Citat:
Ursprungligen postat av rickrossboss
Jag tror snarare min lärare är ute efter alternativa sätt att se på skolan. Till exempel är den breda valmöjligheten inom gymnasiet ett sätt att se skolan som liberal. Jag förstår din poäng men det är inte det jag är ute efter. Meningen var att vi skulle ha utrymme att diskutera marxismen vilket hade underlättat det hela, men eftersom vi nu inte hunnit läsa det fanns inte den valmöjligheten.
Men du kan ju inte sätta någon av dessa tre ideologier som förklaring till skolan. Skolans styrning ändras allt eftersom riksdagens sammansättning ändras. Dock har vi fortfarande en skolan som är 200 år gammal och som fortfarande fungerar som om vi vore under upplysningen.
Valfriheten i skolan kan du sägas vara en liberalistisk modefluga. All privatisering kan säga vara en liberalistisk modefluga. Däremot är skolans urgrund, den kristna värdegrunden, den kristna skolan och skolkulturen strikt konservativ som knappast förändras på ytterligare 200 år.
Vi får inte glömma bort att det var just vrålhögern som ansåg att alla barn oavsett klass skulle packas in och lära sig bibeln. Sedan kom socialismen och ansåg att eleverna skulle lära sig mer än bara "fader vår". Det är ju tack vare den socialistiska söndagsskolan som vi har en vetenskaplig prägel på skolan.
Spontant kan jag anse att politiska ideologier inte tillhör det pedagogiska och didaktiska fältet. Även fast pedagogik till stor del utgörs av politik.