2013-12-06, 04:13
  #3913
Medlem
SmurfSmurfs avatar
Störande grannar kan man få vräkta. Det gäller naturligtvis inte störande bäbisar, den får skrika hur mycket den vill och du kan inte göra ett skit åt det. Det gäller endast föräldrarnas bråk.

Kontakta först hyresvärden och berätta att ni blir störda av bråk. Skriv upp exakt vilka tider de bråkar, hur länge och med detaljer som vad de sa t ex. Du kan spela in ifall det är lyhört nog. Sen överlämnar du detta till hyresvärden och denne får ombesörja att de blir vräkta. Är det verkligen så illa som vad du säger med bråken borde det gå igenom men du måste ha dokumenterat det exakt. Bra om andra grannar gör detsamma, ifall det nu verkligen är så att fler än du blir störd.

Men ärligt talat - Är detta nåt du verkligen vill? Verkligen? Ställa ett par med en liten bebbe bostadslösa? Vore det inte vettigare att stå ut tills bebben blivit äldre och sover nätterna igenom, eller göra en orosanmälan till soc, som flera andra i tråden har uppmanat dig till? Bebben mår inte bra och får du dem vräkta kommer det bli än värre, det borde du fatta. Har du samvete till detta?
Citera
2013-12-06, 08:03
  #3914
Medlem
tardudenipruttens avatar
TS tänkt den dagen du får barn och bor i lgh och ditt barn skriker tror du inte andra kommer känna som dig då?
Citera
2013-12-06, 08:20
  #3915
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KidCooper
När grannarna bråkar börjar bebisen skrika under deras bråk o grannarna slutar bråka när bebisen börjar skrika. [...] Vi fattar att bebisar skriker, men mer eller mindre konstant? Och frågan är som sagt hur mycket ska man stå ut med?

Du har helt rätt! Det är uppenbart att de bråkar bara för att trigga igång barnet, för de vill att du ska bli störd. De är hänsynslösa människor som bara vill provocera. Du måste verkligen ta i med hårdhandskarna nu TS, sånt här ska man inte tolerera.

Det finns bara en sak att göra. Smyg er in i deras lägenhet och stryp det lilla äcklet med en halsduk. Eller kanske kan du knäcka nacken på den. Bebisar är så små och sköra, det är deras enda försonande drag. Ryggraden går av som en blompinne om du trycker till ordentligt. Då får de hänsynslösa föräldrarna lära sig en välbehövlig läxa.


Citat:
Ursprungligen postat av KidCooper
Ska grannarnas val att skaffa bebis behöva påverka oss så pass att vi påverkas i våra arbeten pga sömnlöshet pga deras bebis etc?

Nej, nej, nej! Vad är väl ett nytt litet människoliv, jämfört med din skönhetssömn?


Allvarligt talat TS: jag förstår att man kan bli störd av bebis-skrik, men sådant får man leva med om man bor i lägenhet. Försök vara konstruktiv och hitta lösningar. Att gå runt och tycka synd om sig själv kommer inte att hjälpa, du eggar bara upp dig och blir mer och mer irriterad.

Förslaget om öronproppar var bra, då slipper du bli störd i din nattsömn. När du sedan svarade att du inte ska "behöva" det, och låtsas tro att du ska ha dem på "dygnet runt", verkar det som att du inte vill ha lösningar. Du vill gå runt och vara irriterad helt enkelt. Du verkar dessutom väldigt fokuserad på dina egna rättigheter och ditt eget välmående, samtidigt som du har noll förståelse för andras problem. Brrrr.

Jag skulle hellre bo granne med dina grannar än med dig, trots bebis-skriken. Och då är ändå bebis-skrik bland det värsta jag vet.
Citera
2013-12-06, 08:27
  #3916
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ArturoBandini
Så barnet har blivit en hel månad gammalt och är inte tyst än! Vilken överraskning! Antingen trollar du eller så är du utvecklingsstörd.
Självklart är man utvecklingsstörd när man inte kan något om barn..
TS, du får helt enkelt stå ut och se till att vara på värden när de bråkar, kanske kan få ut dem pågrund av det med tillräckligt många samtal till värden.
Citera
2013-12-06, 08:37
  #3917
Medlem
kostymnisses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArturoBandini
Ja, det är rätt vanligt att bebisar skriker mer eller mindre konstant. Hört talas om kolik? Du har inte tänkt på att föräldrarna kanske bråkar mycket just för att de HAR en bebis som skriker konstant (och det dessutom har varit ansträngt mellan dem sedan tidigare)? Det finns en viss förklaring till varför MÅNGA förhållanden tar slut under spädbarnsstadiet och småbarnsåren.

