2013-08-19, 23:18
  #4405
Medlem
Svithjods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Inte alls. Jag pekade just på en kausalitet som du troligen inte tänkt på.


Det är alltid en drös som går på bidrag.

Här är förresten en chart som visar helårsekvivalenter utbetalade bidrag. http://2.bp.blogspot.com/-kD9mnnPOYQM/UgyoyhAqjQI/AAAAAAAAVSU/-Wd9EJ_R_kk/s1600/bidrag_1990-2012.png
Mängden varierar lite beroende på konjunktur och förd politik. En gång i tiden förtidspensionerades massor med folk (för att inte synas i arbetslöshetsstatistiken).


Det är väldigt rimligt att det sker en minskning i av sysselsatta i verksamhet som är utsatt för internationell konkurrens. Det som kostar 800 SEK i timmen i Sverige kan du köpa för 300 SEK i timme i en del europeiska fd öststater. Och för 100 SEK i timmen på en del andra ställen.
Hur ska ett företag överleva om dom ska ligga och betala 800 SEK i timmen. Visst kan det vara en fördel att ha folk i närheten men det väger inte upp sådana skillnader. Så många jobb transfereras till de som säljer arbetstid till mer konkurrenskraftiga priser.

Så visst kommer folk att bli sura när dom får gå ned i standard. Precis som gnällspikarna i Grekland som demonstrerar och gnäller i stället för att sälja sitt arbete till marknadspris.

Och här kan man ju spekulera i vem som kommer att fånga upp det missnöjet. SD kan naturligtvis skylla på invandringen. (S) på de elaka företagen. Osv. Men även utan invandring och med förstatligade företag så är 800 SEK i timmen mer än 100 SEK i timmen. Och det har så många så svårt att fatta.

På nätet kan du på div auktionssiter för jobb upphandla programmeringsjobb till väldigt låga priser. En del kinesiska studenter pysslar med sådan. Och dom gör ett bra jobb, för bra meriter gör att dom kan få bra jobb senare.
Kanske kan vara något för dig, som inte verkar göra något på dagarna.
Det har inte alls importerats hundratusentals bidragsparasiter under en period av 6-7 år tidigare så nej nuvarande situation har inte existerat tidigare !
Det har noll att göra med ditt efterblivna dravel om a kassa!
Det har att göra med att kommun efter kommun kommer pressas väldigt hårt av analfabeter och blattar som slutar huvudsakligen försörjas av staten! Flera kommuner som har trott på fördelen med asylinvandring och tagit "ansvar" börjar redan nu pressas, det är inget mot hur det kommer bli om några år.
Industrin skär ned för den pressas av en hög kronkurs och orimliga avkastningskrav och en låg efterfrågan på vissa produkter.
Lönerna är inte den stora kostnaden i en processindustri kvaliteten och effektiviteten i produktionen är det viktigaste, generellt har det skett en mycket kraftig effektivitetsökning inom industrin.
Man flyttar inte processindustrijobb pga av löner utan för man anser sig ha fabriker närmare marknaden eller som är modernare och effektivare.
Den strukturrationaliseringen drar med sig tusentals småföretag som delvis lever av de stora industrierna
Det drabbar främst små och medelstora kommuner vilket leder till hård regional press o kombination med press från asylturister !
Det är orsakssambandet som gör att SD kommer växa allt snabbare.
Dina nyliberala runkfantasier kan du mejla nollan Norberg.
2013-08-19, 23:33
  #4406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Folkpartiet dalar på grund av att utvecklingen i deras numera enda stora fråga, skolan, går åt helt fel håll. Nu har de varit ansvariga för skolpolitiken i nästan två mandatperioder och då går JB skolan i konkurs i juni i år. Det drabbade massvis med elever och lärare och det drabbade förtroendet för Björklund och folkpartiet mycket hårt.
Björklunds förtroende i skolfrågan rasade, för att uttrycka sig som kvällstidningar gör.

Det tror jag är orsaken till FP låga siffror i senaste UM.

Det är också därför det är lite förvånande att SD inte varit tydligare i skolfrågan.
Partiprogrammet är bra men hur många vet det?

SD kan genom att angripa FP i deras enda fråga, skolan, och visa vad FP åstadkommit orsaka att FP åker ur riksdagen 2014.
SD kan på samma sätt angripa C för vad de har gjort i sina departement. Vattenfall, SAAB för att nämna några "små" skandaler i näringsdepartementet.
KD kan nog ramla ur riksdagen helt av egen kraft. Taktikrösterna räcker inte för att rädda tre allianspartier.

