2014-02-15, 08:45
  #601
Medlem
vågaifrågasättas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av popeondope
Hon hittar bara på. Ingen säger up ett bra jobb som de vill ha för ett sådant skäl. Jag har träffat miljöaktivister som har åkt till Norge för att jobba i oljeindustrin för att de var arbetslösa. Hon ville sluta och hittade det perfekta sättet.

Tror minsann att du träffade huvudet på spiken där.

Och ang. Malena Ernman.....vem är det? Ärligt, jag har aldrig i mitt förhållandevis långa liv hört talas om henne.....
Citera
2014-02-15, 09:05
  #602
Medlem
Malena Ernman lider nog ingen skada av att inte vara med i Karlavagnen.
Hon är en internationellt känd operasångerska, mezzosopran med engagemang över hela världen.
Det är inte förvånande att ni, era obildade nazistsvin som sitter här och knattar inte vet vem hon är.
Läs på lite, eller skaffa er lite allmänbildning innan ni öppnar era fula trynen och rapar upp era floskler.
Citera
2014-02-15, 09:09
  #603
Moderator
skunkensunes avatar
Expressens Sakine Madon kommer med en välbehövlig ledare angående alla som är så oerhört upprörda över att SR försöker hålla på opartiskheten.

http://www.expressen.se/ledare/sakine-madon/skilj-pa-journalistik-och-politisk-aktivism/

Citat:
Som programledare för samhällsprogram får man hålla inne med eventuella politiska preferenser: inte bara vänsteranhängare betalar tv-avgift.
Det står mycket riktigt i Radio- och tv-lagen att bolagen ska värna principen om alla människors lika värde.
Men betyder det att programledare på SVT och SR ska vara motdebattörer till SD? Eller till debattörer som Alice Teodorescu? Ska programledarna i "Agenda" och "Studio Ett" inleda debatterna med markeringar mot Jimmie Åkesson & Co?

Hon nämner också problematiken i att omkring 80 procent av de anställda på SR och SVT sympatiserar med det rödgröna blocket. Förhoppningsvis kommer det fler liberala och konservativa debattörer som likt Madon stödjer SRs beslut.
Citera
2014-02-15, 09:09
  #604
Medlem
TheMiracles avatar
Hon skulle helt säkert aldrig gjort så här om hon varit ekonomiskt beroende av SR. Så rebelliska är inte politiskt korrekta.
Citera
2014-02-15, 09:14
  #605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheMiracle
Hon skulle helt säkert aldrig gjort så här om hon varit ekonomiskt beroende av SR. Så rebelliska är inte politiskt korrekta.
Eftersom hon är internationellt erkänd har hon aldrig stått i beroendeställning till SR.
Och sen var det någon idiot här som skrev att hon är B-kändis och en annan idiot som skrev att hon varit med i Idol. Det har hon aldrig varit.
Det är skrämmande att se hur urbota korkade en del här är.
Citera
2014-02-15, 09:17
  #606
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Det är givetvis ett försök att stärka sitt varumärke inom PK-leden.
Kanske lite i senaste laget kan man tycka.
Citera
2014-02-15, 09:26
  #607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Det är givetvis ett försök att stärka sitt varumärke inom PK-leden.
Kanske lite i senaste laget kan man tycka.
Viken anledning skulle hon ha att stärka sitt varumärke inom PK-leden?
Hon ville inte delta i Karlavagnen av den enkla anledningen att Soran Ismael är avstängd från vissa program hos SR. Malena har inget kontrakt med SR, hon skulle bara bli intervjuad via telefon i ett inslag i Karlavagnen. Ett litet skitknäck helt enkelt.
Det ville hon inte ställa upp på. Och det var bra tycker jag. Jag tror knappt att hon ens skulle få betalt för att medverka. Malena skiter nog totalt i vad alla låginformerade babianer sitter här och tycker.
Det är bra att någon eller några markerar mot SR som plötsligt har börjat inbilla sig att inte vara ett Public service-företag, utan ska gå nyliberalernas och Alliansens ärenden.
Samma sak med SVT som inte vågar visa Stefan Jarls film, Godheten. Det är en film som slår åt både höger och vänster. Ofattbart att den blir nobbad av SVT. Det är en film som alla borde se. Även de små skitnazzarna som hänger här och häver ur sig idiotier dygnet runt.
Citera
2014-02-15, 09:28
  #608
Medlem
Qarabags avatar
Det roliga i hela den här soppan är att PK vänder sig mot PK. Man kan liksom bara skratta åt det.
Citera
2014-02-15, 09:30
  #609
Medlem
TheMiracles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sigge Vessla
Eftersom hon är internationellt erkänd har hon aldrig stått i beroendeställning till SR.

Det var just det som var min poäng.
Citera
2014-02-15, 09:34
  #610
Medlem
Hur är man som PK?
Ni andra som är nazister, MÖP:ar och rasister här kan ju förklara hur det är att vara som ni är.
Det vill säga Politiskt Inkorrekt. Tack.
Citera
2014-02-15, 09:34
  #611
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Undrar om Ernman bojkottade SVT när Henrik S Järrel blev satt i "karantän" inför valrörelsen för att han var uttalat Moderat. Eller när Per Gudmundsson tvingades stänga ner sin blogg när han jobbade på SVT.
Citera
2014-02-15, 09:36
  #612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Qarabag
Det roliga i hela den här soppan är att PK vänder sig mot PK. Man kan liksom bara skratta åt det.

Hm ja om det inte vore för att premisen av hela deras debatt är att de sätter likhetstecken mellan SD och 'rasism'. Ingen ifrågasätter detta så det implicita budskapet att "Är du Sverigedemokrat så är du rasist" genomsyrar allt som sägs i denna fråga.

Inte här på Flashback så klart, men på TV och radio osv..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in