Citat:
Ursprungligen postat av
Wink
Nu får ni fan ge er. Vill du också, likt din frände elitproletären med RF-loggan, låta påskina att pöbeln kände till gruppen north Brigade sedan tidigare, och att ni känner till samtliga grupperingar i europa som kan anses vara fascistiska? Tror du det framstår som trovärdigt? Skulle du kunna svara på min fråga om hur ni bedömer de olika grupperingar som jag räknat upp?
Du är en tönt som kräver svar av folk som inte är medlemmar i RF. Det har sagts tusen gånger att RF ej har representant på Flashback.
Så ingen av oss här kan ha någon som helst aning vad de aktivisterna kände till eller inte. Jag ska ge dig några möjliga alternativ, så får du välja själv. För någon till 100% verifierbar sanning kommer du aldrig få.
* RF tar sin uppgift på allvar och har koll på samtliga större fascistiska grupperingar. Det är ju faktiskt inte så fruktansvärt många.
* RF har folk som är dubbelorganiserade på läktarna och kände där med till den här gruppen.
* RF har medlemmar från mannens hemland som därmed har förkunskaper.
* Aktivisterna såg en totenkopf och gick till angrepp. Man blev nojjig då mannen inte pratade svenska. I efterhand visade reaserchen att man hade haft tur då North Brigade mycket riktigt var en slovensk fascistgrupp.
* Aktivisterna såg två skinheadsliknande män i samband med en stor nazidemonstration, angrepp. Blev tveksamma. Gjorde sin research och fick rätt tillslut ändå.
Vad Säpo påstår ger jag blanka fan i. De har spenderat 40 år med att infiltrera, trakassera, svartmåla och ljöga om vänstern. De har noll förtroende och borde läggas ned som myndighet.