Förord
Vid sidan av de två metropolerna Berlin och Frankfurt, där landets politiska resp. ekonomiska makt är centrerade, finns flera andra större tyska städer med många intressanta alternativ för den reslystne sexturisten. Under våren funderade jag länge på vilken stad det skulle bli den här gången, men beslutet att förlägga Eurovision Song Contest till Düsseldorf, en stad som länge funnits i mina tankar av andra skäl
, gjorde att jag på allvar fick upp ögonen för den staden och funderade starkt på att åka dit och pröva på stadens utbud av klubbar och bordeller. De relativt korta resvägarna till de olika inrättningarna i och kring staden gjorde också att staden framstod som ett attraktivt val rent ekonomiskt och tidsmässigt.
Sagt och gjort, resan bokades och här följer nu en kortare redogörelse för vad jag fick uppleva under några sköna sommardagar i delstaten Nordrhein-Westfalens huvudstad.
Dag 1
Sauna Blue Note
http://www.saunabluenote.de/
http://www.fkk24.de/Club/Sauna+Blue+Note
Vid längre resor brukar jag ofta välja någon mindre klubb till att börja med och spara det som jag tror är det bästa till sist (även om det inte alltid visar sig stämma). Sauna Blue Note lär vara en rätt liten klubb med några få tjejer som jobbar där, enligt vad jag läst på några tyska forum, så jag tyckte att det kunde vara en bra start på resan som uppvärmning.
Efter att ha checkat in på hotellet och gjort mig i ordning så tog jag S-bahn S6 från Düsseldorf Hbf (Haupbahnhof) mot Essen Hbf och klev av på hållplatsen Düsseldorf-Rath Mitte, varifrån jag gick de resterade 300-400 metrarna till klubben. Inne på en innergård ser jag sedan skylten Blue Note så jag kliver in dit till klubbens reception.
Damen i receptionen säger att här har man som kund två valmöjligheter: Antingen betalar man €60 i inträde och får då tillgång till mat, alkoholfri dryck, bastu osv, och då kostar en halvtimmes sex €30, eller så kan man gå till något av rummen till vänster med en av damerna till ett högre pris (minns tyvärr inte hur mycket), men då utan att få tillgång till mat, dryck, bastu osv. Nå, det senare är inget som intresserar mig, jag ska ju vara där flera timmar så jag betalar €60 och får två badlakan (ingen morgonrock här, tyvärr), ett tunt blått tygarmband med nyckeln till skåpet (bara ett skåp för allt här, tydligen) och en av tjejerna hämtar ett par tofflor till mig och visar runt mig i klubbens lokaler. En annan egenhet här är att man betala för sexet först när man lämnar klubben, inte direkt till tjejen efteråt, dvs har man sex med tre tjejer totalt under kvällen så betalar man €90 när det är dags att lämna klubben.
Rundvisningen i klubben tar väl max två minuter. Det här var nämligen den i särklass minsta klubb jag varit på, kanske två tredjedelar av Donau Dreams i Wien som dittills var den minsta klubb jag besökt. Det jobbar fyra eller fem tjejer när jag kommer dit och en av dem, en mörkhårig skapelse som jag gissar där från Rumänien har en kroppstyp och stil som jag gillar skarpt. Hon bär en silverfärgad kort tajt klänning och ett par silverfärgade stilettklackar där hon ligger på den stora sängen bredvid duscharna mitt i lokalen, så jag går och lägger mig bredvid henne i sängen och börjar prata lite med henne.
Hon kallar sig Aylin, är väl c:a 25 år och kommer tydligen från Turkiet. Till min stora glädje har hon inget emot att kyssas utan gör det gärna och mycket. Apparaten svarar snabbt och ställer sig i givakt tämligen omgående, så gummit åker på och vi knullar i missionären och det dröjer bara ett par minuter innan jag kommer i resans första orgasm. När jag tänkt gå iväg till duschen ber Aylin mig stanna eftersom det bara gått tio minuter och jag ju har betalt för en halvtimme så hon ger mig en riktigt skön massage under de resterande 20 minuterna. Ypperlig servicekänsla hos den här tjejen, tänker jag. De flesta andra jag varit med brukar gå iväg direkt efteråt för att uppsöka någon ny kund, men så gjorde inte Aylin. Excellent!
När massagen är avslutad äter jag lite av buffén, kollar på lite porrfilm och läser några sidor ur min medhavda bok tills jag känner mig redo för nästa omgång i sängen med någon ny tjej.
