Ursprungligen postat av
GarryCoper
Detta innebär ju givetvis att det enda rimliga är att den person Nieminen såg på David Bagares gata var en ny och tredje person som klev in i handlingen.
Om detta råder inget tvivel. Det var tre personer som flydde platsen. Det är mycket logiskt men jag kan förstå om det kan framstå förvirrande för en som inte har järnkoll på vittnesmålen och skeendena som jag har. Jag hoppas att jag nu har rett ut det en gång för alla och har ni frågor eller kommentarer så är ni välkomna.
Mvh
Vän av ordningen [/i][/i]
Ponera att det var ett förutbestämt möte, att man visste att Palme skulle passera Tunnelgatan.
Ponera att Pettersson var utsedd som "Scapegoat" alltså syndabock, en vanlig företeelse när Underrättelsetjänster begår mord. En extrem välplanerad aktion. Att man skulle använda Pettersson som skytt, det finns inte. Han är för dålig och har ingen erfarenhet av vapen. Men ponera att han fått ett uppdrag som han fått betalt för. Pettersson hade fått information att någon uppgörelse skulle ske med skjutvapen Tunnelgatan/ Sveavägen. Pettersson vet inte vem eller vilka, han bryr sig heller inte om vilket. Han har fått uppgiften att det är en uppgörelse i kriminella kretsar. Men han hade fått förfrågan om han för 25.000 kr kunde ta hand om vapnet efter att gärningsmannen hade gjort sitt.
Pettersson är missbrukare och behöver pengarna så han backar inte. Hans uppgift är han ska stå och vänta nere vid barackerna som tillfälligt står uppställda Tunnelgatan/Luntmakargatan. Gärningsmannen överlämnar pistolen till Pettersson och sticker sedan Luntmakargatan åt vänster (Norr ut). Egentligen skulle gärningsmannen stuckit Luntmakargatan åt höger (Söder ut) där flyktbilar stod och väntade, en mörk BMW eller Mercedes och en vit Volvo. Men de har dragit pga av det krångel som blev när Cedergren var på väg hem från spelklubben Oxen. Ni känner till Cedergrens historia om den vita Volvon antar jag.Och de två bilar som sticker efter att Cedergren stått och väntat ett tag och de drar iväg samtidigt som Cedergren hörde två skott. Gärningsmannen som kommer fram till korsningen Tunnelgatan/Luntmakargatan ser omgående att gatan är tom, alltså att bilarna inte finns åt höger(söder ut) och då är det reservplan plan 2 som gäller.
Gärningsmannen springer vänster (Norr ut) Luntmakargatan.
Pettersson då.
Jo, han hade uppgiften att sticka med pistolen upp för trapporna och sedan fick han ta sig hem bäst han ville med vapnet, möjligtvis att någon bil skulle vänta på han på David bagares gata. Torskade han med pistolen skulle han säga att han kom gående Luntmakargatan och när han kom fram till korsningen Tunnelgatan/ Luntmakargatan hör han skott ute på Sveavägen och en person kommer sedan springande längs Tunnelgatan där han står.Pettersson gömmer sig och han ser att den förmodade personen som skjutit, slänger i från sig pistolen mellan barackerna. Pettersson som är narkotika missbrukare är alltid i behov av pengar, han vet att en pistol har sitt värde och den kan han avyttra och tjäna några tusen på. Därför tar han pistolen och sticker med den uppför trapporna.
Det skulle alltså varit historien om han skulle bli tagen med pistolen.
Vad de inte visste som låg bakom mordkonspirationen var att Pettersson hade fixat alibi för lite ekonomisk ersättning, som intygade hans historia om han skulle bli tagen med pistolen och det är givetvis J. En någorlunda rekorderlig samhällsmedborgare som inte skulle ha några problem med att bli trodd i jämförelse med Petterssons A-lags vänner. Den uppgjorda historien skulle varit att de två skulle ha träffats av en slump vid korsningen Tunnelgatan/Luntmakargatan och de kände varandra ytligt sedan tidigare, eftersom de sprungit på varandra vid flertal tillfällen i Sollentuna.
J har uppgivit i förhör att han gick omvägar om Pettersson i Sollentuna och säkerligen sett han 50 tal ggr under senaste året. En person han var rädd för. Men det stämmer inte. En kvinna i Upplands Väsby har set J och Pettersson suttit på den Pizzerian hon jobbade som servitris på, i Upplands Väsby, en Pizzeria, som var ett samlingsställe för lite mer vinddrivna och törstigare själar.
Men Pettersson var smart, han springer inte upp för trapporna. Han står kvar och kollar en stund att ingen följer efter, därefter sticker han också Luntmakargatan åt vänster (Norr ut), svänger sedan vänster Kammakargatan och kommer ut på Sveavägen. Korsar Sveavägen och befinner sig nu på andra sidan Sveavägen, givetvis väldigt smart gjort. Därefter tar han sig till Centralen och åker hem till Rotebro.
