2014-05-28, 19:32
  #8821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Dzerzhinsky
Klarlagt? I din fantasivärld, förmodar jag.

Sanningen är att den Ukrainska staten än så länge inte kontrollerar de väpnade styrkor som säger sig slåss på dess sida, vilket inkluderar nazistiska dårar inom nationalgardet som t ex sköt ihjäl civila i Mauripol för ett par veckor sedan mitt framför kameran.

Om dessa ser några suspekta individer så skjuter de före de frågar och om dessa några råkar vara OSSE-observatörer, så vet vi ju anledningen till att det inte finns någon information. De anhöriga får nog be tandläkaren skicka uppgifter så att de kan identifieras.
Tyvärr verkar du svänga dig med ord du inte förstår innebörden av. Folkmord t.ex, är sådant som Lenin och Stalin sysslade med, inte den Ukrainska regimen. Nazism och fascism finns säkert i Ukraina, med har betydlig fler anhängare i Ryssland av samhällsklimatet att döma. Internationella regler säger dessutom hur ett land får agera vid uppror mot sittande regering och statsbildning. Vad vi sett hittills så har Ukraina skött sig ovanligt exemplarisk för att vara en relativt nyfödd demokrati. Ukraina försvarar sitt territorium, inget annat. Slusket som du stödjer har noll stöd i omvärlden. Du får lära dig ordens innebörd innan du svänger dig med dom, annars så blir det bara patetiskt.
2014-05-28, 19:33
  #8822
Medlem
DetVarTypisktJus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Darkwing Duck
Hahaha!!!
FSB verkar vara rätt så patetiska trots allt. De kommer med enfaldig argumentation i medier, de upprepar ordet "fascister" som en papegoja, och de skickar samma skådespelare/agenter framför pressens kameror gång på gång på gång. (Den här kärringen är inte det enda exemplet).

Snälla Putin, kom tillbaka till KGB/FSB och styr upp alla ärthjärnor till medarbetare igen!
Upprepar "fascister"? Det är ju du som enbart har humorn som skydd för sanningen. Det är faktiskt fascister i Kiev regeringen. Att Ryssland är speciellt känsligt för detta förklaras naturligtvis av Rysslands historia och uppoffringar.
2014-05-28, 19:35
  #8823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Nu har Ryssland sänt in spetsnaz i området, Ukrainska säkerhetstjänsten har identifierat ett antal ryska soldater bland separatisterna. Vidare har mindre grupper, dvs de grupper som i början intog polisstationer mm varit väldigt vältränade och välutrustade för jmf. de lönnfeta separatistkrigarna.
Vidare har de ryska förbanden skjutit ned två hkp redan och de är utrustade bla med "polska" Lv robotar, vilket finns på bild, se Gyllenhals blog ex.

Så sluta sitta här och sprid rysk desinformation.

Du snackar så mycket smörja så det går inte, separatisterna utgörs av frivilliga med obefintlig beväpning. Jag menar, ser detta ut som en rysk pansarkolonn kanske? Ett gäng rostiga Sovjetskorvar som knapp rullar kan man knappast kalla för tung beväpning. För några veckor sen var det nån gammal rostig T-34 från andra världskringet de åkte runt i.

https://www.youtube.com/watch?v=8e3wuWsVxK8

Var är den ryska uppbackningen? Luftvärn, radar, samband, pansar, jag ser ingenting av detta ännu. Kanonen där i slutet av filmen, det ser ut som något de knyckt från ett museum
__________________
Senast redigerad av Gincan 2014-05-28 kl. 19:39.
2014-05-28, 19:37
  #8824
Medlem
SvenskMuslimahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svithjod
Vi kan iofs jämföra med Rysslands agerande i Tjetjenien och de övergrepp man begått där.

Dom flesta i chechenien är idag tacksamma för Rysslands hjälp. Kanske är det därför som dom vill hjälpa ryssar nu?
2014-05-28, 19:40
  #8825
Medlem
SvenskMuslimahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fridaynightout
Men inte igen!!! Det här börjar ju bli löjligt.

Ni kanske kommer ihåg henne sen tidigare om ni följt tråden. Först var hon i Kiev som "mamma till Berkut-soldat" och protesterade mot Majdan. Sen var hon i Odessa som "lokalbo som är trött på ukrainarnas förtryck". Sen gick resan till Donetsk och Kharkiv, där hon även där fick ta rollen som lokalbo i respektive stad. Självklart var hon på Krim också. Senast var hon i Moskva och anordnade någon typ av folkomröstning där för att Donetsk/Luhansk ska ingå i Ryssland.