Aylin
Ansikte 7/10
Kropp 9/10
Personlighet/attityd 9/10
Prestation 9/10
Rekommenderas: Ja, absolut!
Ett par timmar senare ser jag Ewa från hemsidan och hon är IMO snyggare i verkligheten så jag funderar på att ha sex med henne men efter att jag gjort ett toalettbesök så verkar hon ha försvunnit, så jag börjar se mig om efter någon annan. På den stora sängen där jag låg med Aylin tidigare ligger nu en liten mörk tjej, rätt söt som också måste vara från Rumänien, Bulgarien, eller möjligen Turkiet. Hon blir utmärkt, resonerar jag, och lägger mig bredvid henne och presenterar mig. Hon kallar sig Emma, är väl 21-23 år kanske och kommer från Bulgarien. Väldigt livlig och gullig tjej det här, och vi kysser varandra mycket och intensivt. Först funderar jag på att ta henne bakifrån, men hon kysser så härligt att jag inte vill sluta med det och därför blir det även missionären med Emma. Även den här gången går det inte alltför många minuter innan jag kommer i ytterligare en riktigt bra orgasm. Superbt!
En riktigt bra första dag som jag så här långt känner mig väldigt nöjd med. Jag ser nu att Ewa är tillbaka i lokalen, men jag vill inte ha sex med fler tjejer idag för att kunna vara i skaplig form nästa dag när det är dags för ett besök på nästa klubb, så jag beslutar mig för att duscha, byta om och åka taxi tillbaka till hotellet.
Emma
Ansikte 7½/10
Kropp 7½/10
Personlighet/attityd 8½/10
Prestation 9/10
Rekommenderas: Ja.
När jag ska betala så kräver damen i receptionen bara €55 av mig. Minns inte i detalj vad hon sa, hon pratade så fort, men troligen fick jag €5 i rabatt för att sejouren med Emma tog mindre än en halvtimme. Nå, även €60 hade varit helt OK och ett väldigt billigt pris för två riktigt bra sejourer, så det blev också en trevlig överraskning på en redan bra första dag på resan.
Dag 2
Haus Panthera
http://www.hauspanthera.de/
Tyvärr sov jag inte särskilt mycket första natten på hotellet, trots en skön säng i ett svalt och tyst rum, men jag hoppas det inte ska påverka prestationsförmågan alltför mycket, så efter lite vanligt turistande mitt på dagen sätter jag mig ånyo på S6 mot Essen Hbf och kliver av på hållplatsen Ratingen Ost, varifrån jag tar taxi för €10 till klubben Haus Panthera som verkar intressant med en annorlunda design och inredning m.m.
Kvinnan i receptionen sa att man även här kunde köpa sex med en enskild tjej för ett högre pris utan att få tillgång till klubbens faciliteter, men jag ska ju vara där flera timmar så det var inget för mig den här gången heller. Inträdet fram till kl.14 (jag kom dit c:a 13:50) kostar €39 (efter kl.14. €49) plus avgift för nyckeln på €10 (dessa €10 fås igen när man lämnar klubben), totalt €49 alltså för mig. En halvtimmes sex kostar €40 och betalas i likhet med på Blue Note när man lämnar klubben. Hon ger mig en morgonrock, två badlakan och ett par vita engångstofflor inslagna i plast som får rivas loss. Helt OK, de var riktigt sköna. Armbandet är av ungefär samma typ på som Blue Note, ett tunt tygarmband fast svart i stället för blått, och även här har man bara ett skåp.
Duschen är en gemensam dusch för både tjejerna och gästerna, och en rolig detalj är att utanför duschen sitter det flera stora silverfärgade tavlor med respektive skåpnummer på, och tre hängare under, där man alltså kan hänga morgonrocken och badlakan på. Smidigt tänkt! Klubben är på gatuplanet inredd med mahognyträd och svarta skinnmöbler, det känns annorlunda och modernt tyskt. Någon porrbio finns inte, bara en platt-tv som visar porrfilm med några skinnfåtöljer att sitta på. I övrigt finns det en till tv som visar sport och ytterligare en som visar nyheter och andra program. Sedan har samma plan en stor bar med en massa bord och stolar där gäster och anställda kan äta och dricka.
Det är rätt tunt med folk just nu, tre-fyra tjejer som jobbar och ungefär lika många gäster. Jag beställer ett glas mineralvatten av en rätt fin rödhårig tjej i baren som jag misstänker är en polska, och går upp på andra våningen för att se mig omkring. Där finns flera rum för massage, ett duschrum med flera dusch-munstycken som spolar rent hela kroppen när man duschar där, bastu, en helkaklad sittplats för tre personer med fotbad till resp. sittplats m.m. Här satsas det hårt på wellness-konceptet, minsann.