Ja, eftersom ni bor i lägenhet är det så. Varför skulle folk ta hänsyn till sina grannar när de väljer att skaffa barn? Det låter helt absurt. Flytta till hus om ni vill ha helt tyst.

Precis så, att de grälar kan ju enkelt ha med barnet att göra. Att de bråkade även precis innan (att döma av din andra tråd TS), tja lev med en gravid kvinna ett tag så inser du att det inte alltid är en dans på luftkuddar...Det tär på förhållandet sådant där.

Att folk stör sig på varandra i lägenheter är inget konstigt, jag stör mig på en del av mina grannar när de för oväsen ibland men det beror ju på att jag just då inte gör det själv. Nästa gång är det du som spelar musik lite för högt/får barn som skriker/knullar lite för högt/vrålar när laget ditt gör mål på burken eller renoverar lägenheten. Det där kommer och går.

Småbarn gråter ju på nätterna för de har tappat nappen, är hungriga, har gjort i blöjan eller är förkylda/har kolik eller vad som helst. Ni grät nog en hel del som bebisar med...

Köp öronproppar ja, på dagarna rekommenderas hörlurar så kan du försvinna in i musikens värld och slappna av.
Citera
2013-12-06, 08:53
  #3918
Medlem
bergochdals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArturoBandini
Hur har ni tänkt att man ska få ett spädbarn att sluta skrika?
Lägg en lapp i föräldrarnas brevlåda med denna text:

Orsaker och vad man gör när bebisen skriker?

1. HUNGER. Mata bebisen!

2. SMUTSIG BLÖJA. Tvätta bebisen och byt till en ren blöja.

3. SÖMN. Innan sömn ska bebisen invaggas i lugn och ro. Prata med låg röst. Är bebisen för stojig kan det bli problem med sömnen. Ser du att bebisen gäspar så ska du direkt låta bebisen sova.

4. ENSAMHET. Bebisen känner sig ensam och då gäller det att krama och hålla om bebisen. Skaffa en bärsele när bebisen är stark nog att hålla upp sitt huvud själv!

5. MAGONT. Kolik, gaser, laktos-intolerans, förstoppning... ta reda på vad det kan bero på. Handlar det om gaser kan man lägga bebisen på rygg och mjukt låta benen göra cykel-rörelser. Låt inget klädesplagg med gummiband trycka över magen eller någon annanstans.

6. RAPA. Se alltid till att bebisen rapar efter matning! Håll den upprätt och slå mjukt, med öppen handflata, i ryggen.

7. KALLT / VARMT. Kolla om bebisen har det för kallt eller för varmt. Se till att det blir lagom varmt. Utsätt aldrig barnet för korsdrag.

8. SKAVER. Någonting litet kan irritera mycket. Ta bort klädeslappar som skaver, ta bort hår som slingrat sig kring öra, finger, tå, underliv och som därför stör cirkulationen. Irriterande tyger, matflaska eller napp som inte känns bra... byt ut om du märker att bebisen inte gillar dem. Bebisen kanske vill ändra sov- eller sittställning, TV:n skränar kanske för mycket, solljus som irriterar ögonen, för starkt lampljus... Sätt in dig i bebisens position och tänk på vad som skulle irritera dig!

9. TÄNDER. När bebisen är på väg att få tänder (oftast mellan 4-7 månaders ålder) så se till att ha en bitring som lättar smärtan för bebisen.

10. MYCKET STIMULATION. En bebis kan skrika när den har fått för mycket stimulation. Dra ner på intrycken så bebisen kan få vila ut en stund t. ex. kryp ihop i sängen och läs en saga tillsammans.

11. LITE STIMULATION. Ut och ta en promenad, lek tillsammans, ut och mata fåglar, gå och hälsa på någon (med barn), ut i lekparken...

12. SJUKDOM. Kolla om bebisen har feber. Skaffa en snorsug om bebisen är snorig och har svårt för att andas. Håll efter hygienen och var noga med tvätten. Om bebisen skriker på annat sätt än vad den annars gör – gå till läkare!

