Citat:
Ursprungligen postat av
JoeGoesCrazy
[...]
HURSOM, till sakfrågan. finns det någon som hade tänkt rösta SD som INTE fokuserar på invandringsfrågan utan den övriga politiken huvudsakligen? Säg gärna vad ni hittat i SD's övriga politik som ni hittat som gör det värt att lägga en röst på dem! Kan tänka mig militärer då SD vill rusta upp försvaret, det är dock ingen hjärtefråga för mig.
[...]
Det finns väldigt få övriga skäl till att rösta på SD. Det man ska komma ihåg är att så länge SD är det enda riksdagspartiet som avser skruva ned "volymen" så kan också alla ideologiska vinklar på frågan appliceras på partiet. Detta då givetvis sett utifrån ett väljarperspektiv.
Du kan anlägga en socialdemokratisk/socialkonservativ vinkel och säga ungefär "alla människor är givetvis lika mycket värda, men värnandet om det fungerande samhället har prioritet över allt annat".
Då kan även anlägga en liberal vinkel och säga "alla människor är givetvis lika mycket värda och har rätten att söka sin lycka var de så önskar. Men ingen ska - å andra sidan - kollektivt tvingas att försörja invandrare mot sin egen vilja. När samhället är fritt så ska invandringen givetvis också vara fri, men så länge välfärdsstaten finns så måste de som finansierar välfärdsstaten givetvis få rösta om volymen".