Senaste: hon framträder som lokalbo i Slovjansk och säger sig ha blivit offer för beskjutningar mot Slovjansk utförda av den ukrainska militären.

http://obozrevatel.com/politics/85239-skandalnaya-blondinka-gastroler-syigrala-dlya-tv-rol-zhertvyi-artobstrela-iz-slavyanska.htm

Vad finns för bevis om detta?
2014-05-28, 19:42
  #8826
Medlem
fridaynightouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskMuslimah
Vad finns för bevis om detta?

Vad exakt vill du ha bevis på?
Alla hennes tidigare föreställningar finns det videos på tidigare här i tråden (vilket jag också skrivit).
Den senaste föreställningen finns att tillgå också.
2014-05-28, 19:45
  #8827
Medlem
SvenskMuslimahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fridaynightout
Riktigt krig....

https://www.youtube.com/watch?v=ODyKpLXvZJo

Gamla bilder, men visst, ett riktigt krig utkämpas mot den ryska identiteten.
2014-05-28, 19:47
  #8828
Medlem
SvenskMuslimahs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lucas49
Tyvärr verkar du svänga dig med ord du inte förstår innebörden av. Folkmord t.ex, är sådant som Lenin och Stalin sysslade med, inte den Ukrainska regimen. Nazism och fascism finns säkert i Ukraina, med har betydlig fler anhängare i Ryssland av samhällsklimatet att döma. Internationella regler säger dessutom hur ett land får agera vid uppror mot sittande regering och statsbildning. Vad vi sett hittills så har Ukraina skött sig ovanligt exemplarisk för att vara en relativt nyfödd demokrati. Ukraina försvarar sitt territorium, inget annat. Slusket som du stödjer har noll stöd i omvärlden. Du får lära dig ordens innebörd innan du svänger dig med dom, annars så blir det bara patetiskt.

Man bekämpar den ryska identiteten och detta som vi ser är början på resultatet.
2014-05-28, 19:48
  #8829
Medlem
Dr.Dzerzhinskys avatar
OSSEs observatörer har återfunnits, så vi kan sluta spekulera.

Tillägg:
"Retweeted by OSCE
СММ ОБСЄ в Україні ‏@OSCE_SMM 17m
All 11 monitors held today in #Donetsk have returned to base in the city #Ukraine"
__________________
Senast redigerad av Dr.Dzerzhinsky 2014-05-28 kl. 19:50.
2014-05-28, 19:50
  #8830
Medlem
DetVarTypisktJus avatar
Gazprom ha meddelat att de kommer att bryta gasleveranserna till Ukraina om de inte betalar en del av sin 3,5 miljarder dollar skuld före den 3 juni.

VD för Gazprom Alexey Miller meddelade detta på onsdag i ett möte med Putin. Kiev måste förbetala nästa månads leveranser, juni alltså.
Alexey Miller: "If Ukraine does not pay by 10 a.m. on Tuesday, June 3, gas supplies will be reduced,"
Naturligtvis har Gazprom ingen skyldighet att leverera gratis gas, men detta kommer att bli nåt Putin beskylls för. Det blir en ursäkt för eskalation av krisen och troligen fortsatta attacker mot regionerna i sydost. Vi kan vänta oss att krisen förvärras i juni!
__________________
Senast redigerad av DetVarTypisktJu 2014-05-28 kl. 19:53.
2014-05-28, 20:06
  #8831
Medlem
Xeliouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Dzerzhinsky
Det finns journalister på plats som rapporterar från Donetsk och den senaste informationen är att DPR återtagit flygplatsen -

Har du hittat denna information om att "DPR" tagit över flygplatsen igen, än? Du kanske rent av har en länk så vi andra får ta del av detta och bedöma saken?

Hur terroristerna skjuter vilt mot civila, psykiska problem...: http://www.liveleak.com/view?i=1f1_1401275767

Ännu en video med lastbilen som påstods vara en ambulans, obs varning döda proryssar i högar: http://www.liveleak.com/view?i=b0d_1401268964
__________________
Senast redigerad av Xelious 2014-05-28 kl. 20:24.
2014-05-28, 20:09
  #8832
Medlem
fridaynightouts avatar
I sanna ryska krigstraditioner så förekommer det en hel del övervåld och skändning.

Proryssarna/ryssarna/tjetjenierna/separatisterna... ja, kalla de vad ni vill.. har mördat och skurit av örat och hjärtat på en ukrainare.

http://kavkazcenter.com/eng/content/2014/05/25/19221.shtml

Varning, starka bilder.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in