Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2012-03-15, 21:14
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Myrten
Dirges recept ÄR lapskojs, om du kollar igen så ser du att mos ska blandas i.

Jag brukar göra ungefär som Dirge, fast när köttet är kokt skärs det i bitar, tillbaka med köttet ner i en del av det silade spadet tillsammans med tärnad rå potatis. Koka tills potatisen mosat sönder av sig själv o rör runt lite så köttet finfördelas. Salt o peppar efter behag. Är man på sjön eller på camping så funkar pulvermos och en saltabitenkonserv helt perfekt.

Har du exakta receptet?
Citera
2012-03-15, 21:59
  #14
Medlem
Myrtens avatar
Går inte efter recept, blir lite olika från gång till gång. Man får dock tänka på att inte använda för mycket spad när man kokar potatisen så att det inte blir för blaskigt. Men Dirges recept funkar bra (recept på potatismos har du väl själv?).
Citera
2012-03-15, 22:41
  #15
Medlem
dePauls avatar
Detta är en rätt som följer principen "man tager vad man haver". Dock finns det vissa knep som förvandlar rätten från en medioker vardagsrätt till en formidabel bjudningsrätt.

Den helt avgörande faktorn är kvalitén på köttet och dess bearbetning.

Att köra köttet i mixer (som Dirge beskriver) är visserligen en snabb väg till ett acceptabelt resultat men knappast den allra bästa metoden. Till att börja med så tjänar en lappskojs på att lagas på flera olika köttsorter tillsammans. T ex det feta på skinkan tillsammans med det magra, rester av grisens huvud och nacke, oxbringa, oxtunga och självklart fläsklägg. En av dessa styckningsdetaljer får gärna vara rökt för att ge den sammanlagda smaken en extra komplexitet.

De traditionella kryddorna är lagerblad, hela vitpepparkorn, kryddpepparkorn (i bouquet garni) samt salt. När man använder spadet från själva koket så bör man utelämna mjölken och muskotnöten i potatismoset för att få en fastare konsistens och för att smaken inte skall kollidera. Moset får dock gärna innehålla äggula/äggulor och smör.

Köttet får gärna kokas tillsammans med rotsaker, lök och de redan omnämnda kryddorna.

Och så till den viktigaste punkten. För att få en autentisk lappskojs så bör köttet inte mixas eller hackas på diverse sätt, utan mortlas! Man börjar med att skära köttet i lagom stora bitar innan man sätter igång med mortlandet. Poängen med att mortla köttet är att det då delar sig i mjuka fibrer.

Tillsammans med moset skall konsistensen vara mycket krämig. Lappskojs serveras preferabelt tillsammans med inlagda rödbetor och senap.

~Paul~
Citera
2012-03-15, 23:07
  #16
Medlem
christerys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lovedays
Detta var ju inga recept.Det handla ju bara om vilken mat man gillade i skolan och inte gillade.

jag fick receptet på remouladsåsen därifrån. Tänkte mer på ifall du vill ha som lapskojs smakar i skolan så var det en bättre tråd. Men kolla vad jag skrev i mitt första svar, "Finns en trevlig tråd om skolmat nånstans på MMR, har inte trådnummret i skallen".... Inte det finns recept.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in