Det är först på morgonen dagen efter när han ser löpsedlarna han blir varse vem det var som hade blivit skjuten. Han blev givetvis väldigt chockad och går upp i lägenheten igen och sätter sig och gråter.
Givetvis fanns det en hållhake i överenskommelsen i samband med de pengar han fick för den utförda tjänsten. Skulle han "gola" så låg hans kära systrar risigt till, så för honom fanns det bara ett läge. Hålla käft.
Vad gör då J?
Han väntar ett tag och ser att inga förföljare kommer, om det skulle kommit några hade han naturligtvis sagt att gärningsmannen sprang upp för trapporna. Nu kommer det inga förföljare så J
sticker själv upp för trapporna. Vem tror att han skulle springa efter en mördare, med pistol
upp för trapporna, som han påstått under förhör? Han vet ju inte vem personen är han springer efter, det kan ju vara en galning och han kan ju stå där uppe och skjuta honom också, när han kommer upp på åsen. Du kan inte se när du springer upp för trapporna, om någon står där uppe på åsen och väntar. Vem tar risken och springer efter? Skulle du göra det?
Nu vet ju J att det är ingen mördare som sprungit den vägen så för honom var det inga problem att kuta upp för trapporna. När han kommer upp på åsen möter han vittnet Nieminen.
Självklart måste han fråga om hon sett någon person springa förbi för att han inte själv ska bli misstänkt vara gärningsmannen vid senare tillfälle. Och mycket riktigt sprang det en person bara för en kort stund sedan ner för David bagares gata och J springer efter. Men vem var då denna person? Lugn jag kommer till det.
När J sprungit en bit kommer det en polisbil körande upp för David bagares gata. J gör inga som helst tecken eller försöker påkalla polisens uppmärksamhet. Vore inte det naturligt att göra det om du följer efter en gärningsman som precis har skjutit ner en annan person på gatan? Polisen kör bara förbi dessutom. Efter ett tag vänder J. Han fattar läget. Om han själv fortsätter springa blir han med stor sannolikhet själv jagad och riskerar bli misstänkt att vara inblandad i mordet. J vet inte i det läget vem som har blivit mördad.
J vittnesberättelse känner vi sedan till.
Vem var då mannen som Nieminen såg? Jo, det här var tänkt att vara det perfekta mordet. Mycket välplanerat.
Ponera nu som det var tänkt att Pettersson skulle sprungit upp för trapporna med pistolen. Där stod mördare nr 2 och väntade på honom. Givetvis hade han slagit ner Pettersson, tagit pistolen och skjutit honom. Historien hade sedan varit den, att Pettersson kommit upp för trapporna med pistolen i hand och attackerat honom, handgemäng hade uppstått och han lyckas slita pistolen ur hand och sedan skjutit i självförsvar. Och givetvis uppe på åsen stod där en polispiket med flera poliser som blev vittne till händelsen och kunde intyga hela historien sanningsenligt. Vem hade trott något annat än att Pettersson hade varit mördaren? Det kunde blivit det perfekta brottet.Och naturligtvis valde man ut en Scapegoat som var någorlunda lik, gärningsmannen. Men nu var det bara så att Pettersson var smart och sprang Luntmakargatan åt vänster. Precis som han antydde till Fylking vid något tillfälle.
När nu inte Pettersson kom upp för trapporna, så får poliserna hybris, de väntar några minuter sedan drar dom. Mannen som skulle klippa Pettersson väntar lite längre i tid, men efter ett tag måste han också dra. Det är han som Nieminen och hennes manlige bekant, ser springa längs David bagares gata.
Gärningsmannen då, jo han fortsätter Luntmakargatan, sannolikt blir han omkörd av Cedergren men hukar sig antagligen ner bakom bilar eller något liknande och fortsätter sedan springa när bilen passerat. Därefter när Cedergren parkerat och klivet ur bilen på Tegnergatan, ser han en man komma springande från Luntmakargatan som passerar han på nära håll. Cedergren lägger märke till hans stirrande blick. Gärningsmannen korsar Tegnergatan och fortsätter norrut. Nästa läge springer GM på en person som var på väg till en videouthyrningsaffär. Sannolikt var gärningsmannen på väg till hotell Birger jarl som var reservplan 2 om det skulle bli något problem. Vilket det också blev.
På hotell Birger jarl blir han upplockad av den mörkblå Mercedesen eller BMV:n. Samma bil som stod och väntade på Luntmakargatan söderut, men var tvungen att sticka.Från Hotell Birger jarl kör de Birgerjarlsgatan norr ut, mot Roslagstull, fortsätter Norrtäljevägen, svänger vänster Bergshamra mot hotell Järva krog. Där står nu den vita Volvon jag tidigare nämnt och väntar. Gärningsmannen byter bil. Den mörkblå Mercan alt. BMV:n drar mot Enköping den vita Volvon drar E4:an mot Uppsala. Sedan försvinner alla spår.
Några frågor på det?