Det känns lyxigt och påkostat. I andra änden av samma våning ligger ett tiotal rum där gästerna kan ha sex med någon av tjejerna.
Ytterligare en trappa upp ligger takterrassen med flera soffor och möbler där man kan slappa och sola, vilket jag känner för att göra, då jag tycker att jag behöver varva ned och få lite sol efter vintern och våren. En stund senare känner jag mig alldeles varm och svettig av solskenet och värmen, luften där uppe står mer eller mindre stilla, så det känns lite som att vara i ett växthus, även om värmen är härlig, så jag går ned till duschen på gatuplanet för att duscha rent mig.
(fortsättning i nästa inlägg)
Vid sidan av de två metropolerna Berlin och Frankfurt, där landets politiska resp. ekonomiska makt är centrerade, finns flera andra större tyska städer med många intressanta alternativ för den reslystne sexturisten. Under våren funderade jag länge på vilken stad det skulle bli den här gången, men beslutet att förlägga Eurovision Song Contest till Düsseldorf, en stad som länge funnits i mina tankar av andra skäl
, gjorde att jag på allvar fick upp ögonen för den staden och funderade starkt på att åka dit och pröva på stadens utbud av klubbar och bordeller. De relativt korta resvägarna till de olika inrättningarna i och kring staden gjorde också att staden framstod som ett attraktivt val rent ekonomiskt och tidsmässigt.Sagt och gjort, resan bokades och här följer nu en kortare redogörelse för vad jag fick uppleva under några sköna sommardagar i delstaten Nordrhein-Westfalens huvudstad.
Dag 1
Sauna Blue Note
http://www.saunabluenote.de/
http://www.fkk24.de/Club/Sauna+Blue+Note
Vid längre resor brukar jag ofta välja någon mindre klubb till att börja med och spara det som jag tror är det bästa till sist (även om det inte alltid visar sig stämma). Sauna Blue Note lär vara en rätt liten klubb med några få tjejer som jobbar där, enligt vad jag läst på några tyska forum, så jag tyckte att det kunde vara en bra start på resan som uppvärmning.
Efter att ha checkat in på hotellet och gjort mig i ordning så tog jag S-bahn S6 från Düsseldorf Hbf (Haupbahnhof) mot Essen Hbf och klev av på hållplatsen Düsseldorf-Rath Mitte, varifrån jag gick de resterade 300-400 metrarna till klubben. Inne på en innergård ser jag sedan skylten Blue Note så jag kliver in dit till klubbens reception.
Damen i receptionen säger att här har man som kund två valmöjligheter: Antingen betalar man €60 i inträde och får då tillgång till mat, alkoholfri dryck, bastu osv, och då kostar en halvtimmes sex €30, eller så kan man gå till något av rummen till vänster med en av damerna till ett högre pris (minns tyvärr inte hur mycket), men då utan att få tillgång till mat, dryck, bastu osv. Nå, det senare är inget som intresserar mig, jag ska ju vara där flera timmar så jag betalar €60 och får två badlakan (ingen morgonrock här, tyvärr), ett tunt blått tygarmband med nyckeln till skåpet (bara ett skåp för allt här, tydligen) och en av tjejerna hämtar ett par tofflor till mig och visar runt mig i klubbens lokaler. En annan egenhet här är att man betala för sexet först när man lämnar klubben, inte direkt till tjejen efteråt, dvs har man sex med tre tjejer totalt under kvällen så betalar man €90 när det är dags att lämna klubben.
Rundvisningen i klubben tar väl max två minuter. Det här var nämligen den i särklass minsta klubb jag varit på, kanske två tredjedelar av Donau Dreams i Wien som dittills var den minsta klubb jag besökt. Det jobbar fyra eller fem tjejer när jag kommer dit och en av dem, en mörkhårig skapelse som jag gissar där från Rumänien har en kroppstyp och stil som jag gillar skarpt. Hon bär en silverfärgad kort tajt klänning och ett par silverfärgade stilettklackar där hon ligger på den stora sängen bredvid duscharna mitt i lokalen, så jag går och lägger mig bredvid henne i sängen och börjar prata lite med henne.
