Citat:
Ursprungligen postat av
rejdar
Ni är ju så hjärntvättade att ni inte fattar att det är straffbart att påstå att "de" är bedragare, utpressare, kravmaskiner, kvinnoskändare, varför hoppade du över allt efter bedragare?
Varför fattar du inte att även bedragare är fel?
http://www.expressen.se/gt/sa-sager-de--fyra-vastsvenska-nathatare/ är publicerad 11e
Jag har inte nämnt ordet bedragare en enda gång.
Du fattar visst trögt. Ingen av privatpersonerna som Expressen hängde ut är dömda och straffade för någonting. Där kommer det med största säkerhet förbli. Att rejdar på Flashback bedömer något som "straffbart" ändrar ingenting. Expressen hängde ut ej dömda privatpersoner, ej politiskt aktiva, med namn, bild, film och artiklar.
Och märk väl, uthängningarna ägde rum i strid med Expressens egen moraluppfattning dessutom, eftersom svensk media i åratal torgfört sina pressetiska regler, sina ansvariga utgivare och sina högstående principer vid namngivande av brottslingar. Här har man kastat allt över bord och namngivit helt okända, för allmänheten ointressanta individer.