Citat:
Ursprungligen postat av
panzertax
Inget ont om RDY om hen hjälper till att klara upp fallet, men det är inte länge sedan det var hjulspår i Uddevalla o spekulationer om massa andra ställen, västerut. Ursprungsteorin som hen har hållit fast vid är dock kvarnsjön. Nu först är RDY intresserad av östra delarna, vilket jag tycker är bra då det är en region som faller mig i intresse skarpt.
Det jag gillar med RDY är att han är observant, nyfiken och på hugget. Det kan dock också bli lite "vargen kommer". Som sagt så är hela detta fyndområde med omnejd rejält nerskräpat och om man ids släpa dit bildäck så kan jag också tänka mig att man eldar skräp där. För att det är skoj att elda, absolut. Eller så är det mopedligan som har dragit dit o lekt lite. I och med att jag sett det området själv och sett massor av saker man inte ska lägga i naturen, å varför bry sig om att vända på bildäck? Jag hoppas att fyndplatserna har något med I* att göra, men området i sig var riktigt trashigt (och jag blir förbannad på att folk dumpar så mkt skit i naturen).
Han är mycket observant, gedigen i sina avsikter och det jag framför allt gillar, är att han fokuserar på detaljer, först EFTER att han satt rimliga pusselbitar samman för sin teori. Han får gärna ropa "Vargen kommer" igen, för det finns vettig substans i det han säger och hur han kommit fram till det. Uppenbarligen har han inte ropat det en gång för mycket än, med tanke på dagens polisiära uppbåd (dock att det dröjde pinsamt länge). Vi vet ju inte än vad den tekniska undersökningen av fynden kommer att visa, även om det förmodligen kommer vara 90% "trash". Om bara en liten del kan leda oss till mördarna av två små pojkars mamma, så räcker det för mig.