Agerar SD klokt och skjuter ut alliansens småpartier ur riksdagen i nästa val genom att påtala vad de faktiskt uppnått blir mandatfördelningen ännu bättre om kanske 10% procent av rösterna (FP-C-KD) inte ger riksdagsmandat.

Håller helt och fullt med. Det verkar som de enda som inte läster flashback är SDs ledning. Jimmie försöker och kan ibland lyckas han få till det, men med så många öppna mål borde även SDs svagare retorikkort klara av att sänka vem som helst i en debatt. Vad de inte verkar fatta på SD är att man måste träna, och det hårt (om man inte har naturlig fallenhet). Jag vill inte sitta och skruva på mig när en högt uppsatt SDare under en debatt tar evigheter på sig att svara på uppenbara journalistiska frågor tex "vad är svenskt" - det handlar nästan alltid om att retoriskt anfall är bästa försvar - får de inte lära sig det? Finns kanske någon SDare inom partiorganisationen som kan svara på varför inte SD med sina resurser hyr in folk som utbildar dem på de mest uppenbara sakerna? De kan inte endast hoppas på att verkligheten ska hjälpa dem uppåt i opinionen.
2013-08-19, 23:42
  #4407
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Jovisst, men medias svartmålning har inte ändrat särskilt mycket på folks åsikter. I senaste SOM var det 45% som ville minska asylinvandringen mot 29% som inte ville det. Det är inte samma krossdominans som för 20 år sedan, men ändå, halva svenska folket mot en tredjedel. Då det bara finns ett parti som håller med dessa 45%, och detta parti har stöd av 10%, medan 90% stöder de partier som tycker likadant som 29%, så är det något som fattas. Man tror inte på partiet, man räds dess historia och/eller man tycker inte att invandringsfrågan är tillräckligt viktig för att man ska byta parti.

SD behöver vässa sig på dessa fronter. Jag har fortfarande hört mer övertygande argument mot invandring på Flashback än jag har hört från Åkesson. Han lallar på om "sleutat servejra flesktjutt i skeulårna" och skilda badtider. Jaha? Ska folk i norra Sverige byta parti för att några skånska ungar inte längre snaskar grisfötter? Fuck fläskkött, sluta peta i detaljer och måla den stora bilden. Väck allas förundran över den enorma diskrepansen i flyktingmottagande mellan Sverige och övriga Skandinavien/Europa. Berätta hur landet ligger i t.ex. Storbritannien där 70% skulle rösta för nollinvandring om de fick, och där både Cameron och Miliband har varit tvungna att lansera skärpningar. När jag pratar med icke-frälsta är det just ovetskapen om att Sverige sticker ut som totala idioter som chockar dem mest, folk tror att vi är helt normala och genomsnittliga eller t.o.m. mer restriktiva och bakåtsträvande än övriga länder. Banka in att halva svenska folket är eniga med SD om att vi behöver dra i handbromsen, för att slå hål på nonsensargumentet "95% röstade INTE på SD, alltså vill 95% ha precis den flyktingpolitik vi har". Belys de allt fler kommuner som faktiskt går på knäna och stramar åt för att ha råd med invällningen (inga gravstenar i Södertälje, "socialbidragsbomb" i Växjö, flyktingstopp i XX kommuner etc). Få folk att inse att kampanjfilmen med spökplumparna inte var en hejdlös överdrift, utan en krass sanning som nu torde kunna backas upp med statistik. SD har nu i 3 år haft tillgång till alla data och riksdagens "räknetjänst", något de tidigare hänvisade till som skäl till varför de inte kunde redovisa tyngre siffror. OK, fram med siffrorna då.

Jag delar helt och hållet den här uppfattningen. Speciellt angående att en majoritet behöver få höra hur pass extremt Sverige skiljer sig från övriga världen ifråga om invandringspolitiken, något de flesta verkar vara helt främmande inför (många svenskar tror t.ex. att Finland har en ovanligt restriktiv invandringspolitik i jämförelse med andra industrialiserade länder, vilket inte alls stämmer).
2013-08-20, 00:12
  #4408
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Ja, visst måste det vara jättebra för SD att en grobian klubbat ner en gravid kvinna, särskilt när hon var så j-a uppkäftig att hon bar slöja.

(Eller inte, kan man tro). Till JÅ: "dont go there".

