Citat:
Ursprungligen postat av
quanto_tempo
Min teori är att 35:åriga gärningsmannen vi numera känner som A_oka som bor på adressen 108 på en gata i Ljungsbro i Linköpings kommun har haft ett stort inflytande över dessa 14-15-åringar. Ynglingarna var frivilligt med honom.
A_oka är sedan tidigare känd för viss drogförsäljning särskilt inom styrketräningsverksamhet..
De ertappades inuti en källare i en villa nära Cloettafabriken.
Ett av barnen "kidnappas" när paret i villan tror att de ska rädda barnen.
I själva fallet flyr A_oka tillsammans med en av ynglingarna.
Vad som sedan hände är att grannen kom ut med sin sambo och A_oka med ett järnrör misshandlar paret och ynglingen lägger sig i, tycker att det gått för långt, och A_oka även slår ihjäl sin egna kumpan som egentligen är ett barn i juridisk mening.
Om inte annat kommer den förhoppningsvis överlevande mannen eller den andra ungen i källaren som klarade sig undan att säga saker som får allt detta att klarna upp.. Men jag är _extremt säker_ på att det är denna remix-musiker och kroppsbyggare som figurerat i en bild med Dogge Doggelito är gärningsmannen.
Har man inget gott att säga kan man gott hålla käft. Lämna din äckliga spekulationer åt sidan.
Det är sant att MGM inte var helt obekant med de två pojkarn. MGM kidnappade på något sätt pojkarna och bakband de två. Varför MGM skulle in i huset var för att han var törstig.
När han brutit sig in i källaren ska det ha uppstått handgemäng mellan paret i huset och MGM. Dem lyckades rädda en av pojkarna innan MGM flyr med den andra.
Att pojkarna i samförstånd med MGM skulle ha för avsikt att göra inbrott i huset är orimligt då det båda pojkarna är bekanta med både dottern och sonen till paret i villan.