Jag fick Abilify (Aripiprazol) 5 mg (x1 morgon) av min psykiatriker för depression. Eftersom jag provat sju sorters antidepressiva medel innan och bara fått biverkningar och ibland svåra sådana tänkte jag att jag delar tabletten och börjar långsamt med 2,5 mg i en vecka för att sedan fortsätta med 5 mg.
Det här är tredje dagen sen jag började med 2,5 mg Abilify
och jag vill säga det här först för jag tycker det är viktigt:
alla reagerar olika på mediciner så min erfarenhet måste inte överensstämma med din.
Nu vill jag berätta hur det blev: jag mår ofattbart illa, har kräkts ett antal gånger (började idag dag 3), har bröst och buksmärtor som kommer och går men aldrig upphör helt (om jag ska uppskatta som värst VAS 8 som bäst VAS 4 [VAS är ett mått på smärta som används i vården det är en skala mellan 1-10 där 10 är svårast tänkbara smärta]. Kan inte behålla ens en kopp kamomillte.
Citat:
Ur FASS: Den genomsnittliga halveringstiden för aripiprazol är cirka 75 timmar hos patienter med snabb metabolisering av CYP2D6 och cirka 146 timmar hos patienter med långsam metabolisering av CYP2D6.
Det som håller mig uppe nu är att jag visualiserar jag hur min lever långsamt gör sitt bästa för att befria mig från denna mardröm.
Det blir ingen mer Abilify för mig.