2006-05-10, 10:32
  #13
Medlem
filofaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vikhul
ska in på hälsoundersökning nästa vecka för att se om jag får va med i en studie på hjärtflimmer i Linköping. Förra gången blev jag nekad i sista stund för att jag hade snusat typ 2 gånger inom en 2månaders-period. (iofs ljög jag, för jag hade snusat mer)
Nån som vet om det märks tydligt om man ljuger om just det (fusksnusar bara typ kanske 2-3 gånger i veckan)
Vi fick göra en labb på hur mycket blodtrycket ökade när man snusade eller rökte.. Vi märkte ingenting, men å andra sidan så hade vi inte tillgång till världens bästa prylar..
Citera
2006-05-11, 16:25
  #14
Bannlyst
studien var tydligen inte om hjärtflimmer, utan om kolesterolsänkande preparat... då kanske det är större chans att det är lugnt att man snusat lite... man kan ju hoppas iaf
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in