Hon kallar sig Aylin, är väl c:a 25 år och kommer tydligen från Turkiet. Till min stora glädje har hon inget emot att kyssas utan gör det gärna och mycket. Apparaten svarar snabbt och ställer sig i givakt tämligen omgående, så gummit åker på och vi knullar i missionären och det dröjer bara ett par minuter innan jag kommer i resans första orgasm. När jag tänkt gå iväg till duschen ber Aylin mig stanna eftersom det bara gått tio minuter och jag ju har betalt för en halvtimme så hon ger mig en riktigt skön massage under de resterande 20 minuterna. Ypperlig servicekänsla hos den här tjejen, tänker jag. De flesta andra jag varit med brukar gå iväg direkt efteråt för att uppsöka någon ny kund, men så gjorde inte Aylin. Excellent!
När massagen är avslutad äter jag lite av buffén, kollar på lite porrfilm och läser några sidor ur min medhavda bok tills jag känner mig redo för nästa omgång i sängen med någon ny tjej.Aylin
Ansikte 7/10
Kropp 9/10
Personlighet/attityd 9/10
Prestation 9/10
Rekommenderas: Ja, absolut!
Ett par timmar senare ser jag Ewa från hemsidan och hon är IMO snyggare i verkligheten så jag funderar på att ha sex med henne men efter att jag gjort ett toalettbesök så verkar hon ha försvunnit, så jag börjar se mig om efter någon annan. På den stora sängen där jag låg med Aylin tidigare ligger nu en liten mörk tjej, rätt söt som också måste vara från Rumänien, Bulgarien, eller möjligen Turkiet. Hon blir utmärkt, resonerar jag, och lägger mig bredvid henne och presenterar mig. Hon kallar sig Emma, är väl 21-23 år kanske och kommer från Bulgarien. Väldigt livlig och gullig tjej det här, och vi kysser varandra mycket och intensivt. Först funderar jag på att ta henne bakifrån, men hon kysser så härligt att jag inte vill sluta med det och därför blir det även missionären med Emma. Även den här gången går det inte alltför många minuter innan jag kommer i ytterligare en riktigt bra orgasm. Superbt!
Emma
Ansikte 7½/10
Kropp 7½/10
Personlighet/attityd 8½/10
Prestation 9/10
Rekommenderas: Ja.
När jag ska betala så kräver damen i receptionen bara €55 av mig. Minns inte i detalj vad hon sa, hon pratade så fort, men troligen fick jag €5 i rabatt för att sejouren med Emma tog mindre än en halvtimme. Nå, även €60 hade varit helt OK och ett väldigt billigt pris för två riktigt bra sejourer, så det blev också en trevlig överraskning på en redan bra första dag på resan.
Dag 2
Haus Panthera
http://www.hauspanthera.de/
Tyvärr sov jag inte särskilt mycket första natten på hotellet, trots en skön säng i ett svalt och tyst rum, men jag hoppas det inte ska påverka prestationsförmågan alltför mycket, så efter lite vanligt turistande mitt på dagen sätter jag mig ånyo på S6 mot Essen Hbf och kliver av på hållplatsen Ratingen Ost, varifrån jag tar taxi för €10 till klubben Haus Panthera som verkar intressant med en annorlunda design och inredning m.m.
Kvinnan i receptionen sa att man även här kunde köpa sex med en enskild tjej för ett högre pris utan att få tillgång till klubbens faciliteter, men jag ska ju vara där flera timmar så det var inget för mig den här gången heller. Inträdet fram till kl.14 (jag kom dit c:a 13:50) kostar €39 (efter kl.14. €49) plus avgift för nyckeln på €10 (dessa €10 fås igen när man lämnar klubben), totalt €49 alltså för mig. En halvtimmes sex kostar €40 och betalas i likhet med på Blue Note när man lämnar klubben. Hon ger mig en morgonrock, två badlakan och ett par vita engångstofflor inslagna i plast som får rivas loss. Helt OK, de var riktigt sköna. Armbandet är av ungefär samma typ på som Blue Note, ett tunt tygarmband fast svart i stället för blått, och även här har man bara ett skåp.
Duschen är en gemensam dusch för både tjejerna och gästerna, och en rolig detalj är att utanför duschen sitter det flera stora silverfärgade tavlor med respektive skåpnummer på, och tre hängare under, där man alltså kan hänga morgonrocken och badlakan på. Smidigt tänkt! Klubben är på gatuplanet inredd med mahognyträd och svarta skinnmöbler, det känns annorlunda och modernt tyskt. Någon porrbio finns inte, bara en platt-tv som visar porrfilm med några skinnfåtöljer att sitta på. I övrigt finns det en till tv som visar sport och ytterligare en som visar nyheter och andra program. Sedan har samma plan en stor bar med en massa bord och stolar där gäster och anställda kan äta och dricka.
