Citat:
Ursprungligen postat av Xeitum
Är detta verkligen något som kommer från polisen??
Är ju ganska avgörande info minst sagt. Bl.a med tanke på BB's ev. inblandning. Det har ju faktiskt slagit mig att två av dom som av många mistänks för inblandning i fallet, BW o BB, tillsammans startar skallgångskedjor, märkligt eller!? Finns det någon info på om dessa två hade någon form av "kompisrelation" ?
Tror inte denna gamle gubbe Björn Bergren har med försvinnadet göra utan är bara föremål för allehanda rykten eftersom han bott gatorna nedanför helenas föräldrahem.
Men det som ligger i fatet när det gäller Björn Bergren är den vita bilen och Björns intresse för yngre kvinnor och sprit och Öl fester... sedan finns det uppgifter om att han inte har alabi för natten vilket gör hans odds sämre. Huruvida om Björn B och Vallberg känt varandra skall väl vara osagt.
Sedan har vi helnykteristerna Pingstförsamlingen med medlemmar Fam Beiron med hus mittemot Familjen Helena med hus! bara 30-50 meter ut till sandlådan och skriket från Helena! Närmare hus på Ekudden mittemot en eventuell brottsplats finns inte.!?
Det som är besvärande för Tor Beiron är hans engamenang Västra götalandsregionen med sjukhus! Och engagemanget Gruvområde på Lugnåsberget med brorsan Ingemar! Även så kommer han son med i bilden som ansvar för Pingstförsamlingen ungdom skaraborg. Denna son Henrik är bara par år äldre än Helena och de bör ha möts ganska ofta eftersom de bodde grannar Hus mot hus i många år.
Tänk också på sambandet trämässan Karlstad (
mordet på Inger Stark) med Tors anvar inom regionen och Sparresäter eftersom det med sannolikhet denna gruppering med ansvar över Sparresäter och fastighetsförvaltning Sjukhusen skaraborg med Tor i spetsen bör ha besökt trämässan i Karlstad år genom år tillbaka. Visst ser Tor helt oskyldig och snäll ut på bild, även hans son och Ingemar som pratar på med trovärdigt sätt gott som guide på Lugnåsberget med gruvområde.
Tänker inte peka ut någon av dessa som inblandad i försvinnandet! Men var och vilken gruppering samhället har man största chansen gömma ett rovgirigt sätt för andra och i allmänhetens ögon vara en god och populär människa? Men innerst inne är full av svarta saker...Tänk på saken..