Citat:
Ursprungligen postat av
LVX156
Vad fan är det du letar efter då? Om du kan förklara något bättre än en lobotomerad idiot så kanske någon skulle förstå vad fan du svamlar om. Men det är klart, du vet ju inte ens vad ett arpeggio är, så det är väl för mycket begärt att du skall skriva en sammanhängande mening.
Först skriver du att "Every Breath You Take" inte är det du menar, för att sedan ta "Sweet Child 'O Mine" som exempel på det du letar efter, när båda låtarna spelas på exakt samma sätt! Inte så förbannat jävla lätt att veta vad du menar när du 1) inte själv verkar ha en aning och 2) har en helt egen definition av arpeggio än den som använts i hundratals år!
Nu har jag inte lyssnat på Every Breath på länge, men mig veterligt så är det vanliga ackord, eller barreackord som spelas dämpat.
Till skillnad mot Sweet Child som spelar nere vid tolfte men bara flyttar runt bastonen.
Jag jämförede med arpeggios såsom de är i Arpeggios from Hell, och betonade att det alltså inte var tal om vanligt fingerplock-komp a la Nothing else matters (och de låtar du länkade).
Tänk omn låten har tex a - b - c - d - ackord. dvs de fyra ackord om o om igen. Men istället för att "ta" de ackorden så spelas ett arpeggio istället. Kanske långt uppe på halsen. Där det inte är samma toner. utan särskilda toner (och stränger) för a-ackordet, och särskilda toner (och strängar) för b-ackordet etc etc.
Alltså inte tex barre-ackord i A med bastonen på femte bandet, e-strängen. och de tre ljusare tonerna på de tre nedersta strängarna - dvs g-strängen, sjätte bandet. b-strängen femte bandet och e-strängen femte bandet. Dvs ett helt vanligt barreackord som spelas a la fingerplocks-stil. Förstår du? Det är alltså Inte så jag menade ... Inte vanliga ackord altlså, utan en tonföljd såsom ett arpeggio brukar vanlgitvis definieras och som det hörs i tex Arpeggios from Hell.
Ett exempel på det jag menade är i soundtracket till Den siste Mohikanen. The Gael heter den visst, av någon Dougie Maclean
https://www.youtube.com/watch?v=MZ2MGloZV4U
Lyssna i slutet, den slingan som spelas om o om igen. DET är så jag menar, dsv i den stilen.
Sånt kompande alltså, det är sånt jag undrar om.
Finns det mer i den stilen som ni kan länka till.
Och framför allt, vad tycker ni om liknande kompande - till skillnad från det traditionella.