Citat:
Ursprungligen postat av
GeneralPoop
Personligen så tycker jag att en man aldrig kan tvinga en kvinna till abort, den iden är helt idiotisk. Däremot så anser jag inte att en kvinna kan tvinga en man att bli pappa mot hans vilja. Här har vi ju fortfarande problemet med att om en man vill behålla barnet, men inte kvinnan. Men kan man täppa till vissa hål så är det bättre än att låta det var som det är nu. Min åsikt såklart.
Så här ser jag det. Om en man blir fasthållen och mjölkad på sin säd som senare insemineras i en kvinna, eller fasthållen och våldtagen till orgasm eller liknande, DÅ är han tvingad att bli far. Det tvång han utsätts för idag kallar jag bara att ta ansvar för sina handlingar.
Citat:
Ska en person få bestämma, så bör den andra personen få ha något att säga till om det också. Eller göra sitt val i situationen. Och att det här valet ska komma så pass tidigt som möjligt är också behövligt. Dvs innan en kvinna behöver, till exempel, genomgå en kirurgisk abort (eller vad det heter).
Det ger även kvinnan en möjlighet att få göra ett val så som situationen ser ut då. Och mannen får göra sitt val. Och sen får kvinnan tänka om sitt beslut om hon fortfarande vill ha barnet eller inte.
Nja, jag förstår hur du tänker, men jag tycker inte att det håller riktigt. Jag ser här tre olika "rättigheter" som står i konflikt med varandra. Mannens rättighet att inte bli förälder, kvinnans rättighet till sin kropp och barnets rättighet att lida så lite som möjligt pga sina föräldrars beslut. Jag skulle prioritera dem så här:
1) Kvinnans rättighet till sin kropp
2) Barnets rättighet att inte lida i onödan
3) Mannens rättighet att inte bli förälder