Varför skulle Jimmie inte "go there"? Vad har han och SD för att i valkampanjen inte högt och ljudligt protestera mot att en muslim blir utsatt för ett "hatbrott" med högre straffvärde, när samma brott mot en vit svensk tas mindre allvarligt på av andra partier och media?

"Lagskyddet mot hets mot folkgrupp och hatbrottslighet ska antingen gälla alla - eller ingen. Den enskilda svenska individen som utsätts för övermakt, våld och kränkning är lika sårbar och hjälplös som invandraren som råkar ut för samma sak. Oavsett hudfärg blöder vi alla rött, och detta blod ska alltid ha samma värde i rättsväsendets ögon. Vi Sverigedemokrater är ensamma om att värdera ALLA kränkningar, allt våld, all rasism lika. Även det som drabbar svenskar."

Man är inte oempatisk mot drabbade muslimska kvinnor för att man i samband med denna kampanj slås av likgitigheten som de muslimska aktivisterna såväl som svenska mångkulturalister visar mot svenska kvinnor.
2013-08-20, 01:12
  #4409
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Ja, visst måste det vara jättebra för SD att en grobian klubbat ner en gravid kvinna, särskilt när hon var så j-a uppkäftig att hon bar slöja.
Nä, men kampanjen är ju så feltänkt, överdriven och löjlig. Det anmäls 87000 fall av misshandel per år, 238 om dagen, men just detta fall blåser Aftonbladet upp som ett massmord och ledarredaktionen hakar på. Slöja är en symbol för kvinnoförtryck och nu ska alla stödbära slöja? Händelsen i sig låter som en bisarr anomali som inte på något sätt är representativ. Och genast är Foujan Rouzbeh (hon som tycker att Sverige ska ta emot samtliga 30-40 miljoner som är på flykt i världen, en hyperaktivist som är Maria Ferm gånger 20) framme och maxmjölkar tillfället.
SD tjänar såklart inte på händelsen i sig, men om MSM försöker piska igång ett "slöjuppror" blir det backlash.
2013-08-20, 01:40
  #4410
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Nä, men kampanjen är ju så feltänkt, överdriven och löjlig. Det anmäls 87000 fall av misshandel per år, 238 om dagen, men just detta fall blåser Aftonbladet upp som ett massmord och ledarredaktionen hakar på. Slöja är en symbol för kvinnoförtryck och nu ska alla stödbära slöja? Händelsen i sig låter som en bisarr anomali som inte på något sätt är representativ. Och genast är Foujan Rouzbeh (hon som tycker att Sverige ska ta emot samtliga 30-40 miljoner som är på flykt i världen, en hyperaktivist som är Maria Ferm gånger 20) framme och maxmjölkar tillfället.
SD tjänar såklart inte på händelsen i sig, men om MSM försöker piska igång ett "slöjuppror" blir det backlash.

Om svenska väljare stödde SD i proportion till hur egendomligt etablissemanget beter sig hade partiet redan haft egen majoritet. Men jag tror trots allt att den här kampanjen kan ge en del mediekonsumenter en tankeställare. Det finns en slags hysteri över den, en fnoskighet som genomsyrar vad politikerna säger och gör. Fotografierna av Veronica Palm, Marie Ferm och Gudrun Shyman i slöja ger dårpippivibbar. Att klä ut sig är inte nyttigt för politikers image och värdighet. Är det dessa människor som ska ta ansvar för landet och vår gemensamma framtid? Även Sjuklöverröstare har sin gräns någonstans.

/SD-trollet
2013-08-20, 01:47
  #4411
Medlem
Saturnuspojkens avatar
Att bära slöja eller inte bära slöja är inte ett fritt val inom Islam!

Låt er inte bli lurade!

2013-08-20, 06:52
  #4412
Medlem
RingRing2014s avatar
Okej, nu har jag vaskat fram siffror för United Minds mätning från mars i våras.

Såhar såg den viktade mätningen ut i mars 2013, den mätningen som publicerades i tidningarna.

M 25,9 % ingen viktning
FP 6,2 % nedviktat 0,1 procentenheter
C 4,3 % uppviktat 2,1 procentenheter
KD 4,6 % uppviktat 1,2 procentenheter
S 31,6 % uppviktat 4,8 procentenheter
V 7,8 % nedviktat 2,7 procentenheter
MP 7,9 % nedviktat 0,3 procentenheter
SD 10,3 % nedviktat 4,1 procentenheter
Övriga 1,3 % uppviktat 1 procentenhet


Detta är råmaterialet för samma undersökning, helt oviktat.

