Citat:
Ursprungligen postat av
Bogomil
No offence, det är inget svar på min fråga; men jag kan relatera till det i alla fall.
Jag har ingen aning om dessa läkares tros-motivation, jag refererade till att dom kan skilja på begreppen faith och facts och därför båda kan vara vetensakpliga OCH troende.
Många ateister brukar hävda att många läkare inte tror på Gud, därför som jag berättade om de läkare jag känner och de som tror på Gud. Finns flera läkare som tror på Gud. Även flera vetenskapsmän gör det.
Jag hoppas verkligen inte att denna läkare rör ihop sin tro med sitt yrke till den grad att han börjar med tros-baserad medicin.
Men som sagt: Jag efterlysar en "sannings"-definition. Det var inte predikande eller anekdotisk information jag vad om.
Det är självfallet att han inte gör. Han ber väl precis som vi andra troende, att Gud ska vara med honom under dagen och hjälpa honom och vägleda honom till att fatta kloka beslut och se till att hjälpa alla dessa sjuka människor på bästa möjliga sätt. Du nästan dömer folk innan du vet något.
Han är en högt respekterad läkare och jag kan inte gå ut med namn hoppas jag du förstår.
Hinner inte svara dina andra kommentarer då jag måste iväg nu. Jag har sagt mitt, du har sagt ditt. Jag respekterar dina beslut. Ha det.