Det är rätt tunt med folk just nu, tre-fyra tjejer som jobbar och ungefär lika många gäster. Jag beställer ett glas mineralvatten av en rätt fin rödhårig tjej i baren som jag misstänker är en polska, och går upp på andra våningen för att se mig omkring. Där finns flera rum för massage, ett duschrum med flera dusch-munstycken som spolar rent hela kroppen när man duschar där, bastu, en helkaklad sittplats för tre personer med fotbad till resp. sittplats m.m. Här satsas det hårt på wellness-konceptet, minsann.
Det känns lyxigt och påkostat. I andra änden av samma våning ligger ett tiotal rum där gästerna kan ha sex med någon av tjejerna.Ytterligare en trappa upp ligger takterrassen med flera soffor och möbler där man kan slappa och sola, vilket jag känner för att göra, då jag tycker att jag behöver varva ned och få lite sol efter vintern och våren. En stund senare känner jag mig alldeles varm och svettig av solskenet och värmen, luften där uppe står mer eller mindre stilla, så det känns lite som att vara i ett växthus, även om värmen är härlig, så jag går ned till duschen på gatuplanet för att duscha rent mig.
(fortsättning i nästa inlägg)
__________________
Senast redigerad av BlueStar 2011-07-13 kl. 13:57.
Senast redigerad av BlueStar 2011-07-13 kl. 13:57.
- som tänder mig rejält och hon kysser gärna och mycket, vilket jag också går igång på ordentligt. Efter några minuters hånglande vill jag ta henne bakifrån så därför kör vi den vägen ett par minuter. Kuken känns strax därpå som om den tappar formen något, men det visar sig lyckligtvis bara vara en tillfällig svacka, för när vi sedan lägger oss i missionären vaknar den snabbt till liv igen och blir riktigt stenhård den här gången. Några minuters pumpande senare kommer jag i resans dittills mest explosiva orgasm - underbart!!
Vi skiljs åt och jag går för att duscha, och lägger mig sedan och slökollar lite på tv i väntan på att bli redo för nästa sejour med någon av de andra damerna.
. När det gått nästan en halvtimme frågar jag Lea om vi inte kan byta till ett svalare rum och fortsätta en halvtimme till där. Det går hon gärna med på så vi duschar och byter om, och hon hämtar en nyckel till ett annat rum med ett större fönster som öppnas och med fläkt, så jag hoppas det ska gå bättre där.
. Lea är dock hur trevlig och gullig som helst och har förståelse för att formen inte alltid är den bästa, så vi kysser varandra adjö och jag går för att duscha, byter om, betalar €110 för 3 x 30 minuters sex (när nyckeln lämnas tillbaka får man som sagt igen €10 för nyckeln), och tar taxi tillbaka till hotellet.
Det känns inte speciellt bra i det här läget, eftersom hon verkar ha en uppsjö av begränsningar av vad hon tillåter och inte tillåter
. Hennes snygga kropp attraherar dock mig som tur är och jag börjar strax knulla henne i missionärsställning. Det hela fortlöper rätt bra under ett par minuters tid, men kuken börjar tappa formen något, så jag ber Diana suga mig en stund till och det göra hon faktiskt bra, så ett tag senare är den fit for fight igen och nu vill jag ta henne bakifrån. Nu känns det mycket bättre än för en stund sedan och åsynen av hennes snygga bakdel och långa, fina ben är förmodligen det som till sist hjälper mig att komma i en helt OK orgasm. Vi går till skåpet där Diana får sina €50 och jag känner mig trots allt någorlunda nöjd för dagen och ber receptionen beställa en taxi åt mig för återfärd till hotellet.
....Även om jag inte alls är pryd av mig så vill inte jag ha sex här (osäker på om man ens får det, iofs), eller ens bli avsugen här, det känns för öppet med för mycket insyn
. Utanför glasverandan ligger poolen med en massa solstolar, ett par sängar där man troligen kan ha sex, samt några stugor som antagligen är avsedda för att ha sex (jag prövade dock inte själv att ha det just den här dagen). En våning upp ovan för baren ligger det en massa rum avsedda att ha sex i. Totalt sett tycker jag klubben känns något mindre än det intryck jag fick från hemsidan, men det räcker absolut till ändå utan att det känns trångt. I jämförelse med Livingroom håller tjejerna här en något lägre nivå och dominansen av rumänskor och bulgariskor är mycket stor, även om några av dem är klart fina.