Citat:
Ursprungligen postat av
P.G
Nej, ditt hem uppfyller inte kriterierna. Linan är redan utlöpt vid att ta betalt för internetcaféer där man främst spelar.
Frågorna som uppstår är dock:
*Varför ska staten utkräva licenspengar för att medborgare ska bedriva ett spelcafé eller arkadhall?
*Hur säkerställs det att en lokal är en vettig ungdomsmiljö genom att man driver in en avgift?
Det här är en viktig punkt, eftersom det var det som var anledningen till pajaslagen från början. Självklart gör inte en avgift att en lokal blir mer eller mindre vettig.
Det handlar om att straffa de näringsidkare som livnär sig på att tillhandahålla "olämpliga ungdomsmiljöer". Vad som är olämpliga ungdomsmiljöer är så klart helt godtyckligt.
Att de angriper just spelhallar/internetcaféer beror så klart att det är det lättaste målet för en sån avgift, eftersom de drabbade inte utgör en stor del av väljarkåren eller en maktfaktor i samhället. Lycka till med att driva igenom detta om det gällde t.ex. biljardhallar, bollhallar, golfbanor eller någon annan hobby som har fäste i generationen som sitter på makten.