Citat:
Ursprungligen postat av Notrixs
Jag har i ca 1 år nu handlat med aktier och gjort mina köp efter sådant olika tidnigar skriver och sedan gjort en slutsats om det är en köpvärd aktie eller inte.
Men nu är jag intresserad av att lära mig att göra egna aktie analyser ungerfär som dessa nedan:
http://bors.affarsvarlden.se/afvbors...rrec_list.page
Är det någon som kan förklara hur man gör eller länka vart man kan läsa och lära sig mer grundläggande hur det fungerar?
Det pratas även mycket om "candlesticks" här och där och om du kan förkalra vad det är eller länka vart man kan läsa och enkelt förstå vad det är?
Först och främst så verkar inte din länk fungera!
Jag antar att det är fundamental analys du har i åtanke, och där skulle jag vilja slå ett slag för att istället lära dig HUR en marknad fungerar och VARFÖR den rör sig. Fundamenta är endast av de faktorer som skapar rörelser i marknaden, där beteende, tekniska setuper osv har minst lika stor inverkan. Vill tipsa om min blogg som bygger på grundläggande förståelse för marknadens fundament, genom att förstå och tolka Auktionsmarknadsteorin. Jag tror du kommer finna det väldigt logiskt och konceptet är universalt, dvs det fungerar på alla marknader, eftersom det bygger på auktionsprocessens RENLIGHET.
Candelstick bars är endast ett sett att strukturerar diagram med variablerna pris/tid. Det används främst inom den Tekniska analysen där man ganska ofta ganska "stelbent" försöker finna mönster i dess struktur. Det är bara att googla det så finner du en massa enkla "utbildningstexter".
Om du däremot verkligen vill förstå varför dessa "mönster" upprepar sig så måste du fokusera på beteendet som ger upphov till de olika formationerna. Det lär vi ut på vår blogg!
Hoppas det ger ett nytt perspektiv på saken