M 25,86%
FP 6,26%
C 2,19%
KD 3,44%
S 26,80%
V 10,53%
MP 8,24%
SD 14,39%
Övriga 2,29%


Citat:
Ursprungligen postat av amalrik
"Resultatet har viktats utifrån hur respondenterna röstade i höstens riksdagsval
samt utifrån kön och internetanvändande."


Om vi börjar med hur deltagarna i mätningen från mars i våras röstade till riksdagen så såg det ut såhär i United Minds urval av intervjupersoner:

M 32,7%
Fp 7,9%
C 3,7%
Kd 4,9%
S 24,5%
V 8,1%
Mp 9,5%
Sd 6,9%
övriga 1,9%




När det gäller intervjupersonernas kön var fördelningen denna:

Män 599 stycken, 51,9%
Kvinnor 556 stycken, 48,1%
__________________
Senast redigerad av RingRing2014 2013-08-20 kl. 07:09.
2013-08-20, 07:09
  #4413
Medlem
RingRing2014s avatar
Okej, nu har jag vaskat fram siffror för United Minds mätning från mars i våras.

Såhar såg den viktade mätningen ut i mars 2013, den mätningen som publicerades i tidningarna.

M 25,9 % ingen viktning
FP 6,2 % nedviktat 0,1 procentenheter
C 4,3 % uppviktat 2,1 procentenheter
KD 4,6 % uppviktat 1,2 procentenheter
S 31,6 % uppviktat 4,8 procentenheter
V 7,8 % nedviktat 2,7 procentenheter
MP 7,9 % nedviktat 0,3 procentenheter
SD 10,3 % nedviktat 4,1 procentenheter
Övriga 1,3 % uppviktat 1 procentenhet


Detta är råmaterialet för samma undersökning, helt oviktat.

M 25,86%
FP 6,26%
C 2,19%
KD 3,44%
S 26,80%
V 10,53%
MP 8,24%
SD 14,39%
Övriga 2,29%
















Citat:
United Minds:
Resultatet har viktats utifrån hur respondenterna röstade i höstens riksdagsval samt utifrån kön och internetanvändande.



Om vi börjar med hur deltagarna i mätningen från mars i våras röstade till riksdagen så såg det ut såhär i United Minds urval av intervjupersoner:

M 32,7% valresultat 2010 30,1 %
Fp 7,9% valresultat 2010 7,1 %
C 3,7% valresultat 2010 6,6 %
Kd 4,9% valresultat 2010 5,6 %
S 24,5% valresultat 2010 30,7%
V 8,1% valresultat 2010 5,6%
Mp 9,5% valresultat 2010 7,3%
Sd 6,9% valresultat 2010 5,7%
övriga 1,9% valresultat 2010 1,43%







När det gäller intervjupersonernas kön var fördelningen denna:

Män 599 stycken, 51,9%
Kvinnor 556 stycken, 48,1%


Jag har även tagit fram ålder på de svarande:

24,7% procent av den vuxna befolkningen i Sverige är mellan 18 och 32 år.


I United Minds urval av personer så var andelen 18-32-åringar 25,3%
__________________
Senast redigerad av RingRing2014 2013-08-20 kl. 08:09.
2013-08-20, 08:28
  #4414
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RingRing2014
Okej, nu har jag vaskat fram siffror för United Minds mätning från mars i våras.

Såhar såg den viktade mätningen ut i mars 2013, den mätningen som publicerades i tidningarna.

M 25,9 % ingen viktning
FP 6,2 % nedviktat 0,1 procentenheter
C 4,3 % uppviktat 2,1 procentenheter
KD 4,6 % uppviktat 1,2 procentenheter
S 31,6 % uppviktat 4,8 procentenheter
V 7,8 % nedviktat 2,7 procentenheter
MP 7,9 % nedviktat 0,3 procentenheter
SD 10,3 % nedviktat 4,1 procentenheter
Övriga 1,3 % uppviktat 1 procentenhet


Detta är råmaterialet för samma undersökning, helt oviktat.

