Citat:
Ursprungligen postat av
Fnurra-pa-traden
Tur att jag sparade banden, ifall Hansson vill rekapitulera något.
Åklagaren får väldigt gärna del av dem också om så önskas
HD har inte hört dem...synd, tom. Lambretz hade tyckt de var besvärande.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fnurra-pa-traden
Vittnet LJ kommer strimlas totalt, kvar kommer vara en halvtimmes lyteskomik för rätten att ta ställning till.
Ultimat handlar inte det här om trovärdighet för domstolarna. YTTERST handlar detta om hur polisens trovärdighet och hur de behandlar neutrala vittnen, samt vilka medel man är kapabla att ta till för att få någon dömd.
Polisens slarv har inte gått någon förbi i denna utredning, och ytterligare ett kan snart läggas till handlingarna;
Polisen struntade i att konfrontera LJ med FS trots att LJ sa att han skulle känna igen personen han såg natten mellan 27-28e. Nu är det försent.
Synd om MJs föräldrar som skall behöva genomlida detta trams en gång till.
.
Jag utgår från att du och Q tillhandahåller HELA banden och inte bara de
små fragment av desamma som kan tänkas vara FS till gagn (vilket tveklöst varit en rutin i den äldre Marinatråden.) Ungefär som att FS suttit som
redigerare för vad som varit ok att släppa till flashbackpöbeln.
För inte är det väl så att ni båda (samt FS) endast bryr er om FS intressen och struntar totalt i omsorgen av Marinas anhöriga eller att RÄTT mördare fälls?

Här går att visa en god gest genom att
i sin helhet, delge det material ni sitter på. För tänk om de sanningssökande och rättsvårdande myndigheterna inte sparat några band. Har för mig de är skyldiga att gallra efter en kort tid.