Citat:
Ursprungligen postat av
mackeeee
Hon nämnde att OP var en hemsk man också. Varför skulle han inte kunnat vara döende i Aids? Då är det perfekt att täcka det med ett mord eftersom det skulle bli en enorm skandal om det kom fram! Jag tror han hade det och att Hans Holmer organiserade mordet.
" Olof Palme valde själv mordplatsen"
" Sverige kommer att skakas i dess grundvalar"
Någon som stod Palme nära utförde mordet tror jag, därför så antyder vittnen om ett sällskap och som samtalade innan skotten.
Ge mig den källa på att LP har sagt att hennes man är en hemsk man i detta läge.Om Anna Hage hört något sånt så har väl LP med största sannolikhet syftat på han som sköt eller varför om det nu är som du tror på skulle hon säga det till Anna Hage? Det hade väl fullständigt varit att skjutit sig själv i foten.
Har du läst Holmérs bok. "Olof Palme är skjuten" ? Om du inte har gjort det, gör det. Den finns på biblioteket. Ställ dig också frågan om det är som du tror att Holmer organiserade mordet, varför han då släpper in en sådan rutinerad journalist som Ann-Marie Åsheden som från nära håll "embedded" får följa utredningen. Varför skulle han ta en sådan stor risk och ha en vaken journalist inpå knuten, om han själv var ansvarig. Risken är väl stor att hon skulle kunna märkt att allt inte gick rätt till?
Holmérs uttalande om att sanningen kommer att skaka om Sverige i dess grundvalar bygger på regeringens enligt Holmer flathet mot PKK, som han såg som ett mördarpack efter att de hade gjort sig skyldiga till ca 15 mord i Europa, varav två i Sverige. Att regeringen inte utvisade medlemmar i PKK trots terroriststämpel. När PKK nu också mördat Olof Palme var det på regeringens ansvar och därför skulle hela regeringen tvingas avgå. Helt enkelt skaka om Sverige i dess grundvalar.