M 25,86%
FP 6,26%
C 2,19%
KD 3,44%
S 26,80%
V 10,53%
MP 8,24%
SD 14,39%
Övriga 2,29%




















Om vi börjar med hur deltagarna i mätningen från mars i våras röstade till riksdagen så såg det ut såhär i United Minds urval av intervjupersoner:

M 32,7% valresultat 2010 30,1 %
Fp 7,9% valresultat 2010 7,1 %
C 3,7% valresultat 2010 6,6 %
Kd 4,9% valresultat 2010 5,6 %
S 24,5% valresultat 2010 30,7%
V 8,1% valresultat 2010 5,6%
Mp 9,5% valresultat 2010 7,3%
Sd 6,9% valresultat 2010 5,7%
övriga 1,9% valresultat 2010 1,43%







När det gäller intervjupersonernas kön var fördelningen denna:

Män 599 stycken, 51,9%
Kvinnor 556 stycken, 48,1%


Jag har även tagit fram ålder på de svarande:

24,7% procent av den vuxna befolkningen i Sverige är mellan 18 och 32 år.


I United Minds urval av personer så var andelen 18-32-åringar 25,3%

Viktar man enbart efter vad man sagt sig rösta på i förra riksdagsvalet så blir det följande resultat:

M 23,8 %
Fp 5,6 %
C 3,9 %
Kd 3,9 %
S 33,6 %
V 5,4 %
Mp 6,3 %
Sd 11,9 %

Nånting har alltså hänt när man försöker kompensera för ålder och internetanvändning.
Notera hur stor mängd av V:s fotsoldater som är inne och röstar på United Minds.
2013-08-20, 08:45
  #4415
Medlem
RingRing2014s avatar
Det blev dubbelpost där tidigare, ber om ursäkt för det, hann inte ta bort innan tidsgränsen gick ut.

Det sista kriteriet för United minds viktning var ju internetanvändandet. Såhär ser det ut bland alla svarande:

Mer än sex timmar varje dag 15,24%
5-6 timmar varje dag 12,81%
3-4 timmar varje dag 26,49%
1-2 timmar per dag 31,43%
En kort stund varje dag 10,22%
Några gånger i veckan 2,16%
En gång i veckan 1,13%
Några gånger i månaden 0,35%
Högst en gång i månaden 0,17%



Har inte hittat någon statistik att jämföra med, men om detta är ett typiskt genomsnittligt resultat för svenskars internetanvändning så har min sifferexcercis hittills inte givit något bra svar på varför United Minds viktar ner SD så pass mycket som de gör.







Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid

Viktar man enbart efter vad man sagt sig rösta på i förra riksdagsvalet så blir det följande resultat:

M 23,8 %
Fp 5,6 %
C 3,9 %
Kd 3,9 %
S 33,6 %
V 5,4 %
Mp 6,3 %
Sd 11,9 %

Nånting har alltså hänt när man försöker kompensera för ålder och internetanvändning.
Notera hur stor mängd av V:s fotsoldater som är inne och röstar på United Minds.


Sedär, vips så är det 11,9% istället för det officiella 10,3%. Åldern verkar ju stämma bra överens med riksgenomsnittet, eller hur. Så det måste vara som du säger, något med internetanvändningen. Det känns som att snaran runt UM så sakteliga börjar dras åt i alla fall.

Det sista jag kan komma på är om den unga gruppen, typ 18 till 30, är kraftigt överrepresenterad i antalet internettimmar per dag. Om någon har sådan statistik, dvs hur många timmar i snitt den åldersgruppen surfar på nätet så kan vi jämföra med vad UM har för den gruppen. Är det ingen skillnad där så vetefan varför UM viktar ner alltså.

Kan någon komma på något annat som skulle kunna vara skälet till nedviktningen så kom med förslag. En grej jag kommer att tänka på är att det möjligen skulle finnas en viss mygelfaktor, att folk registrerar sig med felaktigt namn och felaktiga uppgifter osv, och att UM då gör en godtycklig nedviktning av SD då man tror att det är SDs internetkrigare som är i farten.
__________________
Senast redigerad av RingRing2014 2013-08-20 kl. 09:32.
2013-08-20, 09:10
  #4416
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RingRing2014 Okej, nu har jag vaskat fram siffror för United Minds mätning från mars i våras.

Såhar såg den viktade mätningen ut i mars 2013, den mätningen som publicerades i tidningarna.
SD 10,3 % nedviktat 4,1 procentenheter

Detta är råmaterialet för samma undersökning, helt oviktat.
SD 14,39%

Om vi börjar med hur deltagarna i mätningen från mars i våras röstade till riksdagen så såg det ut såhär i United Minds urval av intervjupersoner:
Sd 6,9% valresultat 2010 5,7%

Mycket intressant. Strålande bra jobbat RingRing2014.
Den här typen av inlägg gör tråden värd att följa.
__________________
Senast redigerad av amalrik 2013-08-20 kl. 09:15.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in