Citat:
Ursprungligen postat av
Strandhugg
Chefen på mitt jobb påstår att i princip allt som gör att vi mår bättre, oavsett om det är fysiskt eller psykiskt, kan räknas som friskvård.
Då kan ju din chef skicka iväg dig för att springa New York Maraton och dessutom betala för det. Hon verkar för övrigt vara en flumpelle.
Citat:
Ursprungligen postat av
F Lars Back
Friskvårdsbidrag får man för idrotter och aktiviteter som man anses kunna klara av på en timme.
Därför försvinner möjligheten för exempelvis golf och segling.
Även om din definition kanske är något snäv rent tidsmässigt så har du helt rätt.
Vill man använda ett arbetsgivarincitament så skall friskvård helst skapa så mycket svett på så kort tid som möjligt. Det skall dessutom vara billigt.
Golf är en utmärkt sysselsättning, speciellt för lite äldre människor, eftersom man kommer ut i friska luften och dessutom kan hålla armar och ben rörliga. Golfens betydelse som friskvård för i övrigt friska 35-åringar är dock ytterst begränsad.
Det finns dock företag (jag vet flera) som till vis del stöttar golfaktiviteter som sker indirekt via arbetet. Arbetsgivaren kan i vissa fall bidra till kostnaden för startavgifter vid s k företagsgolf dvs när man möter andra företags golfare i olika slutna tävlingar.