-05, 22:04
  #962
Medlem
BAB7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kebnekaisa
Shit det visste man ju att SD höll på och nazistade sig i hemlighet. Nu har vi det svart på vit på röd botten också. Verkligen skrämmande att så fort man skrapar lite på ytan kommer fram att de egentligen vill gasa alla judar. Ja, jag trodde inte att det förhöll sig så men nu vet vi. Ingen kan hädanefter säga att de inte visste vad SD hade för planer när de väl kom till makten.

NSDAP 1933
SD 2014

Historien upprepar sig...
Citera
2014-09-05, 22:07
  #963
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Storm.Hatt
SD är väl infesterat av infiltratörer och det skulle kunna vara så att en sådan under skämtsamma former satte armbindeln på ett berusat offer och därefter fotograferade för att använda bilderna vid ett senare tillfälle.

Skulle snarare tro att det handlar om en person som inte är mogen politiska uppdrag i något parti över huvud taget den här gången. Som sagt så är fyllebilderna en sak, att skriva upp sig som "soldat" en annan.

Med det sagt vill jag förvisso inte hacka för mycket på tjejen i fråga. Det känns onekligen som att hon fått betala ett ganska högt pris för sin dumhet med tanke på att Sveriges vidrigaste yrkeskår har lagt ut henne för allmän beskådan på löpet idag. Att hon inte får något förtroendeuppdrag känns dock betryggande.
Citera
2014-09-05, 22:11
  #964
Medlem
Vadaadaas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident
Att nåt utspelar sig på en privat fest urskuldar ju inte allt beteende.
Jag säger inte att det är så, men om hon faktiskt skulle hysa nationalsocialistiska åsikter men dölja det för folk som kan tänkas rösta på henne. Ja, då är det väl bra att det kommer ut. Privat fest eller ej.

Nu tror jag inte hon är nazist och slentrialheila på fyllan eller rita hakkors med spritpenna på däckade polare finns det många som gjort utan att för den delen vilja gasa judar eller lyssna på wagner.
Likställer du på fullt allvar att gasa judar med att lyssnar på Wagner?
Citera
2014-09-05, 22:14
  #965
Medlem
tlcswes avatar
Tv4 verkar inte ta upp detta. På deras hemsida är det bara en mindre notis utan namn och bild. Vad kan det tyda på?
Citera
2014-09-05, 22:15
  #966
Medlem
En politiker är förtroendevald och ska vara med och bestämma i olika frågor som berör oss medborgare. Oavsett om det är en SD:are eller inte har jag svårt att ha förtroende för någon som går omkring med en hakkorsbindel även om det skulle ha varit på en privat fest. Att hon sedan sätter ut titeln "soldat"på valsedeln utan att ha varit det (för det har hon väl inte?) gör hennes omdöme synnerligen tveksamt. Ingen SD:are borde väl tycka att det är ett bra förstanamn på en valsedel.
Citera
2014-09-05, 22:19
  #967
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tlcswe
Tv4 verkar inte ta upp detta. På deras hemsida är det bara en mindre notis utan namn och bild. Vad kan det tyda på?

Min teori är att detta är "det stora scoopet" som Expressen hade. Troligtvis var det tänkt att plantera detta runt torsdag-fredag nästa vecka, några dagar före valet.

Misstänker att "släppet" nu är en panikreaktion gentemot SD's senaste reklamfilm, den om att rasism är total idioti, med hon asiat-tjejen och den mörkhyade killen. En bra film som antagligen gav total PK-error hos Expressens "ansvariga", varför de släppte denna "skandal" en vecka för tidigt.

Har jag fel i min teori?
Citera
2014-09-05, 22:19
  #968
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av tlcswe
Tv4 verkar inte ta upp detta. På deras hemsida är det bara en mindre notis utan namn och bild. Vad kan det tyda på?
De vill inte da antisemitismen e större i andra partier tex mp vp sossarna och nya moderaterna
Citera
2014-09-05, 22:25
  #969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaymano
Det är i storstäderna valet avgörs. Vad folk tycker i småorter som Vetlanda påverkar lika lite som en fjärt i rymden. Sverigedemokraterna har ett starkt fäste i Skåne men det gäller även att vinna röster i Göteborg, Stockholm, Uppsala, Linköping och andra storstäder. Landsorternas påverkan är marginell. Det hade du vetat om du inte vore förstagångsväljare.

nu är du ute och cyklar
Citera
2014-09-05, 22:25
  #970
Medlem
Avskummets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MadScientist
Nu när dina kommentarer är så oerhört välbalanserade måste jag påpeka att du "konstigt nog" glömde kommentera den centerpartistiska Ku Klux Klan beundraren: http://www.dn.se/valet-2014/c-politiker-lade-ut-kkk-video/
Ränderna går aldrig ur judehatarna i C.

Klart det finns nazistiskt judehat hos C, precis som judehatet är essentiellt hos fascistiska SD. Antisemitismen är en sjukdom.
Citera
2014-09-05, 22:25
  #971
Medlem
Hör kanske inte hit men från Fria Tider http://www.friatider.se/h-r-dansar-s-toppen-med-mein-kampf

Tvivelaktig källa? Säkert.
Men bilden talar för sig självt. Sossar dansar runt med nazistromantik under brinnande krig i Gaza.
Varför står inte det i Aftonbladet?
Citera
2014-09-05, 22:28
  #972
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Acies
Asså är alla helt dumma i huvet?
Om jag röstar på sossarna och sen går och mördar en/flera, är det då partiet/der führer eller alla andra sossars ansvar?
IDIOTER, om jag mördade 2 kommunister för 4 år sen och sen blev V medlem för en vecka sedan, och sedan kom det fram, är det då kommunisternas fel?


Finns det en ständigt närvarande misstanke att sossarna egentligen har mord på agendan så är det kanske samma sak

Förstår du?

Det hävdas att SD är rasse nassar, de nekar men hela tiden händer sådant här.
Gång på gång på gång.

Viss skillnad eller hur?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in