Citat:
Ursprungligen postat av
SoulAmazin
Turkarna planerade folkmordet och hade kurderna som sina lakejer att utföra större delen av folkmordet. Assyriernas egna kurdiska grannar i Tur Abdin vände sig emot dom och påbörjade folkmordet, utlovade kurdisk självständighet av turkarna. Det vet du själv och dom flesta kurder, tillskillnad från turkarna, har inga problem med att erkänna folkmordet.
Kurder deltog också till en viss del i Simele-massakern med b.l.a plundringar, och armen ska ha letts av en kurd.
Jag är inte lika påläst om det armeniska folkmordet som det assyriska, men jag är ganska säker på att turkarna var mer delaktiga vid det folkmordet.
Jag pratar om folkmordet på armenier år 1915- 1917 då syrianer/assyrier också mördades. Fokus ligger på armenierna inte på syrianer/assyrier.
Citat:
Ursprungligen postat av
SoulAmazin
Du bryr dig inte då du vet att det är sanningen och det vill du inte veta något av. Jag har förklarat till dig att Suroyo/Suraya betyder assyrier och kommer från det akkadiska ordet Assurayu. Varför skulle man i tusentals år ha kallat sig för assyrier om man inte just var assyrier? Kan din hjärna inte förstå logik? Dessutom har jag förklarat för dig varför man använder ord som "Ashuri" idag men du verkar ignorera att besvara detta som vanligt.
Herodotos pratar om assyrier och syrianer - han säger aldrig att de är samma folk. Men på ett ställe säger han om assyrier , jag citerar: "
De kallades av hellenerna för syrianer, men hos barbarerna hette de assyrier." Om grekerna kallar assyrierna för syrianer, d v s om det är samma folk så borde han använda endast den ena av namnet för att beskriva syrianer/assyrier. På ett annat ställe kallar han kapadokierna för syrianer.
Sant är att t o m på den tiden fanns förvirring. Om det gällde endast namn som byter form på grund av språk och dialekt skulle en sån här förvirring inte uppstå, annars skulle sån förvirring också existera om andra nationer. T ex Sverige blir på andra språk: Isvec, Schewede, Svezia, Roodsi o s v...
Namn förvirringen finns för att det fanns två olika folkgrupper - syrianer och assyrier. Det är mina två cent.
Jag har inga bevis på att just ni har kallat er för assyrier på tusentals år. Eftersom du är assyrier så är du förblindad av namn likheterna.
Citat:
Ursprungligen postat av
SoulAmazin
Sant, vi assyrier började främst fira Nison under det ny-assyriska riket har jag för mig. Vad det har med saken vet jag inte dock. Den viktiga poängen är att vi assyrier än idag har firat denna tradition i första april i tusentals år.
Nej, det har du inte gjort. Jag har skrivit till dig att dagens assyrier kallar sig för Suroyo/Suraya, vilket kommer från det akkadiska ordet Assurayu. Vi pratar den kraftigt akkadiska influerade dialekten av arameiska som kommer från det ny-assyriska riket. Vi firar än idag uråldriga assyriska traditioner såsom Nison. Vi bor än idag i de områden som räknas in i det assyriska hjärtlandet.
Men enligt dig är vi inte assyrier. Vi är allt annat än assyrier. Helst araméer, eller hur?

Araméer från Syrien, där knappt en enda Suroyo/Suraya bodde innan folkmordet.
Som du ser har du än inte bemött mina argument sakligt.
Man undrar varför ni firar ett gammalt okristen religiöst festival när ni är ett kristet folk? Jag gissar på att ni började fira denna festival för ungefär hundra år sedan eller ännu mindre.
Enligt Simo Parpola så är ni samma folk som syrierna.
Vilka är majoriteten av folket som bor i Nineveslätten, syrianer eller assyrier? Vad händer om syrianer får Nineveslätten, vad kommer assyrier att göra då? Vilken flagga ska ni sätta up?
Det skulle vara grymt att ge er Nineveslätten för ni skulle börja mörda varandra.
Det borde inte ens komma på tall om att ge er Nineveslätten, inte fören ni har blivit ett enda folk. Men det är inte jag som bestämmer.