2013-09-30, 21:47
  #385
Medlem
Här skulle nog hans omgivningen kunna "pricka av" mycket (psykopattest)

http://www.psykopat.se/kannetecken-pa-en-psykopat.php

Att MGM lyckats "rispa" sig lite i handleden (?) ligger helt i den riktningen också ... se på mig. SUCK!
__________________
Senast redigerad av Remark 2013-09-30 kl. 22:02.
Citera
2013-09-30, 21:48
  #386
Medlem
-TheRiddle-s avatar
Lars Jonas Pontus Westerlund
C/O Stockholm Fastighetsfilm Ab
Gubbängsvägen 82
122 45 Enskede

Persnr. 730428-0477
Tel. 070-7911404
__________________
Senast redigerad av -TheRiddle- 2013-09-30 kl. 21:56.
Citera
2013-09-30, 21:55
  #387
Medlem
LaScalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Hold your horses and your tongue!

Cinnabar tar upp en viktig poäng, och hen brukar se saker vi andra inte ser omedelbart. Det är självklart att vi alla lägger skulden på pappan, ensam för att ha mördat barnen.

Men omgivningen har anledning att vara efterklok, för den galenskapen som drev honom till att tända eld på barnen kan inte vara en överraskning. Ofta tar man inte signaler på allvar, eller ser störningar.

Och gör man det så ser omgivningen på det som förtal av en man av en bitter f.d. fru. Man är tvungen att lämna ut barn till f.d. patrners, även till dårfinkar för annars förlorar man vårdnaden. Det heter att barnen måste träffa båda föräldrarna och det gäller för en stakars mamma att samarbeta med sitt ex, hur tokig han än är. Annars heter det umgängessabotage.

Av information i tråden tillhör dessa personer kretsen kring det ökända mordbrännargänget, som förtalar och stalkar varandra in i döden. Efter länken till bloggen upprättelsewetter, som tjugohundratretton postade blev det ett samband till andra mordbrännare.

Vem som gör vad eller en gång i tiden hade rätt spelar ingen roll längre, de är kriminella galningar och man borde ha hållt sig själv och barnen långt borta ifrån dem. Nu trillar det in åtal och domar på fängelsestraff, för deras stalkande har spårat ut helt.

Jag tror alltid det finns signaler. Tänker på Kierkegaards begrepp "leap of faith" där de som så gärna vill nåt (bli frälsta, "få" sin älskade etc) ser signalerna men väljer att hoppa över dom.
Nåra runt om som ser signalerna blir avfärdade som avundsjuka eller illasinnade om de försöker påpeka nåt negativt.
Därför tiger ofta omgivningen still.
Hur det är i det här fallet vert vi ej. Handlingen i sej räcker för mej för att döma mannen til evig pina.
__________________
Senast redigerad av LaScala 2013-09-30 kl. 21:57.
Citera
2013-09-30, 21:59
  #388
Medlem
ME077s avatar
Givetvis har denne djävul vänner och bekanta som läser denna tråd. Om någon av er har foton på er "vän" (före detta vän hoppas jag) - lägg upp dem i tråden! Och berätta allt ni vet om detta svin. Tack.
Citera
2013-09-30, 22:00
  #389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av urkinha
Snarare 7, om detta stämmer

Förövrigt, tror inte att han "bara" ville hämnas på exet för att hon lämnat honom. Hon verkar vara redan omgift och han har nyligen blivit pappa igen. Det måste väl vara en vårdnastvist som slutat med värsta psykbrytet.

Men om exfrun begärde skilsmässa pga att älskarinnan blivit gravid så kan det ju inte stämma att skilsmässan gick igenom i december 2012 (efter minst sex månaders obligatorisk betänketid pga barnen) och barnet föddes i september 2013.

Vad har förresren GM eftersom han lyckats skaffa sex barn med tre kvinnor? Eller är det vanligare att grymma idioter lyckas fortplanta sig?
Citera
2013-09-30, 22:01
  #390
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ME077
Givetvis har denne djävul vänner och bekanta som läser denna tråd. Om någon av er har foton på er "vän" (före detta vän hoppas jag) - lägg upp dem i tråden! Och berätta allt ni vet om detta svin. Tack.
Om ni inte har konto går det bra att e-posta till quarrel[at]live.se. Jag garanterar anonymitet.
Citera
2013-09-30, 22:04
  #391
Medlem
TbbWs avatar
De verkar ha bott på Villavägen 180 i Västerhaninge

http://www.villavagen.se/tips/hantverkare-tips-852216
Citera
2013-09-30, 22:10
  #392
Medlem
TbbWs avatar
Och verkar ha varit Bilplåtslagare?
http://www.stockholmsdelen.se/foretag/westerlund-lars-jonas-pontus-44073096.html
Citera
2013-09-30, 22:11
  #393
Bannlyst
Bara en tidsfråga inan GM finns på bild. Han är en sorlig stackare han vågade mörda barn men inte sig själv. Ynkligt
Citera
2013-09-30, 22:13
  #394
Medlem
Herr Reporters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TbbW
De verkar ha bott på Villavägen 180 i Västerhaninge

http://www.villavagen.se/tips/hantverkare-tips-852216

Även Huggarvägen 45 lgh 1201, Västerhaninge, men enligt uppgifter tidigare i tråden så var det innan skilsmässan. Verkar oklart var GM faktiskt bor då han är skriven på sin firma, vilket ju inte betyder något alls och egentligen kanske inte är så intressant heller.
Men bild vore onekligen av intresse men verkar svårt att få fram, förbluffande nog.
Citera
2013-09-30, 22:17
  #395
Medlem
Geggamojas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ME077
Hans fb är borttagen men cashade:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:WALwqhclA28J:https://www.facebook.com/jonas.westerlund.5+&cd=7&hl=sv&ct=clnk&gl=se
Sorgligt att se honom som bebis. Hoppas hans föräldrar är döda så de slipper genomlida detta inferno. Hur kunde det bli så fruktansvärt fel i hjärnkontoret? Vad rör sig i galningens huvud just nu i detta nu?
Hur går alla barn i de drabbade familjerna vidare?
Citera
2013-09-30, 22:19
  #396
Medlem
losfers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gudsfruktan
Men om exfrun begärde skilsmässa pga att älskarinnan blivit gravid så kan det ju inte stämma att skilsmässan gick igenom i december 2012 (efter minst sex månaders obligatorisk betänketid pga barnen) och barnet föddes i september 2013.

Vad har förresren GM eftersom han lyckats skaffa sex barn med tre kvinnor? Eller är det vanligare att grymma idioter lyckas fortplanta sig?

Kvinnor gillar lite farliga och spännande killar. Det har jag hört från ett flera damer genom åren. Be careful what you wish for.

Sen tror jag inte GM kommer att ta livet av sig. En fullblodspsykopat (en sån som skickar SMS med Hämden är ljuv" medans hans barn brinner upp) tar väl inte livet av sig? Avsaknad av empati och den total fokusen på sig själv gör nog att han inte har nån ångest alls utan bara försöker klara sig i den nuvarande situationen så gott han kan. Sen hittar han några andra spänningssökande kvinnor medans han sitter inne och gör dom med barn. Slutligen kommer han ut igen om 10 år och kanske bränner han då upp dom nya barnen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in