Citat:
Ursprungligen postat av
shogun-r
Personer som Hanna Wigh är guld värda för SD, det är helt enkelt deras hopp. Personer som Alfsson är rena motsatsen. Han förstör mer än han gör nytta. Att stryka honom är det bästa man kan göra. Varför du buntar ihop Torssell och Alfsson vet jag inte, dom har ju överhuvudtaget inget gemensamt när det kommer till deras "politiska språk".
Låt mig svara på frågan om Alfsson med att säga att jag inte kräver att Ekeroth ska petas, jag gillar att han är lite ettrig och stridslysten. Att han eller nästan alla andra i SD inte kommunicerar lika väl som Torssell utan kan upplevas som en PR-belastning gör inte att de inte har ett existensberättigande inom partiet. Vad är det för löjlig idé att låta motståndarna (som alltid kommer vara motståndare) definiera populära företrädare som belastningar?
Sedan håller jag med om att Hanna Wigh är bra att ha i en framskjuten position. Varför inte Paula Bieler också? Ett växande parti har ju den lyxen att kakan som fördelas blir större.
Men låtsas inte som att
motorn för SD är Wigh, Bieler, Karlsson eller Z.Z - det är i mycket större utsträckning Ekeroth, Dagerlind, Torssell och Alfsson som genom sitt "kontroversiella" informationsspridande på ringaktade sajter som Avpixlat gör grovjobbet.
Det inte på sin plats att rynka på näsan åt den opinionsbildning som lagt grunden till den egna riksdagskarriären, tycker jag.