Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Utbildning är inte viktigast. Värderingar och vad människan ifråga faktiskt har uträttat är mycket viktigare.
På sitt sätt absolut rätt men varför förneka att en adekvat utbildning med stor sannolikhet hjälper till i allt det du skriver?
Om vi tittar på i just detta fall så kan den vanliga arbetaren, dvs trolitvis den som kommer att rösta på Sossarna fundera på vad som killen som basade och skulle ta hand om 350 000 medlemmars väl och ve har lyckats med.
Minskar löneklyftan idag? NEJ!
Har arbetsrätten/ lagarna stärkts? NEJ!
Minskar företagens trixande med konsultbolag och konstiga anställningsformer såinihelvete? NEJ!
Minskar det med "polacker" o dylikt med helt andra löner o dylikt i många verksamheter som direkt konkurrerar bort svenska Metallarbetares jobb? NEJ!
Lasrbilstrafiken som man har lovat att den skall bemannas med minst 50% svenska chaufförer, funkar det? NEJ!
osv, osv.
Mina Metallare betalar upp till 1000 sek i månaden för att få sina intressen och framtidsutsikter tryggade av IF Metall. De är en enormt stark grupp som har representerats av Löfven, ungefär 350 000 stycken.
Har han lyckats att skydda deras anställningar, konkurrenskraft samt arbetsrätten? NEJ!
Hur i helvete kan man misslyckas på vartenda viktigt område när man har 35 djävla divisioner bakom sig? En division är ungefär 10 000 man i ett förband. Det tog jänkarna grovt förenklat 3 veckor att med tre divisioner erövra Irak gång nummer två.
Löfven har inte lyckats med ett djävla piss som chef över den starkaste organisationen i Sveriges historia.
Han måsta vara "lallarnas" lallare i den mest lalliga organisationen som någonsin har funnits i Sverige.
Den av alla vill många se som statsminister? Outbildad och en lallare i en klubb för inbördes beundran som inte har åsadkommit ett djävla skit.
Det har bara blivit sämre och sämre för mina Metallare.
Vansinnet i Sverige bara accelererar.
JANTE-lagen, HBTQ till alla, parasiter ifrån hela världen som slukar hela den svenska välfärden. Fackföreningar som skiter i sina medlemmars väl och ve bara de får själva stå vid köttgrytorna, osv, osv.
Vansinnet har ingen gräns just nu!
Tänk till nu på söndag och ordentligt ännu en gång i september.
Vilket Sverige skall vi ha samt lämna över till våra barn?