Citat:
Ursprungligen postat av
birgett
Odjuren öppnade eld mot fredliga demonstranter i natt ..mot dem som vill ha folkomröstning, som vill lämna Ukraina,,det kallar man västerländsk demokrati
Nu har "yttrandefrihet på riktigt" blockerat alla som vill fram sanningen..Grattis
Men snälla, försök inte att få detta pack till "fredliga demonstranter" och yttrandefrihet.
Det hade varit helt oacceptabelt att slå ner fredliga demonstrationer. Detta är dock inga fredliga demonstrationer, detta är kriminella ockupationer. Ingenting hindrade dem att exempelvis samla namnunderskrifter och försöka skapa en opinion och göra sig hörd? Ställa sina krav? Nej, det handlade från dag 1 om att ta över allting, precis som på Krim. Det är ingen yttrandefrihet, det är ingen folkvilja.
Och försök nu inte att få det till "folkets vilja" eller något liknande. Det är den sista regionen där man ser en folklig vilja. Donetsk-regionen är den mest sorgliga i hela Ukraina. Sorglig eftersom den är så rik på naturtillgångar, men att folket inte få ta en del av dessa. Oligarker äger dessa tillgångar och tjänar miljarder, medan folket tvingas jobba i gruvorna för skitlön under skitförhållanden. År 1998 fick gruvarbetarna i Luhansk inte ut sin lön på 12 månader! Förstår du? 12 månader utan lön? Gruvarbetarna demonstrerade fredligt i över 150 dagar, men fick inte gehör för sina önskemål. En gruvarbetare tände då eld på sig själv i protest och avled. Ledaren för stadsförvaltningen var då en viss herre från Regionernas Parti, som senare kom att bli parlamentsledamot och en av de högsta hönsen (vald av folket i Luhansk). Det är samma elit som styrde då, som styr nu i Luhansk och organiserar dessa pro-ryska rörelser.
Deras konung Janukovytj badar i lyx och kristallkronor för 30 miljoner euro till hans privata palats, medan den sedvanliga gruvarbetaren aldrig kan vara säker på att komma hem levande från jobbet. Jag skulle säga att de i östra Ukraina är de som lider mest av korruption. De har verkligen blivit förslavade. De lider av någon sorts Stockholm syndrom. Men det är inte märkligt för det är verkligen Sovjet där. Sovjetpropaganda, sovjetmentalitet. Deras kampvilja och frihetstänkande är totalt underminerat. Är det inte märkligt att de inte har gjort uppror tidigare? Att de inte kämpar för sådana värderingar som rättvisa, rättsstat, transparens, ansvar? D.v.s. något som verkligen behövs? Varför ställs inte dessa krav? D.v.s. det som Majdan kämpade för? Istället kallas Majdan-rörelsen för "fascister, nazister, USA/EU, bögar" mm. Det är verkligen sorgligt att se denna propaganda. Det är desto mer löjligt att läsa patetiska kommentarer som "folkets vilja". Det finns inget civilsamhälle där, vilket behövs för att det ska föreligga en folkvilja. Det som händer just nu är dessa kriminella och korrupta herrar som styrde på 90-talet, som tillsammans med Ryssland hjälp försöker att behålla sin makt och fortsatt förslavning av befolkningen där. Det är också det folket som ligger bakom alla dessa "proteströrelser". Den vanliga arbetaren har knappast intresse av vare sig Ryssland eller federalisering, utan vill ha ett schysst och rättvist leverne. Tyvärr så är den vanliga arbetaren ingenting värd där, och de korrupta kriminella krafterna söker att med alla medel hålla kvar sin slavfabrik och köpa in nya spelare till Shakhtar Donetsk. De insåg att Majdan-rörelsen och den europeiska inriktningen kan sätta stopp för deras slaveriverksamhet. Väldigt sorgligt, bara en idiot kan tro att det handlar om folklig vilja och se någonting gott i dessa "protester".
Vilka som egentligen ligger bakom hela rörelsen.
Citat:
The battle line is less “Russian” vs. “Ukrainian”–it’s criminal corruption vs. hope for law and order.
The mayors in all those small towns like Slaviansk are people from the Party of Regions, they are making deals with the “terrorists” to come in to their towns and occupy administrative buildings. Think about it–the mayors are leading the attacks against their own buildings.
Yes, Russian spetsnaz are involved but the other layer is the huge network of criminal corruption trying to save itself or at least gain leverage. That’s why it is important not to see this just as “Russian vs. Ukrainian”–that is only one dimension and doesn’t capture the complexity of what is going on. One way to look at this is that this is the extension of the Maidan to the East. It’s the great front in the battle against criminal corruption.
What happened in Zaporizhzhia was instructive, the “pro-Russian” protesters turned out to be mostly members of a local criminal gang, paid to stir up trouble. People came out by the thousands to surround them. It’s no secret that people are organizing and arming themselves in the East in pro-Ukrainian partisan groups.
http://euromaidanpr.com/2014/04/16/battle-line-is-less-russian-vs-ukrainian-its-criminal-corruption-vs-hope-for-law-and-order/
Jag hopps att Kiev i första hand kan befriar dessa regioner från den fysiska ockupationen. Sedan borde det följa flera år med utbildning och information så att dessa regioner även befrias från den
mentala ockupationen och förslavningen. Bara då kan Ukraina bli en enhetlig stat och utvecklas i den europeiska, civiliserade riktningen.