2013-06-16, 17:00
  #1
Medlem
urkinhas avatar
The International Consortium of Investigating Journalists lanserade en sökmotor som läcker information om olika former av offshore bolag.


http://www.spiegel.de/international/business/icij-journalists-expose-mass-web-of-global-tax-evasion-a-892505.html

Sökmotoren finns här.

Söker man efter t.ex "Sweden" så får man följande listan:

Officers & Master Clients (1)
Quinn Warehouse Sweden AB

Offshore Entities (30)
Jackab Ltd.
PMA & Partners S.A.
ADTECH Investment Corp.
VAS Mobile Inc.
Circlebet Ltd.
SWEDEN SYSTEMS INC.
Unlocknetwork Inc.
Incado Ltd.
Terreneuve Ltd.
LTAB International Inc.
RBK Securities Ltd.
FRAMESCALE CORPORATION
NIMALOST Ltd
LONIMAST Ltd.
Sweinvest Inc.
FBvS AG Ltd.
SCANDINAVIAN CAPITAL LTD.
SAD-investment Limited
Resolute Solutions Ltd.
Axial Associates Ltd.
M&P International AG
RBK Operations Ltd.
Garonne Holdings Ltd.
Crestonlake Limited
PJ Computer Tech Ltd.
BURKE-GREENLEAF INC.
Flux Investment Ltd.
Xanthone Inc.
MOMENTUM INVEST LTD.
Askura Trading S.A.


Dessutom finns en lista över 58 adresser.
__________________
Senast redigerad av urkinha 2013-06-16 kl. 17:04.
Citera
2013-06-16, 17:34
  #2
Medlem
..FAN..s avatar
http://www.youtube.com/watch?v=ZV15okcddq0
Citera
2013-06-17, 07:48
  #3
Medlem
SchackMatts avatar
Innan ni börjar söka efter era namn och företag i det där registret, ha i åtanke att allting mycket väl kan loggas och användas av ICIJ för vidare undersökningar.
Citera
2013-06-17, 15:33
  #4
Avstängd
Helt jävla rätt. Nu vill jag bara se resultatet som de kom fram till!
Citera
2013-06-17, 16:26
  #5
Medlem
Denoms avatar
Trist för de som drabbas av läckan.
Citera
2013-06-17, 17:21
  #6
Medlem
Kavalleristens avatar
Är det olagligt eller? Ursäkta min okunskap
Citera
2013-06-17, 17:32
  #7
Medlem
CarlitoBrigantes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavalleristen
Är det olagligt eller? Ursäkta min okunskap

Nej, det är inte olagligt men det ligger lite i farans riktning att företagen används för att slippa betala skatt på ett icke-lagligt sätt i åtminstone en del av fallen.
Citera
2013-06-17, 18:17
  #8
Medlem
25Decembers avatar
Bra om man kommer åt folk som skattefuskar genom detta.
Citera
2013-06-17, 20:37
  #9
Medlem
urkinhas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CarlitoBrigante
Nej, det är inte olagligt men det ligger lite i farans riktning att företagen används för att slippa betala skatt på ett icke-lagligt sätt i åtminstone en del av fallen.

Det är också ett utpräglat sätt att tvätta pengar från obskyra Geschäften.
Citera
2013-06-18, 00:28
  #10
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 25December
Bra om man kommer åt folk som skattefuskar genom detta.
Varför? Ju mindre skattepengar staten får in desto mindre pengar har staten att spendera på invandring, bidrag till muslimska föreningar och extremvänsterns olika "studiecirklar". Vi har kommit till en punkt där svenska företrädare, myndigheter och organisationer öppet motarbetar svenskheten och ju mindre av denna folkfientliga verksamhet vi bidrar till genom skattsedeln desto bättre.

Tvärtom anser jag att svenskar som lurar staten på skattepengar bör hedras för sin kamp emot den nuvarande mångkulturvurmande regimen.
Citera
2013-06-18, 01:29
  #11
Medlem
AbrahamLincolns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 25December
Bra om man kommer åt folk som skattefuskar genom detta.

Nej, det är inte bra. Orsaken till att skatteparadis används är för att vi tar ut för mycket skatter i landet. Givetvis skall bolag betala tillbaka för vad de får av landet, men samtidigt så ökar statens utgifter hela tiden vilket tyder på att man inte handskas väl med pengarna. Du måste komma ihåg att skatteplanering inte är olagligt, det är helt lagligt och därmed är det inte fel på dem som utnyttjar systemet. Vill man komma åt detta så måste man stifta lagar som sättet stopp för det. Men det kommer inte att ske, då politiker själva utnyttjar systemet. Kolla bara på GP som lever loppan.
Citera
2013-06-18, 11:19
  #12
Medlem
CarlitoBrigantes avatar
Detta är delforumet för Offshore och skatteplanering. Det är inte ett forum för invandringspolitik eller dylikt så lämna det utanför. Jag har givit denna diskussion utrymme för lite mer bredd till följd av att den hänger ihop med en artikel på FB men var vänliga och respektera vad detta delforum handlar om.

/Mod
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in