2014-07-29, 12:06
  #1
Medlem
BlaGulaKorsets avatar
Räknas halalslaktat kött som offerkött? Det står ju en imam där och ber till Allah när det slaktas.
Om man läser i Bibeln, 1 Kor 10:28, skriver Paulus att man inte ska äta sådant kött.

Vad säger ni som är kristna och har läst på om detta? Hur ska man göra om man kommer till en restaurang som serverar halalkött?
Citera
2014-07-29, 12:17
  #2
Bannlyst
Låta bli att äta och gå vidare till nästa ställe.
Citera
2014-07-29, 12:18
  #3
Medlem
goran744s avatar
Du kan väl beställa vegetariskt eller gå till en annan restaurang.
Köttet är ju dött ändå så!
Skjuten, elstötad eller halalslaktat.
Det finns många alternativ både för dig och en troende.
Citera
2014-07-29, 12:18
  #4
Medlem
anjoh66s avatar
Offrat till avgudar är inte samma som att det är slaktat i den abrahamitiska gudens namn. Borde inte vara något problem vad jag vet.
Citera
2014-07-29, 12:31
  #5
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BlaGulaKorset
Räknas halalslaktat kött som offerkött? Det står ju en imam där och ber till Allah när det slaktas. Om man läser i Bibeln, 1 Kor 10:28, skriver Paulus att man inte ska äta sådant kött.
Läs lite noggrannare så ser du att det står att de kristna inte skulle äta offerkött om någon person kunde ta illa upp. Kött är kött vare sig det är offrat till en avgud eller inte så de kristna kan äta det om det sedan säljs på torget. Men om någon som nyligen blivit kristen, och alltså inte är andlig nog, skulle tycka det var fel att äta sådant kött är det bäst att avstå från det så att den nykristna inte tar illa upp.

Halalkött är alltså som vilket annat kött som helst. Om du inte har dåligt samvete av att äta det, så varsågod. Om däremot någon av dina kristna kompisar skulle tycka att det är samma som avgudadyrkan och anse att du gör fel så ät det inte.
Citera
2014-07-29, 12:42
  #6
Medlem
goran744s avatar
Varför anses det att man blidkar högre makter av hantering av djuroffer? Är det hur man avlivar djuret? Förstår inte det där riktigt.
Citera
2014-07-29, 13:05
  #7
Bannlyst
@goran744 Förr i tiden ansågs det att man hade direktkontakt med guden man tillbad genom att äta kött som offrats till den. Det var därför vissa kristna kunde ta illa upp eftersom de ansåg att ätande av offerkött innebar att den som äter tar del i tillbedjan av den guden. Men Paulus sade att det bara är vanligt kött och egentligen inget speciellt med det även om det offrats till en avgud. Men eftersom en del nykristna kunde tro att den kristne som åt sådant kött tillbad den andre guden var det bäst att inte äta så att inga missförstånd uppstod. Det gällde alltså att visa empati för den med svag andlighet.
__________________
Senast redigerad av pethom 2014-07-29 kl. 13:08.
Citera
2014-07-29, 13:20
  #8
Awaiting Email Confirmation
femtonhundras avatar
om bibeln talar om att man inte ska äta sådant kött. varför frågar du folk på flashback isåfall? tror du att folk på flashback kan ge ett mer sant svar än bibeln själv?
Citera
2014-07-29, 13:26
  #9
Medlem
Förhoppningsvis är Gud emot alla former av djurplågeri, så svaret är Nej man skall inte äta Halal-kött om man inte vill främja djurplågeri.
Citera
2014-07-29, 14:14
  #10
Bannlyst
@karanan Såvitt jag vet så skiljer sig inte halal-slakt från vanlig slakt på annat sätt än att de ber en bön och sedan skär halsen av djuret vända mot Mecka eller något. Kanske de även använder slaktmask. Hur de än dödar djuret så är det precis så som djur har dödats i flera hundra år innan dagens nya påfund om hur djur ska dödas.
Citera
2014-07-29, 19:15
  #11
Medlem
BlaGulaKorsets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av femtonhundra
om bibeln talar om att man inte ska äta sådant kött. varför frågar du folk på flashback isåfall? tror du att folk på flashback kan ge ett mer sant svar än bibeln själv?

Gud talar till mig genom Flashback.

Men man kan alltså tolka det som att man stöttar Boko Haram om man äter halalkött?
Ifall någon säger det till en på det sättet?
Citera
2014-07-30, 23:04
  #12
Bannlyst
@BlaGulaKorset Du kan säga att du stöder Boko Haram om du knullar en negress från Nigeria.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in