Citat:
Ursprungligen postat av
LFE
Journalisterna är idag främst blåa har en undersökning som jag inte kommer att googla upp åt dig visat. Men visst är det synd, vi hade ett bättre och sundare samhällsklimat när de var röda, precis som när politikerna var det. Eller kanske när hela samhället var det och till och med kapitalet insåg att det inte är i deras intresse att göra folk så fattiga att de börjar köpa rep istället för mat.
Vad nu än "rött" här innebär.
Ja, Flashbacks politiska forum är inte representativt. Flashback är det men de flesta håller sig borta härifrån. Inget forum är riktigt representativt. Men klart är att Familjeliv är det mer än FB.
Jag förstår varför du inte kommer att googla upp den undersökningen...
År 2011:
Av hela journalistkåren sympatiserar 42 procent med MP, 14 procent med Socialdemokraterna och 16 procent med Vänsterpartiet, det är genomsnittet för samtliga bevakningsområden.
46 procent av journalist-packet som bevakar politik/samhälle är miljöpartister, 15 procent Socialdemokrater samt 19 procent vänsterpartister, även inom ekonomi/arbetsmarknad har Miljöpartiet och Vänsterpartiet 39 respektive 20 procent.
JMG 2011:
http://www.jmg.gu.se/digitalAssets/1370/1370309_journalist-2011-journalistboken-kap-13.pdf