2013-10-18, 20:57
  #1
Medlem
MetallicMonks avatar
Jag lyssnade nyligen på Art Bell när han snackar med James Fox på hans nya program.
Fox har tydligen grävt i ett fall i Ruwa, Zimbabwe där skolbarn runt 200 stycken där 60 stycken ritade bilder efter att ha mött på små varelser som tydligen såg ut som greys.
Fox har nu de här vuxna kvinnorna på film där de beskriver vad som hände. Det ska tydligen finnas med i hans nya film '701' och i en annan kommande film, vilken jag inte kommer ihåg namnet på, som ska gå in i mer detalj om fallet.
Om de här kvinnorna nu ljuger, varför inte bara säga att det var ett skämt? Barn kan ju hitta på lite vad som helst för lolz. Så folk skulle säkert förstå det om de nu erkände det när de nu är vuxna. Och om de nu bara vill ha uppmärksamhet, varför i en sån här kontext?
De kommer ju att framställas som ufo kooks om det kommer ut i media.
Tydligen är det efter att ha grävt mycket i det här fallet som John Mack ska ha blivit påkörd av en taxi i London. Finns det någon connection där? Vet vem.
Jag är ganska 'on the fence' med det här fallet. Vet inte vad jag ska tro. Jag har hört om det här fallet förut men alltid tänkt att: Pfft! Ungar hittar ju på vad som helst.
Men nu när jag hört om det i mer detalj så tänker jag liksom: WTF?

http://www.ufoevidence.org/Cases/case127.htm
http://johnemackinstitute.org/2008/01/encounter-in-ruwa-the-ariel-school-ufo-sighting-documentary-film-project/
http://johnemackinstitute.org/1995/03/exploring-african-and-other-alien-encounters/
__________________
Senast redigerad av MetallicMonk 2013-10-18 kl. 21:08.
Citera
2013-10-20, 20:51
  #2
Medlem
Detta är ganska känt och har stark trovärdighet.

Det är ett fall som fortfarande är förbryllande och inte fått någon förklaring.
Citera
2013-10-21, 16:04
  #3
Medlem
MetallicMonks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KrilleP
Detta är ganska känt och har stark trovärdighet.

Det är ett fall som fortfarande är förbryllande och inte fått någon förklaring.
Jag hörde om någon förklaring, minns inte varifrån, att de här varelserna egentligen skulle ha varit folk i biodlardräkter som barnen sen blandade ihop i sina minnen. Det finns en viss kredibilitet i den teorin.

1. Ungarna kan självklart ha förstärkt varandras "minnen" genom att egga på varandra och till sist så tror alla att det de såg var konstiga varelser. Jag menar, hade de sett en människa i en sådan dräkt förut?
2. Jag minns själv ett tillfälle från min barndom när jag pratade med en person, som jag vill minnas, var en vuxen människa som satt uppe i mitt klätterträd på gården. Det här är nog typ, ska vi säga, arton år sedan, jag är tjugofyra idag, och jag minns det väldigt vagt, jag minns inte vem jag pratade med och när jag tänker på det minns jag inte ens om det hänt alls.

Med det sagt så måste jag säga att det fortfarande är ett ganska förvånande fall
Citera
2013-10-21, 23:22
  #4
Medlem
nosferatuzens avatar
Kan lägga till:

Ariel school Africa UFO kids interview then and now :
http://www.youtube.com/watch?v=ww6uzFpKBQo.


OnT. Riktigt spännande den här historian. När barnen förklarar det så känns det verkligen som att dom berättar sanningen.
Får rysningar!
__________________
Senast redigerad av nosferatuzen 2013-10-21 kl. 23:34.
Citera
2013-10-22, 00:22
  #5
Medlem
Sainsburyss avatar
Ja, det här var en spännande historia när man läste om den. Dock tycker jag den finska historien är bättre, som är ett par hundra år gammalt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in