ANNAT MAN KAN GÖRA NÄR BEBISEN GRÅTER:
NAPP – eller stoppa ett rent finger i bebisens mun. Det brukar lugna ner.
FILT – skaffa en riktigt mjuk och skön filt som bebisen kan gosa med.
MUSIK OCH RYTM – vaggsånger och musik att dansa och vagga till, med barnet i famnen.
FRISK LUFT – se till att hemmet vädras ut och att inte unken luft bidrar till gråt. Ut i friska luften.
MONOTONT LJUD – vissa bebisar gillar ljudet av ett monotont ljud t. ex. ljudet av en dammsugare som är igång.
VARMT VATTEN – vissa bebisar gillar att varmt och skönt vatten strilar över dem.
MOTION – bebisen kanske är för stillasittande och behöver röra på sig för att få den motion som behövs för att den ska må bra.
MASSAGE – mjukt och långsamt med varma händer tycker de flesta bebisar om.
VAGGA – säng i form av en vagga kan kännas skönt för bebisen, införskaffa också en kolikvagga.
Citera
2013-12-06, 08:55
  #3919
Bannlyst
de kanske bråkar med bäbisen
Citera
2013-12-06, 08:58
  #3920
Medlem
ArturoBandinis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JurgenPontare
Självklart är man utvecklingsstörd när man inte kan något om barn..

Ja. En vuxen person bör kunna det mest grundläggande. Typ att nyfödd bebis inte kan gå och att en bebis på en månad inte skriker för att jävlas.
Citera
2013-12-06, 09:20
  #3921
Medlem
Lexzers avatar
Kanske en anonym anmälan till socialtjänsten (eller vilka som nu har hand om det?) om att du misstänker att barnet far illa eftersom paret har en osund relation i vilken de skadar varandra och därigenom utsätter barnet för fara.
Citera
2013-12-06, 09:20
  #3922
Medlem
Cinnabars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KidCooper
För ganska länge sedan flyttade det in ett nytt par i lägenheten under oss, de bråkade dag o natt och hur mycket vi än klagade till hyresvärden gjorde han inget, för att läsa mer läs tidigare tråd, här.

Nu är det såhär att grannarna har nu skaffat sig en bebis, och den skriker sjukt mycket. Hör man inte grannarna bråka hör man deras bebis skrika, vi vaknar mer eller mindre varje natt av att deras bebis skriker och vi börjar bli riktigt lacka på deras unge nu! Vi känner att deras val att skaffa bebis ska inte behöva drabba vårat välmående då sömnlösheten pga deras bebis påverkar oss i såväl våra arbeten som våran relation.
Till grejen är att hur mycket ska man tolera deras bebis? De kan ju inte direkt sätta silvertejp så den slutar skrika men ser man det från ett annat håll skulle man tex skaffa en hund som skäller kan man ju bli vräkt för det.

Du kan inte stoppa normala ljud. Att en bebis gråter är normalt. Att ett par bråkar dagligen så att det stör är inte normalt. Normala livsljud får du acceptera, eller flytta. Om en hund skäller överdrivet är även det utanför det normala. Du måste själv inse skillnaden.
Citera
2013-12-06, 09:24
  #3923
Medlem
Gabriel Knights avatar
Om paret bråkar mycket mår inte heller bebisen bra och blir ledsen och skriker.
Jag tycker TS anonymt ska anmäla paret till Socialen får de undersöka vad om är problemet hos grannfamiljen. De är skyldiga att besöka dem och som sagt så kan anmälan göras anonymt så familjen inte får reda på vem som har anmält missförhålladena. Detta borde förresten även hyresvärden gjort redan när klagomålen började komma. Därför borde hyresvärden och TS göra gemensam sak och båda anmäla missförhållanden hos grannfamiljen till Socialförvaltningen i kommunen får de kolla upp vad som är fel.
Citera
2013-12-06, 09:48
  #3924
Medlem
powerforcers avatar
Håller med TS, det finns fan inget värre än skrikande spädbarn, ni som svarat i tråden har som enda argument att det är normalt, man får acceptera det osv men varför ska vi acceptera det?
Det är egentligen samma sak som om grannen hade en hund som skällde dag och natt, är det tillräckligt många i ett flerbostadshus som störs av ett hushåll så borde de kunna kasta ut vederbörande eller tvinga dem att vidta åtgärder.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in