18-20 År Första DB Thai 5 Kuren - Läs igenom och ge tips [HÅLL ER TILL ÄMNET TACK]
[Startar denna tråd igen, mod stängde ner den pga av för mkt Offtopic snack, så snälla. ni som är här för att ge tips och hjälpa, håll er till ämnet. Vill ni snacka om något annat så skicka PM, tack
Ålder: 18-20
Kön: Man
Vikt: 70kg
Längd: 188cm
Uppskattad BF%: Låg, har ej mätare
Medicinska problem: Inga medicinska problem, förutom pollen.
Styrkestats, bänk, böj och mark: 80/100/145
Kostupplägg som jag kommer köra på: (Tiderna varierar dvs när ja vaknar m.m, men använder mig utav samma idé (Äta var annan/tredje timme).
10:00 - Frukost - 4 Stekta Ägg med 2 Skivor Grov Mörkt Bröd, 1 Banan, Havregrynsgröt
11:00 - Gainer Shake - 1000 Kcal - 50 G Protein - 150G Kolhydrater
12:30 - Träning
13:30 - Gainer Shake Direkt efter passet (Samma som ovan)
14:00 - Mat - 200g kött (Varierar mellan kyckling,fisk,nöt) + 150-200G Pasta eller 3-4 Kokta Potatisar. Grönsaker - Tomat,gurka,sallad även broccoli och spenat förekommer.
17:00 - Mat - Samma som ovan eller 2 Burkar Tonfisk i Olja / 2 Burkar Makril i Tomat med pasta.
20:00 - Mat - Sista ''stora'' måltiden, kött,grönsaker,potatis m.m
22:00 - En timme innan läggdags, 250g kvarg + äpple
23:00 - Kassein Protein Shake
*Jag brukar slänga i mig några mackor med pålägg på under dagarna mellan måltiderna, iden är att inte vandra utan mat i kroppen.
* Dricker Vatten,Mjölk,Naturliga juicer (färskpressar Apelsin,Äpple,Morot m.m)
[Gainern som jag använder mig utav om någon skulle undra:
100% Premium Mass Gainer 5,5kg från Muscletech. (Kör en halv portion)
Varje shake blandas med röd arla mjölk, 0,3l till kassein och 0,5l till gainern.
[Kosttillskott som jag i skrivande stund har tillgång till]:
Kreatin Monohydrat
Omega 3
Premium Mass Gainer
Kassein Protein
Multivitamin tabletter
Träningserfarenhet: 2 År, kommer träna tillsammans med en tidigare atlet.
Tidigare kurer: Inga, detta blir min första.
Eget förslag till kur: 30/32
Eget förslag till PCT: Nolvadex, Omega 3, Liv52, Kreatin, Glutamin, Multivitamin, Antioxidanter.
Nolvadex 20/30. - Ev, fronta 60mg första 2 dagarna sen fortsätta med 20.
Mål med kuren: Gå upp i vikt, öka i muskelmassa samt styrka.
[Vet att jag är för ung och att många kommer att skriva dåligt om min ålder, men jag har bestämt mig, men innan jag kör igång kuren så vill jag vara med bildad på vad jag ger mig på, så att jag inte sitter i ''skiten'' pga att jag slarvat]
Det jag mest undrar över är, hur tycker ni doseringen är för en nybörjare? Alltså min första kur, vill inte ta för mycket men samtidigt inte för lite så att man inte märker någon skillnad.
Samma sak med Nolvadex, är doseringen rätt där? Behöver jag något mer, isåfall säg till så att jag vet!
All form av hjälp är hjälp, kommer inte klassa något som skitsnack utom jag ser upp till er erfarna och vill ha er respons på hur jag ska gå tillväga för att det ska bli den perfekta kuren för mig. Behöver även veta hur länge en oral kur skall vara, jag tänkte iallafall börja med 4 veckors.
Tabletterna är Thai 5 av märket Malay Tiger, Rosa kantiga tabletter med ett streck i mitten.
Och finns som 100 pack, 10mg, samt 60st 10mg nolvadex.
* Bara för nyfikenhet (Kommer ju märka resultaten efter kuren) Men, hur mycket tror ni jag skulle kunna öka under kuren? Båda före och efter förlusten av vätska.
-----------------
Notera att jag bestämt mig för Dianabol, ingen Testo E, förmodligen så blir det Testo på en annan framtida kur men i dagsläget så är det Db som gäller.
Om det är nån som inte pallar posta massa, så kan du/ni skicka ett PM.
[Kommer förmodligen ha en kurrapport som jag uppdaterar då och då.]
[Hur bör jag fördela intaget av thai tycker ni? 10 på morgonen, 10 på eftermiddagen, 10 innan läggdags?]
__________________
Senast redigerad av XXXKDPXXX 2013-06-13 kl. 21:32.