Citat:
Ursprungligen postat av
Rasande-Rose
Det är individuellt.
Men eftersom redaktionen för programmet (med deras till synes usla smak), till stor del väljer deltagare utefter utseende, så är det väl inget fel i att kommentera just deras utseende.
Personligen så tycker jag dock att de väljs med väldigt bristfällig smak. Varför inte ta in en deltagare som ser lite charmig ut istället för dessa uppenbara crackhora-look alikes?
Ingen av dem ser ut som en crackhora. Men det är klart att om programiden ska fungera måste man ta in personer med dålig självkänsla. Folk som gör tokiga saker för att passa in. Det är lite lyteskomik över det hela.
Jag tycker bara att man inte behöver ta i överdrivet mycket när man ska försöka beskriva deltagarna. Att skriva att de ser ut som crackhoror är ju så. Överdrivet och enlig mig onödigt.
Men det är klart att man får skriva om utseendena, som du säger, det är delvis därför de är där. Jag varken kan eller vill förhindra det. Dock tycker jag det går till överdrift.
Men jag är helt med på att de har själva utsatt sig för det och det som gäller är: Är man inte 100% förberedd på en skitstorm efteråt så ska man inte ställa upp. Jag tror inte alla i programmet är det så en del borde inte ställt upp.