En fråga/teori angående det här med relationsstatus här på fb. har inte hittat exakt denna fråga i tråden.
Just nu har jag min relationsstatus dold så att ingen kan se vad jag har i klickat. Måste också införa att för tillfället har jag inte något i klickat heller. Jag vill ändra så att singel ska vara i klickat och det ska synas på min vägg men det ska inte komma upp på min timeline och såklart inte på mina vänners wall-flöde heller!
Då undrar jag om man kan:
1. Klicka i att jag är singel och fortfarande ha det dolt så endast jag kan se vad som är i klickat. sedan klicka på spara.
2. Ta bort händelsen från min wall.(viktigt)
3. Gå in på inställningar igen och byta till offentlig och sedan klicka på spara och visa alla att jag har i klickat singel.
4. Genom att göra på detta sätt undvika att det kommer upp som en nyhet för alla mina facebook vänner?
Anledningen till varför jag vill veta detta är att min flickvän har singel som sin relationsstatus atm och jag vill inte vara den som tar upp det här med att byta relationsstatus, eftersom jag inte tycker det är en viktig grej?
Det är därför jag inte vågar ta risken att prova min teori! För då kanske hon ser att jag byter relationsstatus.

kanske någon som redan har testat detta eller är villig att testa åt mig?
tack på förhand!